Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba nagrinėjo su šia aplinkybe susijusį skundą. Pareiškėjos siūlo numatyti teisės aktuose išlygą, kad vaiko auginimo atostogos nebūtų įtraukiamos į atestuojamos 5 metų mokslininko kadencijos periodą.
Tiriant skundą paaiškėjo, jog universitetuose dėl vaiko priežiūros atostogų didėja disertacijų neapgynusių doktorančių skaičius, o suteikiant tokias atostogas, jos esą yra "linksniuojamos" kaip institucijos rodiklius gadinančios darbuotojos.
Mokslo ir studijų įstatymas numato, kad su asmeniu, antrąkart iš eilės laimėjusiu konkursą, sudaroma neterminuota darbo sutartis ir šis asmuo atestuojamas kas penkeri metai. Įstatymas nenumato, jog penkerių metų atestacijos terminas gali būti trumpinamas ar kitaip keičiamas, atsižvelgiant į nėštumo ir gimdymo atostogų bei vaiko priežiūros atostogų trukmę.
Nustatyta, kad moterys gali atsidurti prastesnėje padėtyje nei vyrai mokslininkai, nes jos dėl nėštumo ir gimdymo ar vaiko priežiūros atostogų yra priverstos daryti pertraukas ir nėra pajėgios įvykdyti nustatytas užduotis, kurias turėtų atlikti per atestuojamąjį laikotarpį, todėl jų atestacijos rezultatai gali būti nepalankūs.
Valstybės tarnautojai, pavyzdžiui, taip pat turi būti atestuojami. Tačiau Valstybės tarnybos įstatymas numato, jog nėščių, krūtimi maitinančių moterų ar išėjusių vaiko priežiūros atostogų valstybės tarnautojų tarnybinės veiklos vertinimas nėra privalomas; jų veikla vertinama tik jų pačių prašymu.
Ištyrus skundą siūloma įtvirtinti vienodas atestavimo sąlygas mokslo darbuotojams, nepaisant jų lyties, bei eliminuoti motinystės ar vaiko priežiūros tikslinių atostogų laiką iš atestavimo laikotarpio.
"Išėjusios vaiko priežiūros atostogų moterys mokslininkės turi penkerių metų veiklos užduotis vykdyti per ketverius ar net trejus metus, o tai blogina jų padėtį", - sakė lygių galimybių kontrolierė Aušrinė Burneikienė.
Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2011 m. vaiko priežiūros atostogomis naudojosi 93,04 proc. moterų ir tik 6,96 proc. vyrų. Todėl akivaizdu, kad moterys žymiai dažniau nei vyrai susiduria su teisiniais trukdžiais daryti mokslinę karjerą.