VAE projektas – žlugęs ar tik įšaldytas?

Lietuvos Energetikos ministerijos siūlymas įšaldyti Visagino atominės elektrinės (VAE) projektą yra formalus, mat jis ir taip jau buvo įšaldytas, sako Latvijos energetikos ekspertas. Tačiau, Reinio Aboltinio nuomone, tai nereiškia, kad projektas yra galutinai sustabdytas.

Tuo metu vienas VAE idėjos autorių, buvęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas BNS teigė, kad projektas yra žlugęs, o vadinti jį įšaldytu siekiama, nenorint pakenkti buvusiam strateginiam investuotojui į projektą - Japonijos „Hitachi“.

R.Aboltinis BNS sakė, kad jau kurį laiką VAE projektą jis įvardindavo kaip įšaldytą, o dabar tai paskelbta oficialiai.

„Aš pats šį projektą jau keletą metų vadinau įšaldytu, nes jis ir buvo įšaldytas. Nestebina, kad Lietuvos energetikos ministras Rokas Masiulis, kurį labai vertinu, viešai pripažino jau prieš kurį laiką, kad projektas yra įšaldytas. Manau, kad nebuvo įmanoma projekto apibūdinti kitaip nei įšaldytas, kol rinkoje situacija bus palankesnė“, - BNS sakė Latvijos parlamento Europos reikalų komiteto konsultantas,R.Aboltinis.

REKLAMA

Jo teigimu, šiuo metu net ir dujų elektrinėms sunku parduoti elektrą, mat „Nord Pool“ biržoje laikosi žemos kainos. Tačiau situacija gali ateityje pasikeisti. Pavyzdžiui, po dešimtmečio gali sumažėti vandens lygis Švedijoje - tuomet sumažėtų pigios hidroenergijos pasiūla arba situaciją rinkoje gali paveikti kiti veiksniai. Todėl VAE įšaldymo jis nelaiko visišku projekto stabdymu.

„Aš nesakyčiau, kad tai yra visiškas sustabdymas. Turbūt tie, kurie aiškiai pasisako prieš šį projektą, sakytų, kad tai pergalė ir pabaiga. Kita vertus, aš šio pranešimo taip neinterpretuočiau, nes projektas gali būti rimtai peržiūrėtas po 10 metų. Jeigu yra aiškių indikacijų, kad energijos gamybos portfelis keičiasi Baltijos jūros valstybėse, jeigu jos patirs pokyčių, labiau palankius branduolinei energijai“, - teigė Latvijos ekspertas.

Be to, jo nuomone, jeigu projektas būtų stabdomas, vėliau būtų sudėtinga vėl pasikviesti „Hitachi“, kad ši investuotų ir statytų atominę elektrinę.

Buvęs energetikos ministras, vienas VAE projekto kūrėjų A. Sekmokas teigia, kad projektas jau žlugo, o jo „įšaldymas“ tiesiog leidžia „Hitachi“ „išlaikyti veidą“.

„Jis yra žlugęs, vadinkime daiktus tikraisiais vardais. Bet koks žingsnis į priekį turėtų būti, sprendžiant ką daryti su įvykusiu referendumu. O antra, kalbėti su regioniniais partneriais, ar jie dalyvauja, ar ne. Įšaldymas toks įdomus klausimo sprendimas“, - BNS sakė A.Sekmokas.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų