Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjusį lapkritį pusės kilogramo pakuotė vienos populiariausių kavos rūšių Lietuvos prekybos centruose kainavo 15,99 lito, vasarą kaina stryktelėjo iki 24,99 lito.

REKLAMA

Gurkšnis kavos per metus pabrango kone dvigubai. Prie šio gėrimo įpratę vartotojai smūgį piniginei bando sušvelninti rinkdamiesi pigesnes rūšis, rašo „Lietuvos rytas“.

Ir nors dabar įsimesti pakuotę į pirkinių krepšį kainuoja mažiau – 19,99 lito, prekybininkai ir tiekėjai nežada, kad kaina gali dar labiau susitraukti.

Tiesa, ekonomikos analitikų prognozės palankesnės – pasaulio biržose kotiruojama kava pagal kainos grafikus dar turėtų leistis žemyn. Kaip ir kakava. O arbata per metus parduotuvių lentynose pabrango keliais procentais.

REKLAMA
REKLAMA

Šiemet balandį kavos kaina pasaulinėse rinkose pasiekė rekordą. Vienas svaras (453,6 gramo) kavos Niujorko biržoje tuomet kainavo net 3 dolerius.

Tokias aukštumas kavos kaina buvo pasiekusi tik 1977-aisiais, kai šalnos buvo suniokojusios 1975-ųjų derlių Brazilijoje.

Brazilija yra didžiausia kavos augintoja, joje surenkamas derlius sudaro trečdalį visame pasaulyje išauginamos kavos. Tačiau antrus metus iš eilės Brazilijoje derlius vis prastėja dėl gamtos sąlygų.

Šiemet tiek Braziliją, tiek antrą pagal surenkamų kavos pupelių kiekį šalį Kolumbiją nustekeno liūtys. Kainas aukštyn kelia mažos kavos atsargos – jos sumenko iki 50 metų minimumo.

Spėliojama, kad aukštos kainos gniaužtai gali neatsileisti ir dėl kiek dirbtinokai keliamos panikos tarp investuotojų. Tačiau kai kurie ekspertai prognozuoja kavos pigimą, netgi ketvirtadaliu.

„Mes, kavos skrudintojai, ypač jautėme visus kavos kainos svyravimus. Kava – pagrindinė mūsų žaliava, todėl kiekvienas kainos šuolis mums buvo labai skaudus”, – „Lietuvos rytui“ sakė bendrovės „Kavos bankas” vadovas Gražvydas Vilčinskas.

REKLAMA
REKLAMA

Prieš pusantrų metų, 2010-ųjų gegužę, svaras kavos biržoje kainavo 1,3 dolerio, dabar kaina siekia 2,3 dolerio.

„Per tiek laiko kava pabrango 79 procentais.

Didžiausias kavos kainos šuolis užfiksuotas šiemet pavasarį – tuo metu vienas svaras biržoje kainavo 3,06 dolerio.

Šiandien kavos kaina šiek tiek nukritusi, bet negalime tuo labai džiaugtis ir tikėtis, kad kava atpigs ir jos mėgėjams”, – kalbėjo G.Vilčinskas.

„Kavos bankas” smarkiai augant kavos kainai savo produkciją brangino du kartus.

„Kadangi žalias pupeles perkame nedideliais kiekiais, greitai pajutome pabrangimą ir klientams kainas kėlėme vieni pirmųjų savo sektoriuje. Bijodami juos prarasti, kavos brangimą iš dalies kompensavome savo sąskaita – mažindami savo uždarbį iki minimumo.

Didieji pirkėjai susitaikė su susiklosčiusia situacija, o mažieji ar pavieniai, pamatę, kad kava visur brangsta, po nedidelės pertraukos grįžo pas mus”, – pasakojo G.Vilčinskas.

REKLAMA
REKLAMA

Sunkusis metas pateikė ir malonų akibrokštą – įmonė sulaukė ir naujų klientų. Dažniausiai tai buvo kavos gurmanai, pasiryžę mokėti daugiau už aukštesnės kokybės gėrimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų