REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sunku pasakyti, kaip gimsta investavimo mitai. Tačiau jie tikrai egzistuoja ir jų yra daugybė. Vieni  labiau panašūs į pokštus ir nedarantys didelės įtakos, tuo metu kiti labai ydingi ir galintys stipriai apkarpyti jūsų investicijas. Apžvelgsime kelis visiems svarbius mitus bei panagrinėsime, kiek juose yra tiesos.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmas mitas – investavimas yra lošimas. Už šį įvaizdį tikriausiai reikia „padėkoti“ Holivudo filmams, kuriuose filmo herojai mistiniu, beveik stebuklingu būdu priima teisingus sprendimus ir lengvai uždirba milijonus. Tiesa, yra lošiančių ir kartais jiems sekasi. Taip gimsta sėkmės istorijos. Bet taip įvyksta tik išimtiniais atvejais. Dauguma investuotojų, ypač valdančių dideles lėšas, investuodami elgiasi labai racionaliai ir jų sprendimuose vietos spėlionėms beveik nėra. Reikia pastebėti, kad investavimas ir spekuliavimas arba lošimas reiškia skirtingus dalykus ir jų nereikėtų tapatinti. Lošėjai bando laimėti iš trumpalaikių vertybinių popierių svyravimų. Vadinasi, jei kažkas išlošia, kažkas turi ir pralošti.  Tai dar vadinama nulinės sumos žaidimu. Tuo metu investuotojai siekia laimėti iš pridėtinės vertės, kurią uždirbtų  įmonės, į kurių akcijas investuojama. Nors trumpuoju laikotarpiu įmonių akcijų vertė gali stipriai svyruoti ir elgtis  nenuspėjamai, tačiau ilguoju laikotarpiu akcijų kaina atspindi įmonės veiklos rezultatus.

REKLAMA

Žinoma, teisingai nustatyti įmonės akcijų vertę nėra lengva užduotis. Sunkumų sukelia tai, kad informacija gali būti labai dinamiška, verslo aplinka nuolatos keičiasi, kartais ir visiškai atsitiktine tvarka. Tačiau, įvertinę įmonės perspektyvas, galėsite numanyti, ko ilguoju laikotarpiu galima tikėtis iš įmonės akcijų.

Antras mitas – investavimui reikia išskirtinių gabumų ir didelio pradinio kapitalo. Žinoma, kuo daugiau laiko skirsite pasiruošimui ir  žinioms tuo geresnių rezultatų pasieksite. Tačiau sėkmingai investuoti gali ir tie, kurie net mokykloje nebuvo pirmūnai.  Geriausiu tapti sunku, bet norint būti sėkmingu investuotoju, užtenka žinoti tam tikras taisykles bei išvengti pagrindinių klaidų.

REKLAMA
REKLAMA

Kalbant apie pradinį kapitalą – šiandien investavimas tikrai prieinamas daugeliui. Pavyzdžiui, naudodamiesi periodinio investavimo į fondus paslauga galite investuoti nuo keliasdešimt litų per mėnesį.

Trečias mitas – „dabar netinkamas laikas investuoti“. Šia abstrakčia fraze dažnai apsiginkluoja pradedantys investuotojai. Kartais šis mitas priskiriamas konkrečiam kalendoriniam laikotarpiui. Manoma, kad vasarą geriau neinvestuoti, spalis blogas mėnuo, o pirmadienis netinkama diena. Tačiau tiesa tokia, kad rinkos nuolat svyruoja.  Jei galima įžvelgti kažkokią tendenciją, tai būtina suprasti, kokios priežastys ją nulėmė. Joms pasikeitus, tikriausiai keisis ir tendencijos.  Ilguoju laikotarpiu rinkos linkusios augti, o augimo periodai paprastai yra gerokai ilgesni nei smukimo. Situaciją gerai apibendrina posakis, kad svarbu ne kokiu laiku investuoji, bet kiek laiko tai darai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nesakome, kad reikia aklai pulti ir investuoti, vos tik atsiranda tokia mintis. Visuomet verta pasidomėti rinkos nuotaikomis, atsižvelgti į tai, kas įvyko per pastarąjį pusmetį ar metus, kokie procesai vyksta pasaulyje. Neskubėkite daryti išvadų – dažnai, kai visi ragina investuoti, galite stipriai nudegti, o tuo metu, kai visi masiškai pradeda bėgti iš rinkos, gali būti tinkamas metas investuoti.

Darius Kuzmickas, Danske banko Investavimo ir taupymo paslaugų departamento direktorius

Jums rūpimus klausimus apie investavimą galite užduoti Dariui Kuzmickui el.p. [email protected]

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų