REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugiau kaip 8 tūkst. gyventojų sausį sulaukė staigmenos iš valstybei didžiąja dalimi priklausančios bendrovės „Ignitis“. Taupiai vartodami dujas jie tikėjosi sutaupyti, tačiau turės mokėti daugiau.

Daugiau kaip 8 tūkst. gyventojų sausį sulaukė staigmenos iš valstybei didžiąja dalimi priklausančios bendrovės „Ignitis“. Taupiai vartodami dujas jie tikėjosi sutaupyti, tačiau turės mokėti daugiau.

REKLAMA

„Ignitis“ teisinasi, kad taupiems vartotojams atgaline data už dujas teks mokėti daugiau, nes kitos išeities nėra – esą tai numato galiojančios taisyklės.

Esą jos numato skirtingas vartotojų grupes pagal suvartojamą dujų kiekį ir jų kainą. Jei dujų suvartojama mažiau, vartotojas perkeliamas į kitą grupę ir jam dujos pabrangsta atgaline data.

Atgaline data dujas pabrangino 8,3 tūkst. vartotojų

„Ignitis grupės“ ryšių su visuomene projektų vadovė Laura Beganskienė paaiškino, kad vartotojo kainų grupę apibrėžia ne jų sutartis su tiekėju, o teisės aktais nustatytas suvartojimo dydis per kalendorinius metus. 

„Šiuo metu galiojantys teisės aktai įpareigoja tiekėją kiekvienų metų pabaigoje peržiūrėti vartotojų suvartojimą ir prireikus koreguoti vartotojo grupę. Toks perskaičiavimas vyksta kiekvienais metais atsižvelgiant į nustatytą 300 m3 per metus suvartojimo ribą (anksčiau – 500 m3).

REKLAMA
REKLAMA

Lapkritį bendrovė informavo gamtinių dujų buitinius klientus apie būtinybę metų pabaigoje deklaruoti faktinius suvartojimo rodmenis. O, įgyvendindama teisės aktų reikalavimus, šių metų pradžioje peržiūrėjo gamtinių dujų buitinių klientų suvartojimą ir daliai klientų koregavo vartotojo grupę“, – aiškino L. Beganskienė.

REKLAMA

Ji skaičiavo, kad bendrovė gamtines dujas tiekia daugiau kaip 610 tūkst. buitinių klientų, o po suvartojimo peržiūros suvartojimo grupė keitėsi 8,5 tūkst. klientų.

Apie 8,3 tūkst. vartotojų grupė keitėsi iš II į I. Visiems jiems, suvartojus mažiau dujų, jos buvo pabrangintos atgaline data.

Tiesa, daliai vartotojų (200 klientų) grupė keitėsi iš I (planas „Minimalus“) į pigesnę II (planas „Optimalus“). 

„Dar 1800 buitinių vartotojų iš I grupės į jiems naudingesnę II grupę buvo perkelti 2023 m., kadangi, viršijus viršutinį esamos gamtinių dujų suvartojimo grupės rėžį, jiems perskaičiavimas įvyko pasibaigus mėnesiui, t. y. nelaukiant metų pabaigos“, – komentavo L. Beganskienė.

REKLAMA
REKLAMA

Ji akcentavo, kad, nors daliai vartotojų dujos pabrango, jų kaina esą „nebuvo padidinta, tarifai vartotojams nebuvo pakeisti. Vartotojams nustatyta suvartojimo grupė, atitinkanti realų gamtinį dujų suvartojimo lygį tais metais.“

Kiek pabrango ir kodėl suvartojo mažiau 

Gamtinių dujų buitiniai vartotojai skirstomi į grupes pagal gamtinių dujų suvartojimo apimtis per metus. Suvartojantys iki 300 m3 per metus priklauso I grupei (planas „Minimalus“) ir laikotarpiu, apie kurį kalbame (2023 m.), vien antrą pusmetį jiems 1 m³ kainavo 1,36 Eur/m3 su PVM. Pastovioji tarifo dalis – 0,56 Eur/mėn. 

O II grupei (planas „Optimalus“) priklauso vartotojai, suvartojantys nuo 301 m³ iki 20 000 m3 dujų per metus, jie už suvartotą 1 m3 gamtinių dujų mokėjo 0,87 Eur/m3. Pastovioji tarifo dalis – 3,99 Eur/mėn.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paprastai kalbant, jei per mėnesį žmogus suvartojo 10m3, tai būdamas II grupėje būtų mokėjęs 12,69 euro už mėnesį (10x0,87+3,99), o perkeltas į I grupę dabar turi mokėti 14,6 euro (10x1,36+0,56).

„Palyginti nedidelei daliai klientų suvartojimo grupė keitėsi dėl įvairių praktinių priežasčių: dalis klientų galėjo netiksliai įsivertinti būsimo suvartojimo apimtis (nes yra nauji klientai), kita dalis – pakeitė šildymo būdą, vartojimo įpročius, ilgą laiką buvo išvykę ir panašiai.

Dėl to jiems nustatyta suvartojimo grupė, atitinkanti realų gamtinį dujų suvartojimo lygį tais metais“, – komentavo „Ignitis“ atstovė.

REKLAMA

Ji pripažino, kad tarifų dydžių skirtumai, priklausomai nuo plano, yra reikšmingi. Vis dėlto, pačių gamtinių dujų kaina galutiniame tarife (kurį sudaro daug dedamųjų) I ir II grupės vartotojams iš esmės esą nesiskiria.

„Kitaip tariant, I-ai ir II-ai vartotojų grupėms labiausiai skiriasi jiems priskiriama infrastruktūros dedamoji galutinėje kainoje: mažiau suvartojantiems infrastruktūros dedamoji už 1 m3 patiektų dujų yra didesnė. 

Kita vertus, nors daugiau suvartojantiems vartotojams taikomas palankesnis galutinis tarifas, suvartodami vidutiniškai 20 kartų daugiau dujų jie apmoka gerokai didesnes mėnesines sąskaitas. Taip jie padengia ir didžiąją dalį infrastruktūros (vamzdynų sistemos, kuri būtina gamtinių dujų tiekimui) išlaikymo sąnaudų“, – nurodė L. Beganskienė.

REKLAMA

Pasak jos, neteisinga būtų sakyti, kad prašymas sumokėti nepriemoką yra bausmė, nes taip nėra.

„Apie plano skirstymą pagal metinį suvartojimą informacija plačiai prieinama kiekvienam vartotojui. Apie gamtinių dujų tarifus, taikomus tai klientų grupei, kuriai jie preliminariai yra priskirti, klientai informuojami kiekvieną kartą, kai Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba patvirtina naujus gamtinių dujų tarifus.

Ar tvarka galėtų būti tobulintina – turbūt taip, tačiau šiuo atveju ji galioja ir tiekėjas turi jos laikytis“, – paaiškino „Ignitis“ atstovė.

Tik viena išeitis, nacionalizuoti Ignitį, nes visos paradokso schemos vis tobulės, apetitas augs. Energetika turi būti valstybės žinioje, nes kaip rodo praktika, nauda tik siauram ratui.
Sita mafijine IGNITIS seniai reik isardyti, o vagiuu turta--NACIONALIZUOTI !!!
..valio, mus vel isdulkins
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų