„Sodra“ paaiškino, kada žmogaus pensija gali sumažėti dvigubai

Kasmet pensinis amžius Lietuvoje ilgėja, o gyventojams tenka dirbti ilgiau, kad galėtų išeiti į pensiją. Vis tik ne visi sukaupia reikiamą pensinį amžių. Tokie gyventojai gauna dvigubai mažesnę pensiją nei tie, kurie turi sukaupę reikiamą darbo stažą.

2021 m. būtinojo stažo reikalavimas yra 32 metai, ir kasmet jis didinamas iki kol pasieks 35 metus (tai bus 2027 metais).

Į naujienų portalą kreipėsi skaitytoja Rima, kuri klausia, kokios pensijos gali tikėtis žmogus, kuris nesukaupia reikiamo stažo pensijai.

Kaip sukaupti reikiamą darbo stažą?

„Sodra“ pastebi, kad kai žmogus išeina į pensiją nesukaupęs būtinojo stažo, jo pensija gerokai mažesnė.

„Pavyzdžiui, šių metų sausio mėnesį vidutinė senatvės pensija turint būtinąjį stažą siekė 439,21 euro, neturint būtinojo stažo – 229,96 euro, taigi, ji buvo beveik dvigubai mažesnė. Net ir nesukaupus būtinojo stažo, senatvės pensijos dydis priklauso nuo per visą gyvenimą įgyto stažo ir per visą gyvenimą įgytų senatvės pensijos apskaitos vienetų.

Stažas yra susietas su minimalia mėnesio alga (MMA) – vieni metai stažo įgyjami, jeigu per metus žmogus uždirba ir sumoka socialinio draudimo įmokų ne mažiau nei 12 MMA. Jeigu įmokų sumokėta mažiau, atitinkamai įgyjama mažiau stažo, bet daugiau negu metų stažo per metus įgyti negalima.

Pensijų apskaitos vienetai yra susieti su vidutiniu darbo užmokesčiu šalyje. Vienas apskaitos vienetas įgyjamas, jeigu per metus žmogus uždirba ir sumoka įmokų nuo 12 VDU. Jeigu sumokama mažiau įmokų atitinkamai įgyjama dalis apskaitos vieneto, jeigu daugiau – tuomet daugiau apskaitos vienetų“, – aiškinama „Sodros“ komentare.

„Sodra“ pastebi, kad stažo pritrūksta, kai žmogus dirba nelegaliai ar „puse etato“. Taip pat, kai neapskaitomas visas jo darbo laikas, o atlyginimą žmogus gauna vokelyje.

REKLAMA

Jei už „pusę etato“ yra oficialiai mokama pusė darbo užmokesčio, tai ir stažo per metus sukaupiama tik pusė, t. y. ne 12, o 6 mėnesiai. Taigi, kad taip dirbdamas žmogus sukauptų 32 metų stažą, jam reikėtų dirbti 64 metus. O 2027 m. pensiniam amžiui pasiekus 35 metus, puse etato reiktų dirbti 70 metų, kad būtų pasiektas reikalaujamas darbo stažas.

Beje, iki šiol sukauptą savo darbo stažą kiekvienas gyventojas gali pasitikrinti asmeninėje „Sodros“ paskyroje.

70 tūkst. pensininkų neturi būtinojo darbo stažo

Pensijos didinamos kasmet – jos didėja vidutiniškai tiek, kiek auga ekonomika ir gyventojų darbo užmokesčio fondas. 2021 metais socialinio draudimo pensijos augo 9,58 proc.

Šių metų sausį Lietuvoje buvo virš milijono pensijų gavėjų, tarp jų – 614 tūkstančių senatvės pensininkų. 545 tūkstančiai senatvės pensijos gavėjų turi būtinąjį stažą, beveik 70 tūkstančių žmonių nėra sukaupę būtinojo stažo. Apie 70 tūkstančių senatvės pensijos gavėjų vis dar dirba. Išankstines senatvės pensijas gauna virš 4,5 tūkstančio žmonių.


Rašyti komentarą...
T
Taip
2021-04-09 07:38:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
Taip jei neturi stazo, gauni maziau nes apkarpo is visu pusiu pensija, bet jei turi stazo ir su geru perteklium, tai niekas i tai neatsizvelgia ir nuo to pensija nepadideja.
Atsakyti
-70

M
Miela žurnaliste
2021-04-09 07:46:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
Paskaitykit ką parašėt: “ ne visi sukaupia pensijinį amžių”. Gal norėjot parašyr pensijinį darbo stažą? Vargas skaityt tokias rašliavas.
Atsakyti
-59

M
Mmmmmmmm
2021-04-09 07:52:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
Debilai ta musu valdza .nieko jie nesugeba .toks vaizdas kad grystam i praaiti iskur isejom.
Atsakyti
-71

SKAITYTI KOMENTARUS (225)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų