Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijos (LPPARA) nariams siūlomas šiuolaikiškas būdas be teismų spręsti verslo ginčus. Asociacijos pasirašė partnerystės sutartį su verslo mediatoriumi Šarūnu Mačiuliu. Mediacija – vienas pagrindinių alternatyvių ginčų sprendimo būdų, kuris taikomas siekiant išspręsti ginčus bei konfliktus tiek tarp juridinių, tiek ir tarp fizinių asmenų.
„Vis daugiau įmonių, organizacijų, asociacijų vadovų deleguoja nestandartinių situacijų sprendimus išoriniams vykdytojams, tokiu būdu taupo savo laiką, lėšas, emocijas, koncentruojasi į pagrindinę veiklą ir strateginių planų įgyvendinimą“, - sako LPPARA generalinis direktorius Rimantas Šidlauskas.
Ne naujiena, kad didesnė dalis įmonių vadovų spręsdami vieną ar kitą verslo ginčą susiduria su ilgai trunkančiais teismų procesais, didelėmis bylinėjimosi išlaidomis, nenuspėjama teismo baigtimi. Vakarų šalyse du trečdaliai kompanijų, tarp jų tokios kaip „Atlantic“, „Bell“, „Coca-Cola“, „Motorolla“, „Microsoft“ ir „Philip Morris“ dar 2000 metais įsipareigojo ginčus spręsti neteisminiu keliu.
Pasitelkę mediatorių, sumažinę emocijų krūvį ir patys aktyviai dalyvaudami, ginčo dalyviai gali priimti geresnį, pritaikytą jų individualiai situacijai sprendimą, nei tai be jų dalyvavimo padarytų, pvz., paskirtas teisėjas. Asmenys, dalyvavę ginčo sprendime, jaučiasi atsakingi už susitarimo rezultatus ir jų vykdymą. Mediacijoje neįrodinėjama kaltė ir poelgiai nevertinami moraliniu aspektu. Darbas orientuotas į konflikto priežastis, kurios dažniausiai būna subjektyvios.
Mediatoriaus paslaugomis verslininkai naudojasi ne tik ginčų sprendimui, bet ir įvairių nestandartinių (nemokumo, kokybės, įsipareigojimo nevykdymo, bendrų sprendimų ir t.t.) situacijų atvejais su tiekėjais, klientais, partneriais, konkurentais ir kitais veiklos grandies dalyviais, įvairių institucijų atstovais, bankais tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.
Mediatoriaus paslaugų pobūdis skiriasi nuo teisininko, bei, anot LPPARA, turi svarių privalumų. Svarbiausi jų: taikių derybų pagalba išsaugomi santykiai (teismas dažnai supriešina); išlaikomas konfidencialumas (teismas viešas); sprendimą priima patys derybų dalyviai (teisme nusprendžia teisėjas); taupomas laikas (teismai trunka ilgai) ir išlaidos (advokatai, ekspertizės, įvairūs papildomi mokesčiai); dalyvavimas savanoriškas, dalyviai gali pasitraukti bet kuriuo momentu.
Šarūnas Mačiulis, 2007 metais Sankt Peterburgo konfliktų valdymo centre pagal bendrą Rusijos-Amerikos konfliktologijos programą, sudarytą Conflict Resolution, Research and Resource Institute, Inc. (CRI), įgijo socialinių ir visuomeninių konfliktų tarpininko (mediatoriaus) kvalifikaciją ir jau trečius metus padeda Lietuvos verslo struktūroms valdyti konfliktus ir spręsti su interesais susijusias užduotis Baltarusijoje, Latvijoje, Estijoje, Rusijos Federacijoje, Azerbaidžane, Turkmėnistane ir Kazachstane.
Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijos informacija