• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos turizmo reguliavimo srityje – permainos. Ūkio ministras Evaldas Gustas teigia, kad naujas teisinis reguliavimas ir kitos priemonės apsaugos vartotojus nuo nesąžiningų turizmo verslininkų, atgaivinančių bankrutavusias bendroves tais pačiais adresais, bet naujais pavadinimais bei išviliojančiais pinigus iš klientų.

REKLAMA
REKLAMA

„Nuo š.m. lapkričio 1 d. įsigalios Turizmo įstatymo pakeitimai, kurie buvo priimti siekiant užtikrinti turistų ir vartotojų teisių apsaugą. Įsigaliojus minėtiems pakeitimams bus sureguliuoti kelionių organizatoriaus veiklos ir priežiūros kriterijai, taps aiškesnė ūkio subjektų veiklos teisinė aplinka“, - teigia E. Gustas. Ūkio ministras E.Gustas neseniai skyrė drausminą nuobaudą daktarei Raimonda Balnienė - Valstybinio turizmo departamento prie Ūkio ministerijos direktorei. Yra tokia patarlė – valstietis persižegnos, tik kai žaibas trenks. Kartais ši liaudies išmintis nepasitvirtina. Taip ligi šiol buvo su padėtimi mūsų turizmo sektoriuje. Išvados nedaromos nei po savų, nei po svetimų klaidų, nors perspėjimų buvo daug. Nukentėję žmonės nuolat apgaudinėjami tų pačių veikėjų, o valstybės Turizmo departamentas toliau krapšto nosį. Neseniai nugriaudėjo skandalas Rusijoje – daugybė veiklą nutraukusių kelionių porganizatorių paliko „ant ledo“ ir su nuostoliais mažiausiai 65 000 žmonių. Tyrimų ėmėsi prokurorai, žiniasklaidoje kilo didelis skandalas. Jau kelis mėnesius pranešama apie baudžiamasias bylas ir tiek valstybės, tiek tokio giganto, kaip „Aeroflot“ siekius išgyvendinti sukčius iš rinkos.

REKLAMA

Gi dar prieš porą mėnesių departamento vadovybės komentarai buvo gluminantys: „Kreditų biuras „Creditinfo“ įspėja: be liūdnai pagarsėjusio „Go Planet Travel“, Lietuvoje dar pusšimtis kelionių organizatorių ir agentūrų yra aukštos bankroto rizikos. Tačiau Turizmo departamentas atkerta tokia informacija nedisponuojantis“, - rašė „Verslo žinios“. Ir tikrai – iš kur jiems vargašams disponuot, kai juodu ant balto parašyta. Kai nuolat rašoma, rodoma, pasakojama ir apdainuojama. Kam išvis ką nors veikti, ką nors reguliuoti ir tvarkyti. Geriau postringauti apie laisvą rinką ir aiškinti, kaip viskas vis tiek bus gerai.

REKLAMA
REKLAMA

Pati ponia R. Balnienė savo nuobaudos ginčyti nesiryžta . Savo komentaruose žiniasklaidai ji yra apkaltinusi dėl nesėkmingos rinkos priežiūros savo darbuotojus. Tuo tarpu, pačios vadovės laikysena papiktino buvusius ir esamus Seimo narius.

Buvęs Seimo ekonomikos komiteto pirmininkas, socialdemokratas Dainius Budrys portalui balsas.lt teigė sveikinąs pokyčius, nors vykstančius su dideliais girgždesiais. „Laisva ir nereguliuojama, nors turi būti reguliuojama, turizmo rinka stabili vienu svarbiu rodikliu. Kasmet, kaip jau minėjau, bet sveika bus pakartoti, bankrutuoja maždaug 10-15 procentų „firmelių“, pardavinėjančių keliones, o tiek pat jų atsikuria kitais pavadiniamis, bet tais pačiais buveinių adresais- kalbėjo jis. Pasak D. Budrio ūkio ministro E. Gusto pasirašytame įsakyme dėl drausminės nuobaudos skyrimo Turizmo departamento vadovei, aiškiai teigiama tai, ką jis sakęs prieš porą metų. „Valstybinio turizmo departamento direktorė R. Balnienė padarė tarnybinį nusižengimą - aplaidžiai vykdė savo pareigas, neįvertino, kad dėl jos aplaidaus veikimo ar neveikimo gali kilti tam tikrų neigiamų padarinių, nors atsižvelgiant į veiklos aplinkybes galėjo ir privalėjo tai numatyti,“ – įsitikinęs jis. Parlamentaras Julius Sabatauskas jau prieš pusantro mėnesio yra pareiškęs, kad R. Balnienė negali toliau pareigų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Panašiai mano ir D. Budrys, kuris, tiesa, pabrėžia, kad problema yra platesnė. „Dar prieš porą metų, būdamas Seimo ekonomikos komiteto pirmininku, buvau visaip koneveikiamas įvairių lobistinių grupių, kai bandžiau priversti kelionių organizatorius ir turistines agentūras priversti drausti savo atsakomybę ir apsaugoti vartotojų interesus. Juolab, kad tai buvo aiškiai aprašyta atitinkamos Europos komisijos dirtektyvos 7 straipsnyje. Tada, priešinantis šiai nuostatai, buvo prisigalvojama keisčiausių motyvų, tačiau pagrindinis, žinoma, buvo toks – bankrutuos smulkus verslas. Taip pat argumentuota ir prieš bet kokią realią tokių įmonių beiklos priežiūrą.

REKLAMA

Nesigilinsiu, kaip ir kiek ten tas verslas smulkus, bet kasmet apie dešimtadalį turizmo bendrovių tikrai bankrutuoja ir, atsitik tu man taip, dažniausiai esti perregistruojamos tais pačiais adresais, kitais pavadinimais, iki kito panašaus karto. Vien tik ponas Martynas Laivys žinomas miestui ir pasauliui, kaip „Go Baltic Travel“. „Go Planet Travel“, „Omnituro“ ir dar „Star Team Group“, „Star 1 Airlines“ ir t.t. veidas. Vargu ar tai visos vien tik jo firmelės.

Kaip ten bebūtų, girdamas ministro parodytą ryžtą reiškiu ir viltį, kad pagaliau pradės veikti ir galiojančio Turizmo įstatymo nuostatos, dėl kurių teko nemažai pakovoti praėjusios Seimo kadencijos metu. O kol kas belieka užjausti bemaž tūkstantį žmonių, patyrusių eilinį atvejį, kuomet valstybės prievaizdai, laiku gaunantys algas, švilpauja į padanges. Jų sertifikuotiems ir “tinkamai prižiūrėtiiems” (bjauru klausyti) aferistams sutramdyti įstatymų pakanka. Gal su ministro pagalba išjudės ir tam samdomos pajėgos“, - sakė D. Budrys portalui balsas.lt. ***** Naujas teisinis reguliavimas nustatys šiuos esminius pakeitimus: Bus nustatytos minimalios kelionių organizatoriaus prievolių įvykdymo užtikrinimo sumos, kurių nebuvo iki šiol (ne mažiau kaip 50 tūkstančių litų, kai verčiamasi tik vietiniu turizmu, ne mažiau kaip 150 tūkstančių litų, kai verčiamasi išvykstamuoju turizmu, neorganizuojant kelionių užsakomaisiais skrydžiais ir ne mažiau kaip 350 tūkstančių litų, kai verčiamasi išvykstamuoju turizmu, organizuojant keliones užsakomaisiais skrydžiais). Taip tikslinama kelionių organizatoriaus prievolių įvykdymo užtikrinimo apskaičiavimo tvarka, kur kelionių organizatoriaus prievolių įvykdymo užtikrinimo sumos dydis skaičiuojamas pagal paeiliui einančius paskutinius praėjusius ir pasibaigusius keturis ketvirčius, buvusius prieš ketvirtį, o ne pagal praėjusius kalendorinius metus, nes įplaukų už parduotas organizuotas turistines keliones dydis ekonomikos augimo sąlygomis, sezono ir ne sezono metu skiriasi. Patikslinamas sąrašas atvejų, kai yra stabdomas ir naikinamas kelionių organizatoriaus pažymėjimo galiojimas.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų