Tačiau atpažinę šiuos ypatumus galite lengvai pakeisti savo taupymo įpročius.
Taupymo lygis skiriasi daugelyje šalių. Pavyzdžiui JAV gyventojai taupo vidutiniškai po 3,2 proc. savo pajamų. Tuo tarpu australų taupymo lygis siekia 11 procentų.
Indija – taupančiųjų šalis. Šios šalies taupymo lygis yra daugiau nei 30 procentų. Tačiau juos smarkiai lenkia kinai. Šių taupymo lygis 2012 m. buvo vienas didžiausių pasaulyje – 54,3 procento. Iš dalies taip yra todėl, kad Kinija neturi pensijų sistemos, o iš vyrų tikimasi, kad jie iki vedybų bus įsigiję namus.
Kad ir kaip bebūtų, kinai taupyti moka, o iš jų galima pasimokyti išlaidaujantiems.
Kiek reikia santaupų?
Specialistai rekomenduoja ekstremaliems atvejams turėti sutaupius sumą, leisiančią pragyventi 3-6 mėnesius. Ją galite apskaičiuoti taip: suskaičiuokite, kiek dabar išleidžiate per mėnesį, sumažinkite šią suma dešimtadaliu (ekstremalioje situacijoje gyvensite kukliau) ir padauginkite iš trijų-šešių kartų, priklausomai nuo jūsų poreikių.
Kinijoje rekomenduoja turėti atsidėjus sumą, leisiančią pragyventi 6-12 mėnesių. Tai yra rekomenduojama verslininkams, kurie turi daugiau įsipareigojimų nei žmonės dirbantys už tradicinį atlyginimą.
Kiek laiko reikės?
Tai priklauso nuo jūsų jau turimų pinigų banke, išlaidų, skolų, išsimokėtinai nusipirktų dalykų. Jei turite laisvų pinigų, kuriuos galite kišti į kojinę, galite per metus sukaupti nemenką sumą. Tačiau daugumai žmonių, trijų-šešių mėnesių išlaidos yra nemenka suma, tad tikėtina, kad ją sukaupti užtruks ilgiau.
Pavyzdžiui, jeigu per mėnesį, atskaičius mokesčius, uždirbate ir išleidžiate 3000 litų. Tai trijų mėnesių suma atėmus 10 proc. bus lygi 8991 litui. Tam, kad per metus sukauptumėte tokią sumą, jums kas mėnesį reikės atsidėti po beveik 750 litų.
Darykite tai dabar
Taupykite automotiškai. Banke nustatykite, kad algų mokėjimo dieną iš kortelės sąskaitos į taupomąją sąskaitą įvyktų automatinis pervedimas. Tokio taupymo idėja – jeigu jūs niekada nepamatysite tų pinigų, jums niekada jų nepritrūks. O kai pamatysite, kad taupomojoje sąskaitoje kaupiasi graži krūvelė, jums kils azartas sutaupyti dar daugiau.
Nesusiekite taupomosios sąskaitos su mokėjimo kortele. Jei pašalinsite galimybę lengvai pasiekti santaupas, bus didesnė tikimybė, kad silpnumo akimirką ryšitės pasinaudoti šiomis santaupomis.
Jei reikia, pradėkite taupyti nuo nedidelių sumų, tarkim 50-100 litų per mėnesį. Pradėdami taupyti po nedaug, galėsite lengviau subalansuoti savo biudžetą.
Didinkite santaupas
Kas šešis mėnesius pažiūrėkite, ar nebūtų įmanoma kaip nors padidinti savo santaupų. Ypač jeigu gavote premiją ar jums padidino algą. Kai subalansuojate savo biudžetą taip, kad jums nebetrūks tos smulkios sumos, atidedamos santaupoms, padidinkite šią sumą 20 proc. ir toliau tęskite procesą.
Atminkite, kad šios santaupos nėra skirtos atostogoms ar baldui. Šiems dalykams reikia taupyti atskirai, nes nuolatos kaupiamos santaupos yra skirtos tik nelaimės atvejams.
Taupykite greičiau
Kuo mažiau išleidžiate, tuo daugiau galite sutaupyti. Peržiūrėkite savo biudžetą: ar galite šiek tiek susiveržti diržus, o likusią sumą įdėti į taupomąją sąskaitą. Pabandykite pasinaudoti viena iš internetinių biudžeto sekimų programų, jos padės sužinoti, kur išleidžiate daugiausiai pinigų.
Taip pat peržiūrėkite savo sąskaitas. Kartais mes per daug mokame už kai kurias paslaugas. Pavyzdžiui, pažiūrėkite, ar jums tikrai reikia mobilaus telefono plano su tiek minučių ir interneto duomenų. Ar tikrai juos visus išnaudojate?
Nusistatykite sau taupymo tikslą. Taip matysite, kaip greitai (ar lėtai) artėjate link sau nusistatytos taupymo sumos, o taupymas taps dėmesio centru.