REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Trečiadienį Seimas sprendžia, ar galutinai pritarti patobulintiems Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) fondo ir Valstybinio socialinio draudimo („Sodros“) fondo kitų metų rodiklių ir su jais susijusiems įstatymų projektams.

Trečiadienį Seimas sprendžia, ar galutinai pritarti patobulintiems Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) fondo ir Valstybinio socialinio draudimo („Sodros“) fondo kitų metų rodiklių ir su jais susijusiems įstatymų projektams.

REKLAMA

„Sodros“ biudžete siūloma patvirtinti apie 5,13 mlrd. eurų sieksiančias kitų metų Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto pajamas ir 4,99 mlrd. eurų išlaidas.

Kaip rašoma „projekto aiškinamajame rašte, dokumentas parengtas, atsižvelgiant į Finansų ministerijos gruodžio mėn. paskelbtą šalies ekonominės raidos scenarijų 2021–2023 m. Jame neįvertintas ligos išmokų padidėjimas (apie 120 mln. eurų) dėl pandemijos, nes faktiškai patiriamos  išlaidos, susijusios su pandemija, bus finansuojamos valstybės biudžeto rezervinio fondo lėšomis.

Fondo biudžeto pajamos 2021 m. apskaičiuotos, taikant bendrą draudėjų 1,47 proc. ir apdraustųjų bendrąjį 12,52 proc. socialinio draudimo įmokų tarifus.

REKLAMA
REKLAMA

„Didžiausią „Sodros“ išlaidų dalį, kaip žinome, sudaro išlaidos socialinio draudimo pensijoms. Pensijoms numatyta skirti pinigų suma yra 9,7 proc. daugiau nei laukiama 2020 m. Šių išlaidų didėjimą sąlygoja numatomas pensijų didinimas pagal apskaičiuotą koeficientą 2021 m. Prognozuojama, kad ateinančiais metais vidutinė metinė senatvės pensija, turint būtinąjį darbo stažą, didės 40,6 eurais (10 proc.) ir sieks apie 440 eurų. Pajamų didėjimui daugiausiai įtakos turėjo apdraustųjų skaičiaus didėjimas ir jų darbo užmokesčio didėjimas“, – projekto pristatymo Seimo nariams metu sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė

REKLAMA

Prognozuojamas 2021 m. bendras apdraustų asmenų skaičius bus 1 mln. 501,8 tūkst., t. y. 1,4 proc. arba 13,8 tūkst. asmenų didesnis nei 2020 m. laukiama. Šį padidėjimą sąlygoja apdraustųjų, draudžiamų visomis socialinio draudimo rūšimis, skaičiaus augimas iki 1350,5 tūkst. 

Prognozuojama, kad vidutinis senatvės pensininkų skaičius 2021 m. bus 611,5 tūkst., t. y. dėl pensinio amžiaus didinimo sumažės 0,2 proc. (1 tūkst.). Visų mokamų valstybinio socialinio draudimo pensijų skaičius 2021 m. prognozuojama bus 1 mln. 26,8 tūkst. arba 0,4 proc. (3,6 tūkst.) mažesnis nei 2020 m. laukiama.

REKLAMA
REKLAMA

Pajamos ir išlaidos bus vienodos

Numatoma, kad kitais metais PSD fondo pajamos ir išlaidos sieks beveik 2,48 mlrd. eurų.

„Lyginant kaip kinta biudžetas su 2020 m. planu, jis didėja 374 mln. eurų. Lyginant su buvusios vyriausybės pateiktu biudžetu, šis biudžetas yra pakoreguotas ir didėja 108 mln. eurų. Pirmą kartą yra iš esmės išsprendžiamas valstybės asignavimų klausimas. Vyriausybė yra pavedusi nemažai funkcijų, kurios iš esmės neturi būti finansuojamos iš PSDF.

Tas funkcijas paveda ir pagal Konstituciją, kitus įstatymus, turi numatyti tam lėšas. Visada tų lėšų trūkdavo ir štai, pirmą kartą papildomai yra skirta 88 mln. eurų, viso asignavimams yra skirta per 202 mln. eurų. Reiškia, už pavestas funkcijas privalomam sveikatos draudimui, valstybė atsiskaito visiškai“, – sakė Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Numatoma, kad 2021 m. PSD fondo biudžeto pajamas sudarys: privalomojo sveikatos draudimo įmokos – per 1 mlrd. 535 mln. eurų, valstybės biudžeto įmokos už apdraustuosius, draudžiamus valstybės lėšomis – daugiau nei 700,2 mln. eurų, valstybės biudžeto asignavimai – daugiau nei 204 mln. eurų, lėšos, grąžinamos pagal gydymo prieinamumo gerinimo ir rizikos pasidalijimo sutartis – per 30,5 mln. eurų, kitos PSDF pajamos – per 8 mln. eurų.

PSD fondo biudžeto lėšas siūloma paskirstyti šioms sritims: asmens sveikatos priežiūros paslaugoms – 1 mlrd. 700 mln. eurų, vaistams, medicinos pagalbos priemonėms ir medicinos priemonių nuomai – per 451 mln. eurų, sveikatos programoms ir kitoms sveikatos draudimo išlaidoms – beveik 186 mln. eurų, medicininei reabilitacijai ir sanatoriniam gydymui – per 98 mln. eurų, ortopedijos techninėms priemonėms – daugiau nei 16,6 mln. eurų, privalomojo sveikatos draudimo sistemos funkcionavimui ir šį draudimą vykdančių institucijų veiklos išlaidoms – per 24,4 mln. eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų