Revoliucinė idėja: jeigu jai bus pritarta – Lietuvoje neliks atostoginių. Tokį siūlymą Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai teikia valdininkai. Jie siūlo atostogoms skirtus pinigus paskirstyti kiekvieną mėnesį su atlyginimu. Finansų ekspertai sako, kad taip atostogoms teks taupyti patiems ir iš anksto, o profsąjungos stoja piestu – esą galą su galu vos suduriantys lietuviai iš viso liks be atostogų.

Neseniai iš atostogų grįžęs Benas jau galvoja apie kitas. Nuolatinį darbą turintis grafikos specialistas sako, kad rašydamas atostogų prašymą, atostoginių prašo neišskirti ir pervesti juos su įprastu atlyginimu:

„Tiesiog taip man yra paprasčiau skaičiuotis biudžetą. Ir tada aš žinau, kad kitą mėnesį aš būsiu saugus ir turėsiu tam tikras sumas. Dėl to man yra geriau pasiimti su alga tuos pinigus, o ne prieš atostogas.“

Atostogos

Oro uoste driekiantis eilėms prie skrydžių į šiltesnius kraštus, valdininkų kabinetuose gimsta nauji pasiūlymai dėl atostoginių mokėjimo tvarkos. Nacionalinis bendrųjų funkcijų centras ragina paprastinti atostoginių skaičiavimą – atskirai jų darbuotojams nebeskaičiuoti, o atostoginiams skiriamus pinigus, paskirsčius kiekvieną mėnesį, mokėti su atlyginimu. 

REKLAMA

Tarkime, jūs uždirbate vidutinį atlyginimą – 817 eurų „į rankas“. Pagal naująją tvarką – vienuolika mėnesių jūs gautumėte 74 eurais didesnį atlyginimą – po 891 eurą, tačiau dvyliktą mėnesį jau nebegautumėte nieko.

„Mes siekiame supaprastinti atostoginių administravimo, skaičiavimo ir išmokėjimo procesus. Vienas iš keleto mūsų kertinių siūlymų – mokėti atostoginius ne atskirai prieš atostogas, o mokėti kartu su atlyginimu“, – sako centro vadovas Antanas Matusa.

Tai reiškia, kad darbuotojas ne tik prarastų galimybę gauti atostoginius prieš atostogas, bet ir, tikėtina, turėtų kas mėnesį dalį savo algos atostogoms vis atsidėti pats.

„Aš likčiau be atostogų tiesiog, nes mano toks būdas yra, kad aš nemoku taupyti pinigų iš esmės ir aš negalėčiau susitaupyti atostogoms, nes mano pinigai kaip ateina, taip jie dažniausiai ir dingsta. Tai man kur kas patogesnis dabar yra variantas toks, koks yra dabar“, – teigia grafikos specialistas Benas.

„Na, yra absoliutus absurdas pridėti kelis eurus prie atlyginimo ir tikėtis, kad žmogus taupys ar netaupys, kai jis ir šiandien vos galą su galu suduria ir jam dažniausiai mėnesio gale pritrūksta pinigų. Tai mes privesim prie tokios situacijos, kad žmonės ir toliau sunkiai versis, o turės dar plius vieną nemokamą mėnesį“, – mano konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

Tiesa, finansų ekspertai įžvelgia ir tokios galimos naujovės naudą – esą su ja galbūt gyventojai išmoktų to, kas lietuviams lyginant su vakariečiais sekasi prastai – taupyti.

REKLAMA

„Tie, kurie neišmoksta savarankiškai taupyti, galbūt vienais metais paatostogavę ne prie jūros, o praleidę mėnesį atostogų kur nors bute, kaime arba palapinėje, galbūt jie netgi labiau susirūpintų ir kitais metais netgi labiau stengtųsi taupyti. Gal betgi atsakingą planavimą padėtų įsidiegti žmonėms“, – kalbėjo LLRI vyr. ekspertė Ieva Valeškaitė.

Žmonės siūlymus vertina įtariai:

„Tegul pabando už 600 eurų dirbti į mėnesį su šeima ir susitaupyti. Labai linkiu jiems.“

„Aš tai būčiau vis dėlto už senesnę sistemą kažkaip. Nežinau, man ten viskas atrodo labai tvarkingai.“

„Kai yra pinigų, norisi visus išleisti. Kažkaip nežinau. Mes gal pripratę senesni žmonės prie tokių sąlygų ir tikrai man nepatinka šitas dalykas.“

„Man tai tinka. Aš netgi prašau prašymą, kad man su atlyginimu pervestų.“

Atostoginių naujoves siūlantis centras ramina, kad nebūtinai pats žmogus kauptų pinigus atostogoms. Esą tam atskirą atostoginių fondą galėtų sukurti darbdaviai. Tai reikštų, kad į tokį atostogų krepšelį kiekvieną mėnesį nubyrėtų konkreti nuo atlyginimo paskaičiuota suma. Atostoginiai būtų skaičiuojami ne nuo pastarųjų trijų mėnesių atlyginimų vidurkio, kaip tai daroma dabar, o atsižvelgiant į konkretaus mėnesio atlygį. Taigi darbuotojai jau nebegalėtų gudrauti ir eiti atostogų tada, kai labiau „apsimoka“, pavyzdžiui, po to, kai išmokamos premijos ir atostoginiai automatiškai tampa didesni.

„Čia atsiranda darbdaviui problema, nes jis gali viršyti savo biudžetą. Iš darbuotojo pusės yra rizika, kad, pavyzdžiui, jeigu žmogus susirgo ir gavo mažesnes pajamas iš socialinio draudimo tuo laikotarpiu ir vėliau jam reikia eiti į reabilitaciją arba šiaip nori pailsėti dar prieš einant į darbą, tai jo atostoginiai šiuo atveju pagal šią esamą tvarką bus mažesni“, – teigia finansų ekspertas Marius Dubnikovas.

REKLAMA

„Pakeitus tą skaičiavimo tvarką, pinigų suma būtų sąžiningesnė, ji būtų tiksliau paskaičiuota ir tiek darbdavys, tiek darbuotojas būtų tikras, kad tikrai ta suma nepriklauso nuo jokių mėnesio svyravimų, darbuotojo gudravimų ar darbdavio nenorėjimo išleisti darbuotoją atostogų“, – sako A. Matusa.

Darbuotojus ginanti Profesinių sąjungų konfederacija tvirtina, kad siūloma naujovė naudinga tik darbdaviams ir ji dar labiau nuskurdintų mažesnes pajamas gaunančius darbuotojus.

„Apie kokį mes galime sąmoningumą ir taupymą kalbėti, jeigu mes šiandien turime vienus iš mažiausių atlyginimų, iš ko dar žmogui taupyti, jeigu jis nebegali išgyventi ir iš to atlyginimo, kurį gauna? Tai aš tiesiog manau, kad čia pasijuokimas iš pačių darbuotojų“, – pasakoja I. Ruginienė.

„Atostoginiai tai nėra vien toks šventas dalykas, nes žmogus išleidęs pinigus į priekį, gali vėliau taip pat susidurti su finansinėmis problemomis, jeigu ypatingai per atostogas galbūt šiek tiek neatsakingai elgėsi su savo pinigais“, – kalbėjo finansų ekspertas Marius Dubnikovas.

Nacionalinis bendrųjų funkcijų centras savo siūlymus teiks Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai.

Nuostabu
2019-11-19 14:51:41
Taigi vienuolika mėnesių padidėtų pajamų mokestis ir mokestis Sodrai, tai tų 74 eurų ir neliktų, o vienuoliktas mėnuo būtų be pajamų,liktų laukti VMI deklaracijų laiko,gal sugrąžintų iki gegužės mėnesio pajamų mokesčio permoką. Ši revoliucinė idėja papildys Sodros, o ne dirbančių biudžetą. Mulkiai jūs, dviračio išradinėtojai. Visa europa moka atostoginius,o jūs sugalvojote dar, kaip išdurti žmogų.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Man 2019-11-23 02:06:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kaip zmones uzdirbandys minimuma? Ne visi gali atsideti. Kam reikia keisti sena gera tvarka   ATSAKYTI
Monika 2019-11-20 21:25:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kas garantuos kad mokės tuos atostoginius darbdavys ,bus eiline apgavyste dirbaciuju mulminimas   ATSAKYTI
Monika 2019-11-20 21:25:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kas garantuos kad mokės tuos atostoginius darbdavys ,bus eiline apgavyste dirbaciuju mulminimas   ATSAKYTI
Sudas 2019-11-20 19:16:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bl kas kr wa balsavot uz tuos valstiecius tai eikit jus velniop   ATSAKYTI
Jonas 2019-11-20 10:07:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jie to ir siekia sužlugdyti zmogu, o biudžeta didinti kad jiem būtu pasikelti varganas algas,ui ui.   ATSAKYTI
neo 2019-11-20 07:46:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taigi darom viska kaip skandinavai, tai gerai, tada ir turi buti 2 sistemos.1.Pastovi alga 12 menesiu su iskaiciuotsis atostoginiais arba atostogu metu gsuni 13% visu metu uzdarbio. Uzima atsakingus postus, brt galvoje smegenu 0% tik uz virvutes tampo kaip asilus ir tiek is ju nsudos   ATSAKYTI
ooo 2019-11-19 20:17:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
100 procentu darbdaviu užsakymas kad apgaut eilini darbuotoja,visi taigi žino kokie s.......e lietuvoj darbdavei,tik ir žiuri kad nesumoket,sumažint atlyginima,   ATSAKYTI
XXX 2019-11-19 18:45:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Nоrite susіrasti mеrginą viеnai nаkčiai? Svеiki аtvykę - w­ww.l­ad­y­4.fu­n   ATSAKYTI
Emma 2019-11-19 18:39:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nоrite susіrasti mеrginą viеnai nаkčiai? Svеiki аtvykę - w­ww.l­ad­y­4.fu­n   ATSAKYTI
M 2019-11-19 17:58:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai nuimkit ir atlyginimus.kam jie?Juk žmonės vistiek juos išleidžia.   ATSAKYTI
Paulius 2019-11-19 17:43:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
tokiems siūlytojams - snukį išdaužyti. derastųpy gauja. Kaži ar kada Lietuvoje baigsis šūdasmegenių valdymas?   ATSAKYTI
Už ką balsuojat 2019-11-20 08:06:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kai nustosit už juos balsuot jei nežinot už ką balsuot tai neikit visai t.y. nedalyvautų rinkėjai neįvyktų rinkimai tai pamatytų vieną kart   ATSAKYTI
Niekaip nesuprantu 2019-11-19 16:58:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kam ta makalyne kiek iena mėnesį pridedant po keliasdešimt eu prie algos? Ar ne paprasčiau pridėti prie paskutinės algos prieš atostogas visa atoztoginiu suma? Įdomu, kas iš tos makaliuzes turės naudos? Tik ne darbuotojai.    ATSAKYTI
Rami 2019-11-19 17:08:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Seimui nauda tokia, kad galės sakyti, jog pakilo mėnesinės algos dydis jiems valdant.   ATSAKYTI
Lt 2019-11-19 16:56:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Šudeliauja ta valdžia, iš esmės ką keistų, čia įmituoja tik darba. " Iš tuščio į kiaurą". Minimumą keltų iki kokių 900€ , kad vartojimas, ekonomika užsisuktų, jau 30 metų visos valdžios to nedaro, tai taip ir buksuosime dar 30 metų.   ATSAKYTI
V 2019-11-19 16:44:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mane stebina tokie dalykai, kad mane kaip šios šudiškos šalies gyventoja, priverčia taupyti mano likusius po mokesčių pinigus. Tai yra mano asmeniškas reikalas, ar aš noriu taupyti ar ne, geriau susimąstytu dėl tikrai svarbesniu dalyku nei kaip žmones mokyti kaip jiems su savo uždirbtais pinigais elgtis.   ATSAKYTI
Rimas 2019-11-19 16:44:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tas kas tą nesamonę sugalvojo ,turėtu visiems dirbantiems išmokėti atostoginius   ATSAKYTI
2019-11-19 16:15:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tegul pabando Seimo nariai gaudami minimalų darbo užmokestį su vaikais,susitaupyti atostogoms, visiškas absurdas   ATSAKYTI
a 2019-11-19 16:12:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
gyvenime nesikeikiu... bet šiuo atveju pasakysiu: nu i na....., bl..... Ko dar nesugalvosit, kad tik žmogui blogiau! Ar tikrai nėra šalyje rimtesnių problemų, a neturit ką veikti tam seime? Užtenka mums i to naujo DK .    ATSAKYTI
Va taip 2019-11-19 16:06:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nepersistenkit koks žmonių vidurkis,žiūrėkit darbuotojai gauna minimumą o ne kažkokius 900eurų,Šitie siųlytojai skaičiuoja pagal savo atlyginimą,gauna tūkstančius ir toliau savo nosies kitų nemato.O darbdaviai atlyginimų nekels nes pridėtos atostoginės sakys kad pakėlė algas.Štai ir visa politika   ATSAKYTI
Virginija 2019-11-19 16:06:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Padarykite visiems minimalius atlyginimus 817eurų per mėn.į rankas. Bet kai į rankas gauni 380,apie kokias atostogas kalbate? Ar pasidomėjot bent vienas iš "gudragalvių",kiek gauna pardavėja,kuri dirba po 12 val.,dirba per visas šventes(nu sutrmpintai d.d.),tai kodėl nėra nustatytas visur vienodas tas minimumas? Ar galima šitaip tyčiotis?   ATSAKYTI
a 2019-11-19 16:15:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pridės prie algos 34 aurus ir lieps patiems prisitaupyt tam 12- am mėnėsiui.... O jei neišeis pritaupyt, tai ką?    ATSAKYTI
Nuomone 2019-11-19 16:03:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tik visiskas kvailys gali tai pasiulyti, niekada nesutiksiu.   ATSAKYTI
a 2019-11-19 16:17:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
o ką padarysi? kaip matote, niekas mūsų nuomoės ir nerklausia... pasirašys trišalė taryba, kaip ir tą darbo kodeksą naujajį, o jūs pypsėkik namie, niekam neįdomu...   ATSAKYTI
Nesutik 2019-11-20 08:09:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nieks tavęs ir neklaus    ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Lukiškių aikštė (nuotr. stop kadras)
Gitanas Nausėda apsisprendė – Lukiškių aikštė bus kontroliuojama įstatymu. Kol sostinės meras aiškina, kad Lukiškių aikštėje renginiai vyks taip, kaip planuota, premjeras ...
Gaisras (nuotr. stop kadras)
Baisi nelaimė užfiksuota vaizdo kameromis Jungtinėse Amerikos Valstijose. Deja, ne viskas baigėsi laimingai.  Kilęs gaisras namuose įkalino šeimą. Deja, gyventojai ...
Šuolis (nuotr. stop kadras)
Merginos bandymas pasirodyti ir atlikti rizikingą triuką baigėsi košmariškai. Visą incidentą nufilmavo šalia buvę draugai.  Įraše nufilmuota, kaip draugų kompanijoje ...
Tyrimai (nuotr. stop kadras)
Uždegta žalia šviesa populiaciniam koronaviruso tyrimui. Jeigu po poros savaičių savo pašto dėžutėse rasite kvietimus savanoriškai išsitirti dėl koronaviruso – nenustebkite. Iš ...
Vasaros lietus (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Atostogaujantiems Lietuvoje ar tą daryti planuojantiems, turbūt labiausiai rūpi orai. Šiandien minima Septynių brolių miegančių diena, pagal kurią senovės lietuviai ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų