• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įstatymas numato, kad kai kurių išmokų maksimalūs ir minimalūs dydžiai turi būti perskaičiuojami kiekvieną ketvirtį atsižvelgiant į tai, kaip pasikeičia vidutinis darbo užmokestis.

Įstatymas numato, kad kai kurių išmokų maksimalūs ir minimalūs dydžiai turi būti perskaičiuojami kiekvieną ketvirtį atsižvelgiant į tai, kaip pasikeičia vidutinis darbo užmokestis.

REKLAMA

Paprastai jis didėja, o taip yra ir šį kartą. Taigi nuo liepos prasidėjus trečiajam 2024 m. ketvirčiui dalis išmokų gavėjų gaus daugiau pinigų.

Be to, metų pradžioje įsigaliojus įstatymo pataisoms, buvo padidintos ir kai kurios pensijos. Padidintos jos bus mokamos nuo liepos. Tai pat žmonėms bus išmokėtas ir susidaręs šių išmokų skirtumas, praneša „Sodra“.

Kiek didėja ligos išmoka

Ligos išmoka, mokama „Sodros“ lėšų, per mėnesį negali būti mažesnė negu 11,64 proc. šalies vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio (VDU), galiojusio užpraeitą ketvirtį iki nedarbingumo nustatymo dienos.

Nuo liepos minimali mėnesio išmoka didėja 5,98 euro iki 250,11 euro, o dienos – 0,29 euro – iki 11,97 euro.

Maksimalus kompensuojamasis uždarbis ligos išmokoms apskaičiuoti negali viršyti 2 šalies VDU, galiojusių užpraeitą ketvirtį iki nedarbingumo atsiradimo dienos, dydžio.

REKLAMA
REKLAMA

Ligos išmoka, mokama iš „Sodros“, yra lygi 62,06 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio.

Nuo liepos maksimali ligos išmoka didėja 63,8 euro 2666,97 euro per mėnesį, arba 3,06 euro iki 127,61 euro už vieną ligos dieną.

REKLAMA

„Sodros“ mokama ligos išmoka sergančiam šeimos nariui slaugyti arba vaikui prižiūrėti yra lygi 65,94 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio.

Nuo liepos ši maksimali išmoka didėja 67,79 euro iki 2833,71 euro per mėnesį arba iki 3,24 euro iki 135,58 euro už vieną dieną.

Šios rūšies minimali mėnesio išmoka taip pat didėja 5,98 euro iki 250,11 euro, o dienos – 0,29 euro – iki 11,97 euro.

Kiek didėja vaiko priežiūros išmoka

Maksimalus kompensuojamasis uždarbis vaiko priežiūros išmokoms apskaičiuoti negali viršyti 2 šalies VDU, galiojusių užpraeitą ketvirtį iki teisės gauti vaiko priežiūros išmoką atsiradimo dienos, dydžio.

REKLAMA
REKLAMA

Vaiko priežiūros išmokos dydis už neperleidžiamų 2 mėnesių trukmės vaiko priežiūros laikotarpį yra 78 proc. išmokos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio.

Minimali vaiko priežiūros išmoka nuo liepos bus 440 eurų – 8 bazinės socialinės išmokos dydžiai.

Maksimali mėnesio išmoka už neperleidžiamus mėnesius didėja 80,18 euro iki 3351,97 euro per mėnesį.

Minimali vaiko priežiūros išmoka, jeigu apdraustasis pasirenka gauti šią išmoką, kol vaikui sueis 18 mėn., ir toliau bus 440 eurų. O maksimali kils 61,68 euro iki 2578,44 euro per mėnesį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaiko priežiūros išmoka pasirinkus ją gauti kol vaikui sueis 24 mėn. už laikotarpį iki vaikui sueis 12 mėn. yra 45 proc., o nuo 12 mėnesių iki vaikui sueis 24 mėn. – 30 proc. kompensuojamojo uždarbio.

Minimali išmoka šį laiką irgi bus 440 eurų per mėnesį. O maksimali (kol vaikui sueis 12 mėn.) didėja 46,26 euro iki 1933,83 euro.

Maksimali mėnesio (kol vaikui sueis 24 mėn.) didėja 30,84 euro iki 1289,22 euro.

Kiek didėja motinystės ir tėvystės išmokos

Motinystės išmoka sudaro 77,58 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio.

REKLAMA

Nuo liepos minimali tėvystės, kaip ir motinystės išmoka irgi bus 440 eurų. Tuo metu maksimali riba motinystės išmokoms ir toliau netaikoma vadovaujantis Konstitucinio Teismo nutarimu.

Maksimalus kompensuojamasis uždarbis tėvystės išmokoms apskaičiuoti negali viršyti 2 šalies VDU. Tėvystės išmoka irgi sudaro 77,58 proc. kompensuojamojo uždarbio.

Nuo liepos maksimali tėvystės išmoka didėja 79,75 euro iki 3333,92 euro už mėnesį.

Profesinės reabilitacijos išmoka

Maksimalus kompensuojamasis uždarbis profesinės reabilitacijos išmokoms apskaičiuoti negali viršyti 2 šalies VDU.

REKLAMA

Profesinės reabilitacijos išmoka lygi 65,94 proc. išmokos kompensuojamojo uždarbio.

Nuo liepos minimali profesinės reabilitacijos išmoka ir toliau bus 539,54 euro per mėnesį.

Tuo metu maksimali išmoka ūgtels 67,79 euro iki 2833,71 euro per mėnesį.

Kiek didėja nedarbo draudimo išmoka

Maksimali nedarbo išmoka negali būti didesnė kaip 58,18 proc. šalies VDU, galiojusio už praeitą kalendorinį ketvirtį nuo bedarbio statuso įgijimo dienos. 

Nuo liepos maksimali nedarbo išmoka didėja 29,9 euro iki 1250,11 euro.

Žmonėms su negalia senatvės pensijos didės papildomai

Nuo šių metų pradžios įsigaliojo pensijų skaičiavimo pokyčiai senatvės pensijų gavėjams, turintiems negalią. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagal juos, sunkiausią negalią turintys senjorai galės gauti didesnes socialinio draudimo senatvės pensijas asmenims su negalia, jeigu jiems bus nustatytas 70–100 proc. netektas dalyvumas. 

Nuo sausio žmonėms, sulaukusiems senatvės pensijos amžiaus, gali būti nustatomas dalyvumo lygis. Jeigu Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra žmogui, kuris gauna senatvės pensiją, nustatys sunkią negalią (70–100 proc. netekto dalyvumo), jam bus pradėta mokėti senatvės pensija asmeniui su negalia.

REKLAMA

Jei žmogus jau turi nustatytą didelių specialių poreikių lygį, jo prašymu šis lygis gali būti prilygintas 15 proc. dalyvumo lygiui. Kuo didesnis netektas dalyvumas nustatomas, tuo didesnę senatvės pensiją žmogus gaus.

Padidintos pensijos bus išmokėtos ne vėliau kaip iki šių metų liepos pabaigos. Kartu bus išmokėta nuo dalyvumo lygio nustatymo datos (po šių metų sausio 1 d.) susidariusi nepriemoka.

Pavyzdžiui, negalią turinčiam pensininkui dalyvumo lygis buvo nustatytas šių metų sausį. Liepą jis gaus priklausomai nuo jo dalyvumo lygio padidintą senatvės pensiją, kartu su nepriemoka už 6 mėnesius (nuo sausio iki birželio).

Esme ta, kad ir Sodra ir valdininkeliai seimuneliai užmiršta is kur ir kas Sodrai sunesa pinigus. Absurdas kazkoks kai gauni atlyginima net isizioji kiek mokesciu sumoki ir Sodrai ir dar velniai tik zino kam. Beveik puse atlyginimo kazkam atiduodi ir svarbiausia tai, kad tuos zmoniu pinigus ussvaisto seimunai su savo penkiais padėjėjais o ju 141 siknatrinciu tad padauginti is penkiu jau gaunasi kosmaras
Reiskia bus visu prekiu,paslaugu kainu didejimas.Kainos dides zymiai daugiau nei sios pensijos,tai jau tapo nerasyta taisykle.Ir kitaip nebuna.
o kada pensijas pakels?Kainos nuolat kyla..
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų