„Sodra“ įspėja gyventojus: pavėlavę užpildyti prašymą prarasite pensiją

Jeigu galvojate, kad užtenka sąžiningai dirbti ir mokėti mokesčius, kad atėjus laikui gautumėte užtarnautą pensiją, tai klystate. Bent dalį savo pinigų prarasite nepaprašę jų laiku.

Norint gauti pensiją, į „Sodrą“ galima kreiptis jau prieš 3 mėnesius iki sukaks pensinis amžius, tačiau jeigu pavėluosite pusę metų, to laikotarpio pensiją prarasite. Todėl ekonomistas siūlo šį laikotarpį pratęsti. Anot jo, 6 mėnesiai yra per trumpas laikas. Ne visi, ypač dirbantys žmonės skuba tvarkytis pensijos reikalus.

Negali pasakyti, kiek žmonių pinigus prarado

„Sodra“ informuoja, kad dėl senatvės pensijos skyrimo į reikėtų kreiptis likus ne mažiau kaip trims mėnesiams iki sukaks pensijos amžius ar bet kuriuo metu vėliau.

„Jei žmogus kreipėsi vėliau nei sukako senatvės pensijos amžių, senatvės pensija jam bus išmokėta už praėjusį laikotarpį, ne ilgesnį nei 6 mėnesiai iki prašymo gavimo dienos.

Pavyzdžiui, žmogus sulaukė senatvės pensijos amžiaus 2020 m. rugsėjo mėn., tačiau dėl senatvės pensijos skyrimo kreipėsi tik 2021 m. gegužės mėn. Senatvės pensija jam bus išmokėta už laikotarpį nuo 2020 m. gruodžio mėnesio.

Prašymą skirti senatvės ar netekto darbingumo pensiją galima pateikti internetu, prisijungus prie asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui arba telefonu – visus prašymus priimame paskambinus tel. 1883 arba (8 5) 250 0883“, – aiškino „Sodra“.

Ši paslauga esą yra nauja, ji teikiama nuo praėjusių metų vidurio, vyresnio amžiaus gyventojai ja aktyviai naudojasi.

„Pavyzdžiui, vien skirtingais pensijų klausimais prašymų telefonu pateikta 16 tūkst. Jeigu reikia pateikti dokumentus, juos galima atsiųsti paprastu paštu arba atnešti ir įmesti į dėžutę prie Klientų aptarnavimo skyriaus.

„Sodros“ duomenimis, per 2018–2020 m. apie 3,2 tūkst. senatvės pensijų buvo paskirta nuo vėlesnės datos negu asmuo sukako pensinį amžių. Tačiau šis skaičius nereiškia, kad visi šie žmonės praleido terminus kreiptis dėl pensijų. Skaičius apima ir tuos žmones, kurie, pavyzdžiui, pensinio amžiaus sukakties mėnesį dirba ir nori, kad to mėnesio, įmokos būtų įtrauktos į pensijos apskaičiavimą – tokiu atveju neretai prašoma skirti pensiją nuo kito mėnesio pirmosios dienos“, – komentavo „Sodra“.

REKLAMA

Anot jos, 2020 metų pabaigoje Lietuvoje buvo apie 3 tūkstančiai žmonių, sulaukusių senatvės pensijos amžiaus ir turinčių minimalų stažą senatvės pensijai gauti, bet negaunančių socialinio draudimo senatvės pensijos.

Terminą siūlo pratęsti

Vilniaus universiteto profesorius, ekonomistas Romas Lazutka sakė, kad 6 mėnesių laikotarpis turėtų būti pratęstas.

„Sunku pasakyti, kiek laiko, gal metus ar dar ilgiau. Juk niekam nėra nuostolio, jeigu žmogus iš karto suėjus pensiniam amžiui neparašo prašymo pensijai. Jis tai galėtų padaryti ir vėliau bei atgauti pinigus.

Žinoma, tada „Sodra“ turėtų kaupti pinigų rezervą, nes vienu metu reikėtų išmokėti nemažą sumą pinigų. Tačiau tokiu atveju galima numatyti tvarką, kad, pavyzdžiui, pinigai būtų išmokami ne vienu kartu, o per tam tikrą laikotarpį“, – sakė R. Lazutka.

Jo teigimu reikia nepamiršti, kad pensijos didėja.

„Todėl jeigu žmogus pamiršo parašyti prašymą, o per metus pensija padidėjo. Jam turėtų būti išmokama ta mažesnė pensija, kad gyventojai nepradėtų piktnaudžiauti ir laukti didesnių pensijų ir tik tada pildyti prašymus“, – aiškino R. Lazutka.

Anot jo, paprašyt pensijos, ko gero, dažniau pamiršta dirbantys ar turintys savo verslą pensininkai.

„Turbūt tokių žmonių, kurie pamiršta nėra daug. Tačiau gaila ir tų kelių, juk jie dirbo, mokėjo mokesčius, o pensiją prarado.

Dar kiti gyventojai galvoja, kad „Sodra“ viską mato, todėl ir prašymų jokių nereikia. Jie gali net nežinoti, kad po pusmečio jų pensija dings, pinigai sugrįš atgal į biudžetą. Bet juk „Sodra“ gali neturėti asmens banko sąskaitos arba ta sąskaita gali būti pasikeitusi. Tad nereikia tikėtis, kad automatiškai pensija bus mokama vos sulaukus pensinio amžiaus. Tačiau „Sodra“ galėtų priminti ir informuoti žmones, kad jie nepamirštų savo pensijos“, – aiškino ekonomistas.


Rašyti komentarą...
S
Saulius
2021-05-24 07:09:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
Valstybė turi pasirūpinti kad zmogus gautu visa jam priklausančia pensija ir ne cento ne mažiau. Ir pati valstybė turi atejus amžiui pradeti mokėti be jokiu prašymu.
Kai mokesčius tai be prašymo išskaičiuoja!!!
Atsakyti
-25

S
Saule
2021-05-24 07:48:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
Parasyta, reikia kreiptis likus ne maziau kaip trys menesiai. Kreipemes, kai buvo like trys su puse, Sodra pasake, kad dar per anksti, nepriimam. Zodziu, visada zmogus pats kaltas. Jei buna koks euras skolos, jie viska suranda, o kai reiketu zmogui pranesti, kad laikas ka nors pateikti, tada tyli.
Atsakyti
-21

S
Saulius
2021-05-24 07:06:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
O tai žmogaus pinigai nekaupiami? Kokia čia nesąmonė jei žmogus visą gyvenimą moka mokesčius o paskui dėl kažkokio nesąmoningo popieriuko praranda.. kas čia per isikalinėjimai.
Atsakyti
-13

SKAITYTI KOMENTARUS (122)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų