Per metus Baltijos šalys neteko penkių bankų. Pastarasis, pradėjęs verti duris į regioną, nors vis dar trypčioja ant slenksčio - JAV bankas "Ge Money".
Nors bankų skandalų epicentru praėjusiais metais tapo Lietuva, didžiausių nuostolių patyrė Latvija, rašo "Telegraf".
Lietuvoje buvo likviduotas bankas "Snoras", vėliau uždaryti jo Latvijos ir Estijos padaliniai, veikę pagal atskiras banko licencijas. Štai - jau trys bankai. Ketvirtuoju tapo "Latvija Krajbank", glaudžiai susijęs su Lietuvos "Snoru". Penktuoju negrąžinamu bankininkystės sektoriaus nuostoliu tapo "Parex banka" blogųjų aktyvų "kapinynas" - kompanija "Reverta". "Parex" bankui suskilus į dvi dalis - "Citadele banka" ir "Reverta", pastaroji dar kurį laiką inertiškai išlaikė banko licenciją, bet paskolų nebeišduodavo, o dabar prarado ir banko paslaugų licenciją, susitelkusi ties turto išpardavimu.
Kas kitas? Neseniai rinką kiek išgąsdino "Norvik banka", bet laiku atskubėjo Vengrijos investuotojas su 5 mln. eurų. O štai amerikiečių "Ge Money" atvirai planuoja nutraukti nuostolingą Latvijos verslą. Jau masiškai uždaromi padaliniai, atleidžiami darbuotojai.
Tačiau Latvija toliau pirmauja tarp Baltijos šalių pagal bankų skaičių. Dešimtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje šalyje buvo daugiau nei 60 bankų - tiek, kiek dabar yra iš viso tris Baltijos valstybėse.
Bendra situacija Latvijos finansų sektoriuje, atsižvelgiant į praėjusių metų rezultatus, teikia vilčių, bet spragas lopyti dar reikės ilgai. Apie 2 mlrd. eurų - tokie bendri Baltijos bankų nuostoliai per trejus krizės metus ir 175 mln. eurų pelnas per 2012 metus (neskaičiuojat "Latvijas Krajbanka" ir "Snoro" padalinio).
Jei tokiais tempais ir toliau bus uždirbamas pelnas, nuostoliams padengti prireiks daugiau nei 10 metų, rašo "Telegraf".
Pagrindinis Latvijos bankų sistemos ypatumas, palyginus su Estijos ir Lietuvos sistema, yra didelis ne rezidentų skaičius. Tarp Latvijos bankų indėlių užsienio lėšos 2012 metais sudarė 49,5 proc., tuo tarpu Estijos kolegos galėjo pasigirti tik 20,2 proc. o Lietuvos - 4,3 proc., rašo laikraštis.
Latvijos bankininkystės sistema yra daugiausia nacionalinė iš trijų Baltijos valstybių. Latviams iki šiol priklauso beveik 30 proc. Latvijos bankų kapitalo, tuo tarpu estams užsieniečiai paliko tik 23,5 proc. vietos bankų, o lietuviams - 12,5 proc., rašo "Telegraf".
Kreditavimo rinka Latvijoje po krizės atsigauna labai lėtai, bankai neskuba išduoti naujų paskolų. Paskolų portfelis per metus sumažėjo 11,1 proc. Kaip rašo rus.db.lv. remdamasis SEB banko atstovų pareiškimu, per mėnesį Latvijoje išduodama daugiausia 400-450 hipotekos paskolų.