Teigiamus pokyčius inicijavo ES struktūriniai fondai
Priemonės „Pramonės skaitmeninimas LT“ tikslas – skatinti labai mažų, mažų ir vidutinių įmonių (MVĮ) augimą. Smulkiesiems ar regiono verslininkams, tokiems kaip „DT artelė“, dalinis finansavimas suteikia galimybę investuoti ir plėstis.
Apie sėkmingai įvykusį projektą kalbiname „DT artelės“ dantų protezų gamybos laboratorijos savininką Žydrūną Raščių.
Kas paskatino pasinaudoti priemone „Pramonės skaitmeninimas LT“?
Paskata imtis projekto, kaip verslininkui ir amatininkui, buvo plėsti gamybą, didinti produkcijos asortimentą, trumpinti gamybos laiką. Skaitmenizacija, robotizacija eliminuoja rankų darbą ir tokiu būdu procesas vyksta ženkliai greičiau, kokybiškiau ir našiau, todėl ir pasirinkome šią priemonę.
Siekiant gauti finansavimą teko atlikti technologinį auditą. Kokius rezultatus gavote?
Atliktas technologinis auditas parodė, kad įmonėje vykdomi skaitmeninio protezo modelio kūrimo ir protezo karkaso frezavimo procesai nėra pakankamai efektyvūs.
Kokią naują įrangą įdiegėte?
Įsigijome skaitmeninę 3D skenavimo technologiją, kompiuterines modeliavimo programas, skaitmeninę protezo karkaso frezavimo technologiją.
Ar galėtumėte papasakoti, kaip atrodo skaitmenizuota dantų protezo gamyba?
Skeneris nuskenuoja danties ar burnos įspaudą, t. y. nuskaito išorinį vaizdą ir patalpina jį į kompiuterinio modeliavimo programą. Suprogramuoti protezo maketai patalpinami į kompiuterines stakles, parenkamos medžiagos ir tuomet yra frezuojama arba spausdinama 3D spausdintuvu. Taip suprogramuoti, sumodeliuoti dizainerio maketai tampa produkcija, protezu. Viskas dabar valdoma kompiuteriu.
Ar visas šis procesas iš rankinio darbo virto skaitmenizuotu?
Taip, anksčiau visi šie procesai buvo atliekami rankiniu būdu.
Gal jau pastebite rezultatus, kiek sutrumpėjo protezo pagaminimo laikas?
Pasakyti, kiek procentiškai sutrumpėjo pagaminimo laikas, būtų labai sunku, nes visi mūsų gaminami produktai yra skirtingi ir unikalūs – tai individuali konstrukcija pagal paciento danties ar burnos įspaudą. Kartais prie vieno danties galima sugaišti 3 valandas, o prie kito – 15 min., todėl būtų labai sunku išvesti vidurkį, tačiau pats darbo pobūdis pasikeitė ženkliai. Darbas tapo našesnis, padidėjo produkcijos kiekis, pasiūla tapo labiau įvairiapusė. Dabar protezą galime pagaminti per parą, kai anksčiau prireikdavo, pavyzdžiui, 2 savaičių. Nuo šiol viskas vyksta kosminiu greičiu (juokiasi).
Kaip šie pokyčiai prisidėjo prie jūsų įmonės konkurencingumo ir plėtros?
Konkurencija tarp mūsų srities specialistų Lietuvoje yra didelė. Visi stengiasi „ginkluotis“ skaitmeniniais produktais, todėl šis projektas buvo didelė paskata ir mūsų įmonei. Mes norėjome keistis, tapti pranašesni. Tai itin svarbu, nes esame regioninė įmonė, o regioniniai verslai generuoja mažiau pajamų. Parama leidžia tobulėti ir plėstis su mažesnėmis investicijomis, todėl ir konkuruoti su didžiųjų miestų srities specialistais žymiai paprasčiau.
Projektų finansavimui – virš 100 milijonų eurų
Pašnekovas džiaugiasi verslo plėtra ir mažesne finansine našta – žada dalyvauti ir kituose projektuose.
Priemonė „Pramonės skaitmeninimas LT“ prisidėjo prie daugiau nei 230 Lietuvos pramonės MVĮ pokyčių. Projektams buvo skirta virš 100 mln. eurų.
Sekite naujienas internete http://www.esinvesticijos.lt/ ir www.eimin.lrv.lt.
Informacija parengta bendradarbiaujant su Ekonomikos ir inovacijų ministerija, jos skelbimas finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis.