Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į Lietuvą skrenda pirmieji iš Afganistano evakuoti mūsų vertėjai, jie naktį nusileis Vilniuje. Tuo metu Didžiojo septyneto (G7) šalys sprendžia, ką darys po savaitės, kai baigsis evakuacijos iš Afganistano terminas. Talibai jau dabar sako stabdantys afganistaniečių patekimą į oro uostą.

Į Lietuvą skrenda pirmieji iš Afganistano evakuoti mūsų vertėjai, jie naktį nusileis Vilniuje. Tuo metu Didžiojo septyneto (G7) šalys sprendžia, ką darys po savaitės, kai baigsis evakuacijos iš Afganistano terminas. Talibai jau dabar sako stabdantys afganistaniečių patekimą į oro uostą.

REKLAMA

Tuo metu Ukrainoje kilo skandalas, kai užsienio reikalų viceministras ėmė pasakoti apie neva Kabule užgrobtą ukrainiečių evakuacijos lėktuvą. Žiniasklaida skelbia, esą grynaisiais pinigais, auksu ir brangakmeniais už vietą ukrainiečių lėktuve sumokėję turtingi afganistaniečiai spruko į Iraną.

Apie tai, kad iš Kabulo oro uosto į Kijevą daugiau nei prieš savaitę parskraidinti ukrainiečius turėjęs lėktuvas neva buvo užgrobtas ir su grupe nežinomų asmenų nuskrido į Iraną, antradienį paskelbė Ukrainos užsienio reikalų viceministras Jevgenijus Jeninas.

REKLAMA

Ukrainos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai ir Irano aviacijos administracija suskubo pranešimą neigti. Esą lėktuvas su ukrainiečiais Irano Mashhado oro uoste tik pasipildė degalų ir tęsė kelionę į Kijevą.

Tačiau žiniasklaidoje jau esama pranešimų, kad viceministro kalbos apie lėktuvo užgrobimą galimai nėra visai nepagrįstos. Esą šiuo reisu į Iraną galėjo pasprukti turtingi, nuo Talibano bėgantys afganistaniečiai, kurie už vietą lėktuve ir sustojimą Irane neva sumokėjo grynaisiais pinigais, auksu ir brangakmeniais.

REKLAMA
REKLAMA

Kad ir kaip ten būtų, iki oficialios, chaotiškos evakuacijos iš Afganistano pabaigos – rugpjūčio 31 d. – liko vos savaitė. Ir Talibanas skelbia neketinantis pratęsti šio termino.

„Jie turi galimybes, turi lėktuvus ir kontroliuoja oro uostą. Jie turi išskraidinti visas pajėgas ir samdinius. Bet mes nenorime leisti ir neleisime išvykti afganistaniečiams“, – sako Talibano atstovas Mujahid Zabihullah.

„Jie skelbė išvesiantys visas pajėgas iki gegužės 1 d., bet nesilaikė susitarimo. Dabar jie paskelbė, kad pajėgas išves iki rugpjūčio 31 d. Jie turi laikytis pažadų“, – teigia Talibano atstovas Suhail Shaheen.

Talibai kartoja, neva paprastiems afganistaniečiams nėra ko bijoti ir sprukti iš šalies.

Vyksta masinės egzekucijos

Deja, Ženevoje staiga sušauktos Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybos naujausi pranešimai apie talibų vykdomas egzekucijas verčia smarkiai abejoti pažadais.

„Tai ir masinės civilių egzekucijos, ir Afganistano nacionalinių pajėgų karių egzekucijos. Taip pat ir moterų teisių pažeidimai, draudimai joms laisvai judėti ir eiti į mokyklą. Vaikai verbuojami kariauti“, – tikina JT komisarė Michelle Bachelet.

REKLAMA
REKLAMA

Šią naktį Vilniaus oro uoste nusileis lėktuvas su pirmais 14 išgelbėtų Lietuvos vertėjų ir jų šeimos nariais – iš viso 50 asmenų.

Lietuvos kariams Afganistane talkinusius vertėjus ir jų šeimas Kabule surinko ir į oro uostą su sąjungininkų pagalba permetė ten nuvykusi 11 Lietuvos karių ir Užsienio reikalų ministerijos pareigūnų komanda. Vertėjus šiąnakt parskraidins Lenkijos oro linijų lėktuvas.

Tuo metu amerikiečiai antradienį ryte paskelbė apie rekordinį per vieną parą iš Kabulo oro uosto skubiai išskraidintų žmonių skaičių – net 21,6 tūkst. Iš viso apie 50 tūkst. per pastarąsias 10 dienų, kai talibai įžengė į Kabulą.

Slaptų derybų su Talibano lyderiu Abdulu Ghaniu Baradaru Kabule vakar susitiko ir CŽV direktorius Williamas Burnsas.

Dėl tolesnio žmonių evakavimo iš Afganistano antradienį derasi ir G7 lyderiai. Londonas ir Italija derybų metu prašo amerikiečių neišvesti karių iš Kabulo oro uosto po rugpjūčio 31-osios.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų