Kinijos vartojimo prekių kainų indeksas (VPKI) vasarį nukrito pirmą kartą per 6 metus, pakurstydamas baimę dėl defliacijos vienoje iš greičiausiai augančių pasaulio ekonomikų, praneša MarketWatch.
Remiantis Nacionalinio statistikos biuro pateiktais duomenimis, VPKI vasarį nukrito 1,6 proc., palyginti su tuo pačiu praėjusių metų mėnesiu, o tam daug įtakos turėjo mažėjusios maisto produktų kainos.
Ekonomistai teigia, kad viena iš priežasčių, lėmusių maisto produktų kainų kritimą, yra ta, kad jų kainos praeitais metais dėl kaip kuriuos šalies regionus užklupusios pūgos ir menkos pasiūlos ir taip gerokai pakilo, tad dabar atėjo metas kainų korekcijai.
Kita vertus, 1,2 proc. kainų kritimas ne maisto produktų krepšelyje yra signalas, kad defliacija gali būti pavojinga, kadangi žmonės, tikėdamiesi, kad kainos ateityje dar labiau mažės, bus linkę labiau taupyti ir mažiau išlaidauti.
Kaip teigia ekonomistė Sherman Chan, „vidutinei Kinijos vidurinės klasės šeimai įprotis taupyti nustelbia bet kokią pagundą išleisti pinigus. Centrinis bankas dabar turi sumažinti palūkanų normas, kad noras taupyti sumažėtų.”
Kinijos gamintojų kainų indeksas nukrito dar daugiau nei VPKI. Vasarį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų mėnesiu, jis susitraukė 4,5 proc. ir mažėjo trečią mėnesį iš eilės.
Nors šis indeksas ir mažėja, ekonomistai teigia, kad Kinijos ekonomika turi didelį potencialą, ir prognozuoja, jog Kinijos ekonomikos skatinimo planas prisidės prie gamintojų kainų indekso kilimo.