• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jungtinės Karalystės (JK) ambasadorius Lietuvoje Simonas Buttas interviu ,,Ekonomika.lt“ sakė tikįs, kad  investicijų Lietuvoje čiaupas nebus užsuktas.

REKLAMA
REKLAMA

- JK kompanija atidarė alternatyvios energijos jėgainę Kariotiškių sąvartyne. Ar pasiteisina Lietuvoje investuojančių britų lūkesčiai ir ko galime tikėtis ateityje?

REKLAMA

- Džiaugiamės, kad į naujos jėgainės atidarymą investavo britų kompanija, nes tai kol kas vienintelė tokia jėgainė, išgaunanti energiją iš metano dujų. Tikimės, kad britai čia plėtos ir daugiau atsinaujinančios energijos projektų.

Kalbant apie ateitį, Lietuvos Vyriausybė stengiasi pritraukti užsienio kapitalą. Didžiosios Britanijos verslininkai turi interesų Lietuvoje, jie atvažiuoja, žvalgosi. Žinau, kad viena Škotijos energetikos kompanija artimiausiu metu planuoja investuoti Lietuvoje.

REKLAMA
REKLAMA

Priminsiu, kad šiuo metu Lietuvoje dirba keletas stambių Britanijos investuotojų, labiausiai žinomas yra bankas,,Barclays“, mažmeninės prekybos sektoriuje plečiasi ,,Marks & Spencer“.

- Kaip ,,Barclays“ vadovybė atsiliepia apie Lietuvą?

- Tai sėkminga investicija. Jie planavo šiais metais įdarbinti 250–300 žmonių, šiuo metu technologijų centre jau dirba per 500 darbuotojų. Taigi jie tuo patenkinti ir ieško daugiau vietos plėtrai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Su kokiomis kliūtimis dažniausiai susiduria norintieji investuoti?

- Viena didžiausių kliūčių – Britanijos kompanijos nežino apie galimybes investuoti Lietuvoje, o tai yra ir mano darbo dalis.

Bendrai kalbant, Lietuvoje verslo aplinka šiuo metu yra pakankamai palanki. Didžiausios problemos, apie kurias man teko girdėti iš britų investuotojų, yra lėtas biurokratinio aparato darbas ir skaidrumo trūkumas. Bet, kaip rodo patirtis, britai suinteresuoti investicijomis.

REKLAMA

- Grįžtant prie JK ekonomikos aktualijų, kaip Britanijos valdžia sprendžia kilusias biudžeto deficito ir valstybės skolos problemas?

- Mums sunku, kaip ir Lietuvai. Biudžeto deficitas šiemet sieks apie 10 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), o valstybės skola jau pasiekė beveik 50 proc. BVP. Taigi mūsų fiskaliniai rodikliai blogesni nei jūsų. Tik dabar pradėsime kontroliuoti valstybės išlaidas, kai Lietuva tai daro jau beveik dvejus metus.

REKLAMA

JK Vyriausybė spalį paskelbtus taupymo planus grindžia trimis principais. Pirmiausia tai augimo principas. Skatiname tam tikrų sektorių augimą, daugiausia švietimo, tyrimų ir technologijų srityse, kurių biudžetai karpomi mažiau. Taip pat laikomės teisingumo principo, motinystės išmokų nemokėsime dideles pajamas turinčioms šeimoms, bet senatvės pensijų neliesime. Trečiasis principas – reformos. Stengsimės reformuoti socialinę sistemą pagal bendrą principą, kad tiems, kurie dirba, visuomet būtų geriau nei tiems, kurie to nedaro.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Tai pritartumėte premjero A. Kubiliaus teiginiams, kad tarptautinė bendruomenė, užuot mus kritikavusi, dabar jau kopijuoja?

- Manau, teisinga sakyti, kad Baltijos šalys vienos pirmųjų pradėjo taupyti. Taigi turbūt galima sakyti, kad tapote pavyzdžiu. Jūsų premjeras A. Kubilius asmeniškai ieško užsienio investicijų JAV, Britanijoje, Skandinavijos šalyse. Svarbu, kad Lietuva pati praneša apie investavimo pranašumus – aukštos kvalifikacijos darbo jėgą, aukštą technologinę aplinką.

REKLAMA

- Airijai sulaukus tarptautinės pagalbos, Britanijos premjeras Davidas Cameronas išreiškė susirūpinimą dėl išaugsiančios imigracijos. Ar britai tam pasiruošę?

- Europos Sąjungos mastu yra įtvirtintas laisvas žmonių judėjimas, taigi nieko padaryti negalime. Britanijos ekonomika atsigauna, mes vėl augame ir tikimės pakankamai žymaus augimo kitąmet, taigi daugiau įsidarbinimo galimybių gali atsirasti visiems. Žinoma, visų darbo vietų migrantams pasiūlyti negalėsime, bet kliūčių airių antplūdžiui tikrai nebus. Jei jie ras darbus – pasiliks, jei ne – emigruos kur nors kitur. Nemanau, kad reikėtų tikėtis didelio kiekio imigrantų, daug airių gali emigruoti toliau – į JAV ar Australiją, šios šalys taip pat patrauklios.

REKLAMA

- O kaip keičiasi emigrantų iš Rytų Europos padėtis sparčiai didėjant jų skaičiui?

- Žinoma, imigracija kelia tam tikrų iššūkių švietimo, sveikatos sistemoms, kai reikia aptarnauti daugiau žmonių, bet turime didelę patirtį su tuo tvarkantis. Kalbant apie Lietuvos emigrantus, manau, jų skaičius dar augs, atsižvelgiant į tai, kad situacija Lietuvoje gana sunki, o Britanija siūlo žinomą ir patogią aplinką imigrantams. Bet tikiuosi, kad Lietuvai kada nors pravers jų įgyta patirtis, ar jie grįžtų, ar nuspręstų investuoti likdami ten.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų