• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 Vyriausybei ruošiantis 2025 metais atsisakyti privalomo turto vertinimo licencijavimo, šią funkciją turėtų perimti naujai steigiama Jungtinė vertintojų asociacija. Tačiau verslo atstovai abejoja, ar tokią organizaciją įmanoma sukurti. 

 Vyriausybei ruošiantis 2025 metais atsisakyti privalomo turto vertinimo licencijavimo, šią funkciją turėtų perimti naujai steigiama Jungtinė vertintojų asociacija. Tačiau verslo atstovai abejoja, ar tokią organizaciją įmanoma sukurti. 

REKLAMA

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas trečiadienį bendru sutarimu pritarė Privalomojo turto ir verslo vertinimo įstatymo pataisoms.

Komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė sako, kad pagal pataisas turto vertintojų kvalifikacijos suteikimo funkcija tektų  naujai Jungtinei vertintojų asociacijai. 

„Ši funkcija rūpintis kvalifikacijos klausimais tenka Jungtinei vertintojų asociacijai, tai yra savivaldos. Siūlome, kad ji būtų savanorišku principu, bet suprantame, kad visi turto vertintojai, norėdami veikti kaip turto vertintojai, jie turėtų įgyti šioje vertintojų asociacijoje kvalifikaciją“, – trečiadienį komiteto posėdyje sakė M. Lingė. 

Anot jo, į naują organizaciją turėtų kreiptis visi kvalifikacijos siekiantys vertintojai, nepriklausomai nuo to, ar jie yra asociacijos nariai, ar ne.

REKLAMA
REKLAMA

„Nepriklausomai, ar jie būtų nariais, ar nebūtų nariais, vistiek kvalifikacijos pažymėjimą galėtų išduoti tiktai Jungtinė vertintojų asociacija“, – teigė M. Lingė. 

REKLAMA

Verslas abejoja dėl naujos asociacijos 

Verslo atstovai sako, jog dar neaišku, kaip pataisos bus įgyvendintos. 

Lietuvos verslo konfederacijos politikos patarėjas Vilius Kriaučiūnas sako, jog klausimų kyla dėl įgaliojimų kol kas  neveikiančiai organizacijai, neišaiškintos jos steigimo aplinkybės.

„Šiek tiek neigiamai vertiname tai, kad įgaliojimus siūloma suteikti organizacijai, kuri šiai dienai neegzistuoja ir neaišku, kaip bus su jos steigimu (...) Mums, aišku, pats svarbiausias dalykas jau padarytas – kad būtų tas subjektas“, – komiteto posėdyje sakė V. Kriaučiūnas. 

REKLAMA
REKLAMA

Bendrovės „Korporacija matininkai“ vadovas Kęstutis Kristinaitis teigė, jog svarstant pataisas atsižvelgta tik į nedidelę dalį  pasiūlymų.

„Kai pasižiūrime, kas dabar yra paskutiniame variante pasiūlyta iš tikro, ir vertinant, kiek atsižvelgta į mūsų pateiktas pastabas, tai tik į 13 procentų atsižvelgta mūsų pastabų. Aišku, tai yra gerai, aišku, mes esame patenkinti tuo, bet kai pasižiūrime, kas buvo svarstyta ir gilintasi Ekonomikos komitete į mūsų teiktas pastabas, iš tikro jų alternatyviame pasiūlyme, kurį jūs irgi, mačiau, nagrinėjate, yra atsižvelgta į 67 procentus mūsų teiktų pastabų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai šitoj vietoj pavadinti kompromisiniu pasiūlymu su 13 procentų atsižvelgimu yra šiek tiek drąsus. Kitaip tariant. kviesčiau Biudžeto komiteto narius įvertinti ir dar kartą labai atidžiai pažiūrėti į Ekonomikos komiteto (...) narių siūlymus“, – sakė K. Kristinaitis. 

Lietuvos turto vertintojų asociacijos prezidentas Tauras Tupinis sako, kad sprendimas atliepia turto vertintojų pastabas, bet abejojo naujos asociacijos kūrimo galimybėmis.  

REKLAMA

„Turto vertintojų nuomonė buvo išgirsta (...) Dėl Biudžeto ir finansų komiteto pasiūlymų turime tam tikrų nuogąstavimų. Savivaldos savireguliavimo modelis statomas savanoriško pamato ir dėl to kyla klausimas, ar iš tikrųjų tokia struktūra susikurs“, – komitete sakė T. Tupinis. 

Jis baiminasi, ar šiuo metu Lietuvoje veikiančios ir konkuruojančios turto vertinimo asociacijos susitars dėl naujos organizacijos steigimo.

REKLAMA

„Tos trys asociacijos turi bendrus tikslus, tačiau jos yra trys ir natūralu, kad jos yra skirtingų tarptautinių organizacijų nariai, jos yra tarpusavyje konkuruojančios asociacijos ir a priori daryti prielaidą, kad šios asociacijos susitars, na, yra drąsu. O jeigu ne?“ – klausė T. Tupinis.

Finansų ministerijos Atskaitomybės, audito, turto vertinimo ir nemokumo politikos departamento laikinoji vadovė Ingrida Muckutė sako, kad steigti naują organizaciją gali ne tik tik asociacijos, bet ir kvalifikuoti vertintojai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Numatyta, kad steigėjai yra ne tik turto vertintojus vienijančios asociacijos, bet ir fiziniai asmenys, turintys vertintojų kvalifikaciją“, – komiteto posėdyje sakė I. Muckutė.

Lietuvos vertintojų rūmų valdybos pirmininkė Irmanta Krikščiūnienė atkreipė dėmesį, kad priėmus pataisas apie 200 asmenų neteks vertintojų asistento kvalifikacijos ir kvietė neatsisakyti šios pareigybės.

Privalomojo turto ir verslo vertinimo įstatymo pakeitimus inicijuojanti Finansų ministerija siūlo nuo 2025 metų gegužės atsisakyti vertintojų licencijavimo. Anksčiau ji siūlė šiai bendruomenei pačiai palikti nuspręsti, kokia vertintojų kontrolės forma yra geriausia. 

REKLAMA

Ministerija teigė, kad dabartinę tvarką keisti būtina dėl to, kad neužtikrinama vertinimo ataskaitų kokybė ir vertintojų priežiūra.

Be kitų priemonių taip pat siūlyta stiprinti vertinimo ataskaitų kokybę jas viešinant, o už pažeidimus bausti nuo 300 iki 6 tūkst. eurų baudomis.

Kad privalomo turto vertinimo licencijavimu turėtų rūpintis įstatymo įpareigota nauja profesinė įstaiga, lapkričio 29 dieną pritarė papildomas – Seimo Ekonomikos komitetas.

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų