Už tokias Elektros energetikos įstatymo pataisas ketvirtadienį balsavo 110 Seimo narių.
Parlamentarų nuomonės, ar po tokio Seimo žingsnio gali pigti elektra, išsiskyrė.
Energetikos ir darnios plėtros komisijos vadovas Virgilijus Poderys sako, kad liberalizavus rinką, elektra buitiniams vartotojams pigs.
„Dėl konkurencijos, kaip ir telekomunikacijose, elektros tiekimas vartotojams pigs“, – teigė jis.
Tuo tarpu Ekonomikos komiteto narys Jurgis Razma prisipažino nesąs toks optimistas.
„Patys stambiausi vartotojai, taip, gal jie pasieks kainų sumažėjimo, nes ten dėl jų konkurencija, matyt, išsivystys nemaža. Atitinkamos Latvijos ir Estijos bendrovės jau ir dabar turi šiek tiek tųvartotojų Lietuvoje, bet pati ta didžiausia ir mažiausiai elektros vartojanti grupė, vargu, ar dėl šiosprendimo gaus elektrą mažesnėmis kainomis“, – prieš lemiamą balsavimą tvirtino jis.
J.Razma prognozuoja, kad dauguma smulkiųjų vartotojų net nebandys rinktis, be to, jis mato priežasčių kainų kilimui.
„Visuomeniniam pardavėjui liks kaip tik ta pati nepalankiausia grupė, kur ne visi ir laiku susimoka už elektrą, tai aš nematau, kad čia bus erdvės tam mūsų visuomeniniam tiekėjui mažinti kainas. Kaip tik jos gali šiek tiek padidėti tiems labiausiai socialiai pažeidžiamiems sluoksniams, bet nėra čia kitos išeities“, – kalbėjo parlamentaras.
Šiuo metu dauguma gyventojų elektrą perka iš visuomeninio tiekėjo – valstybiniam holdingui „Ignitis grupė“ priklausančios bendrovės „Ignitis“, o kainą reguliuoja Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT).
Tiekimo rinkos liberalizavimas vyks trimis etapais. Nuo kitų metų kainos nebus reguliuojamos bent 5 MWh per metus suvartojantiems vartotojams, nuo 2022 metų – bent 1 MWh, o nuo 2023 metų – visiems likusiems vartotojams.
Lygiagrečiai numatoma sukurti bazinę duomenų kaupimo ir mainų platformą (vadinamąjį „data hub“), bus diegiami ir išmanieji skaitikliai.
VERT pirmininkė Inga Žilienė yra sakiusi BNS, kad gyventojai galės sutaupyti „ne per tarifą, bet tiesiog per galutinį krepšelį valdant savo vartojimą, tai yra: pikas, ne pikas. Pasirenkant jų poreikius atitinkantį mokėjimo planą“.
Dvi įmonės pavasarį jau pradėjo tiekti elektrą buitiniams vartotojams – Estijos energetikos holdingo „Eesti energia“ bendrovė „Enefit“ ir Latvijos energetikos grupės „Latvenergo“ elektros tiekėja „Elektrum Lietuva“.
Ž. Vaičiūnas: elektros rinkos liberalizavimas – seniai lauktas pokytis
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas sako, kad tai seniai lauktas pokytis, kurį daugelis Europos Sąjungos šalių jau įgyvendino.
„Iki šiol elektros tiekimo rinka buvo monopolinė, o sąlygos konkurencijai – minimalios. Dabar sudaromos sąlygos vartotojams naudingai konkurencijai atsirasti. Atėjus daugiau elektros tiekėjų, vartotojams bus pasiūlyta kokybiškesnių paslaugų ir naujų galimybių“, – pranešime sakė Ž. Vaičiūnas.
Pasak jo, tai didelės ir visus vartotojus paliesiančios permainos, todėl siekiant sklandaus perėjimo, jis bus įgyvendintas etapais, pradedant nuo didžiausių ir baigiant mažiausiais vartotojais.