Prezidento siūlymai: daugiau branginti dyzeliną, apmokestinti pajamas ir didinti pensijas

Ne tik Vyriausybės, atskiri Seimo nariai, bet ir prezidentas pateikė pluoštą pasiūlymų, kaip kitais metais keisti mokesčius. Šalies vadovas labiau nei ministrų kabinetas siūlo didinti akcizą žymėtam dyzelinui, taip pat labiau apmokestinti kai kurias pajamas ir papildomai kelti mažiausias pensijas.

Šiuo metu 1 tūkst. litrų žymėto dyzelino taikomas 56 eurų akcizas už 1 tūkst. litrų. Tai reiškia, kad įsipildamas vieną litrą šių degalų, žmogus sumoka 5,6 cento akcizo.

Beje, įprastam dyzeliniam kurui dabar taikomas 347 eurų akcizas už 1 tūkst. litrų.

Kaip jau skelbta, Vyriausybė pateikė Akcizų įstatymo pataisas, kuriomis žymėto dyzelino akcizą siūlo didinti iki 81 euro už 1 tūkst. litrų. 

Tuo metu prezidentas Gitanas Nausėda siūlo jį didinti dar labiau, iki 146 eurų. Jeigu toks pasiūlymas būtų priimtas, litras tokio dyzelino galėtų pabrangti 9 centais.

Šalies vadovas taip pat pateikė pluoštą pasiūlymų Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymui.

Pirmiausia siūloma kitas nesusijusias su darbo santykiais pajamas (iš turto pardavimo (kitokio perleidimo nuosavybėn), iš turto nuomos, autorinių atlyginimų ne iš darbdavio, honorarų, azartinių lošimų laimėjimų, dovanų, prizų ne iš darbdavio, ir kt. pajamas) apmokestinti 20 proc. tarifu (šiuo metu – 15 proc.).

Be to, siūloma pajamoms iš dividendų nustatyti 20 proc. tarifą (šiuo metu 15 proc.), tokiu būdu iš dalies sumažinant didelį mokestinį atotrūkį tarp apmokestinimo darbo santykiuose ir apmokestinimo, taikomo įmonės savininkui generuojant asmens pajamas.

Taip pat siūloma apmokestinamosioms pajamoms (pelnui) iš individualios veiklos, kurios viršija 35 tūkst. eurų per metus, nustatyti efektyvųjį GPM tarifą 15–20 proc., numatant, kad 20 proc. efektyvusis GPM tarifas būtų taikomas metinėms apmokestinamosioms pajamoms nuo 45 tūkst. eurų per metus (šiuo metu metinėms apmokestinamosioms pajamos nuo 35 tūkst. eurų – efektyvusis tarifas 15 proc.).

Papildomas lėšas, kurios būtų gautos padidinus šiuos mokesčius, prezidentas siūlo skirti mažiausios pensijoms labiau didinti.

Pagal G. Nausėdos pateiktas pataisas, nuo 2020 m. sausio 1 d. indeksuojamam bazinės pensijos dydžiui taikomas apskaičiuotas indeksavimo koeficientas didinamas 1,83 procentinio punkto, o nuo 2021 m. sausio 1 d. didinamas 1,91 procentinio punkto.

Kaip jau skelbta, nuo kitų metų visas pensijas siūloma indeksuoti 8,11 proc. Jeigu būtų pritarta prezidento pataisoms, vien tik bazinė pensija būtų didinama 9,94 proc.

Jei taip nutiktų, kitąmet bazinė pensija didėtų nuo 164,59 euro iki beveik 181 euro.

Bazinės pensijos dydis yra svarbus apskaičiuojant kiekvieno žmogaus senatvės pensijos bendrąją dalį. Kuo bazinė pensija didesnė, tuo didesnė yra bendroji pensijos dalis.

REKLAMA

Skaičiuojama, kad valstybės biudžete bazinės pensijos papildomam spartesniam – 1,83 proc. punkto – indeksavimui 2020 m. reikėtų apie 31,8 mln. eurų. 2021 m. papildomai spartesniam – 1,91 proc. punkto – indeksavimui reikėtų apie 33,2 mln. eurų.

Šias papildomas lėšas ir planuojama surinkti didinant akcizą dyzeliniam kurui ir labiau apmokestinant kai kurias pajamas.

Kad prezidento pasiūlytos pataisos įsigaliotų, joms turėtų pritarti Seimas.


Rašyti komentarą...
J
J
2019-10-14 14:20:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
Na maziausios pensijos pasalpiniu ir turginiu kuriems nerupejo tais laikais pensijos tai jeigu nesant stazui bus keliamos pensijos tai teisybe kaip anam gale sviesybe
Atsakyti
-2

n
nu
2019-10-14 16:20:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
jau daugelis pastebėjo ,kad ir pats prezidentas labai megsta prabangą,tai rezidencija per prasta,tai pirko prabangų automobilį,tai remonto reikia,galėtų ir kukliau
Atsakyti
-2

A
Angis
2019-10-14 17:12:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ponas Prezidente gal sumažintumet savivaldybių erodų išlaidumą .Mes jau nebepajėgiame uždirbti tiek.Didžioji dauguma darbininkų gauna šiek tiek virš minimumo ir puse dar atskaitoma ! Galų gale praranda sveikatą ir
už tai turi susimokėti arba numirti
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (20)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų