• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ūkio ir „Snoro“ bankų žlugimas paskatino rinkos konsolidavimąsi, atkreipia dėmesį Lietuvos verslo darbdavių konfederacija. Lietuvoje šiuo metu veikia tik 10 bankų, teikiančių tradicines bankininkystės paslaugas, o 4 didžiausi bankai pagal turimą turtą kontroliuoja 80% visos rinkos. Per maža konkurencija bankų sektoriuje stabdo šalies atsigavimą ir ūkio plėtrą.

REKLAMA
REKLAMA

Situacija Lietuvos bankų sektoriuje gerokai skiriasi nuo kaimyninių šalių – Latvijoje veikia 24 bankai. Atitinkamai Latvijoje bankų konkurencija dėl klientų didesnė, 80% rinkos dalijasi 9 bankai.

REKLAMA

Nuo 2011-ųjų Lietuvos bankiniame sektoriuje konkurencingumas ir paslaugų pasiūla sparčiai mažėjo. Nors palūkanų normos nukrito iki istorinių žemumų ir tai turėjo paskatinti skolinimąsi, bankai per tą laiką surinko 3,8 mlrd. litų indėlių, tačiau paskolino tik 0,6 mlrd. litų. Vangus skolinimas lėtina Lietuvos ekonomikos augimą – verslo ir fizinių asmenų finansavimas turi priklausyti nuo jų skolinimosi galimybių, o ne nuo bankų sprendimų.

REKLAMA
REKLAMA

Sumažėjus konkurencijai dalis bankų pradėjo trauktis iš Lietuvos – apie pasitraukimą iš Lietuvos neseniai pranešė viena didžiausių Europos bankininkystės grupių „UniCredit Bank“, kuri nusprendė veiklą koncentruoti tik Latvijoje.

Mažėjanti konkurencija taip pat skatina bankinių paslaugų susitelkimą tik didžiuosiuose šalies miestuose. 2011 metų III ketvirčio pabaigoje prieš „Snoro“ griūtį šalyje veikė 699 bankų filialai, per tą laiką iki dabar neliko visų buvusių „Snoro“ padalinių ir dar užsienio bankai uždarė 20 filialų. Ūkio ir Šiaulių bankų susijungimas greičiausiai sumažins likusių filialų skaičių iki 392, o tai reiškia net 44% sumažėjimą – beveik perpus mažiau padalinių nei prieš dvejus metus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bankų filialų skaičiaus mažėjimas ne tik mažina darbo vietų skaičių, bet ir stipriai riboja finansinių paslaugų pasiekiamumą atokesnėse Lietuvos dalyse bei skatina gyventojus ir įmones naudotis kitų finansinių institucijų, pavyzdžiui, kredito unijų ar greitųjų kreditų bendrovių paslaugomis.

REKLAMA

Lietuvai būtina didinti konkurenciją bankų sektoriuje – naujų dalyvių atėjimas į rinką verslui, gyventojams bei Lietuvos ekonomikai suteiktų daug privalumų.

Todėl Lietuvos banko iniciatyva skatinti finansinio sektoriaus plėtrą yra itin palanki žinia. Šaliai reikia naujo banko, kuris galėtų greičiau reaguoti į verslo ir gyventojų poreikius, jų pokyčius, siūlydamas inovatyvius produktus, naujas darbo vietas bei prieinamas finansines paslaugas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų