tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaip jau skelbta, šių metų pradžioje buvo indeksuotos pensijos. Tačiau pensijos jų augimo tempas vis tiek nepaveja infliacijos. Anot Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, pensijos ir neturi pavyti infliacijos, tokia tendencija stebimą keletą metų iš eilės. Todėl papildomai, dar kartą didinti šiemet pensijų valdžia nesiruošia. O pensininkai tikina, kad taupys ir bandys pragyventi iš tiek, kiek gaus.

Kaip jau skelbta, šių metų pradžioje buvo indeksuotos pensijos. Tačiau pensijos jų augimo tempas vis tiek nepaveja infliacijos. Anot Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, pensijos ir neturi pavyti infliacijos, tokia tendencija stebimą keletą metų iš eilės. Todėl papildomai, dar kartą didinti šiemet pensijų valdžia nesiruošia. O pensininkai tikina, kad taupys ir bandys pragyventi iš tiek, kiek gaus.

REKLAMA

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, vidutinė senatvės pensija šiemet padidėjo nuo 482 eurų iki 542 eurų. Vidutinė senatvės pensija su būtinuoju stažu – nuo 510 iki 575 eurų.   

Pensijos didėja šiek tiek daugiau nei 12 proc. Tuo metu Valstybės duomenų agentūros duomenimis, infliacija Lietuvoje šiuo metu viršija 20 proc.

REKLAMA

Pensijos užteks, nes mažės infliacija? 

Anykščių rajone gyvenanti pensininkė Genovaitė pasakojo, kad jos pensija padidėjo iki 400 eurų. 

REKLAMA

„Man padeda vaikai, todėl nesiskundžiu, kiek gaunu, tiek ir užtenka. Tačiau jeigu tektų vienai apmokėti komunalines išlaidas, nusipirkti maisto ir vaistų jau tektų taupyti. Pinigų neužtektų. 

Dabar viskas sparčiai brangsta, o pensijos juk tiek nedidėja. Todėl kiti pensininkai ir skursta. Juk kažkas turėtų kompensuoti tą brangimą, o dabar tik skatina mus taupyti, taip ir gyvenimą baigsime vis taupydami“, – sakė moteris. 

Tuo metu ekonomistas Aleksandras Izgorodinas sakė, kad pensijų didėjimas 65 eurais yra reikšmingas.

REKLAMA

„Didelė tikimybė, kad šiemet mes matysime gerokai mažesnę infliaciją. Tai lems tai, kad JAV ir Euro zona patirs recesiją. Todėl žaliavų kaina tikriausiai mažės. Šie metai infliacijos kontekste bus visiškai kitokie, negu paskutiniai dveji metai.  

Šiais metais įžengsime į naują infliacijos laikotarpį, kai matysime, kad infliacija nebeaugs taip sparčiai. Bet kokiu atveju pensijų padidinimas yra sveikintinas. Šiais metais ne tik padidės vyresnių žmonių pajamos, bet ir infliacija kitais nustos augti“, – prognozavo ekonomistas. 

REKLAMA
REKLAMA

Mažiausioms pensijos – priedai 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teigimu, bendroji pensijos dalis 2023 m. didėja apie 9 proc., o individualioji – beveik 15 proc. Nuo sausio mėnesio vidutinė pensija turint būtinąjį stažą vidutiniškai ūgteli daugiau nei 12 proc. arba 65 eurais.

Tačiau kiekvienam pensijos gavėjui šis padidėjimas bus individualus. Pensijos dydis apskaičiuojamas atsižvelgiant į asmens įgyto pensijų socialinio draudimo stažo trukmę ir įgytų pensijų apskaitos vienetų skaičių. 

REKLAMA

Didesnio dydžio socialinio draudimo senatvės pensijos gavėjus pasieks sausio mėnesį, nes yra mokamos už einamąjį mėnesį. 

Pareigūnų ir karių bei teisėjų valstybinės pensijos nuo 2023 m. sausio indeksuojamos 4,6 proc. Didesnio dydžio jos gavėjus pasieks vasario mėnesį. 

Mažiausių pensijų gavėjams, kurių pensija nesiekia minimalių vartojimo poreikių dydžio, prie pensijų mokamos priemokos. Nuo 2023 metų minimalių vartojimo poreikių dydis yra 354 eurai per mėnesį, t.y. 87 eurais arba 32,5 proc. didesnis, nei pernai. Atsižvelgiant į šį dydį, šiemet mažiausių pensijų gavėjai vidutiniškai gaus 31,17 eurų priemoką prie pensijos. 

REKLAMA

Pensijų priemokos mokamos už praėjusį mėnesį. Kartu su padidėjusia sausio mėnesio pensija mažų pensijų priemokų gavėjai gaus 2022 m. gruodžio mėnesį priklausiusią priemoką. Priemokos, atsižvelgiant į naują 354 eurų minimalių vartojimo poreikių dydį, bus pradėtos mokėti vasario mėnesį.

Pensijos šiemet didinamos nebebus 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informavo, kad šiemet papildomai didinti pensijų neplanuoja. 

REKLAMA
REKLAMA

Ministerijos pensijų grupės vadovė Inga Buškutė sakė, kad pagal galiojančią tvarką, pensijos indeksuojamos kasmet nuo sausio 1 d. įvertinant 7 metų darbo užmokesčio fondo pokytį per 7 metus. 

„Ilgesnio laikotarpio vidurkio naudojimas grindžiamas siekiu indeksuoti pensijas daugmaž tolygiai kasmet, išvengiant ekonomikoje pasitaikančių „kalniukų“. Todėl mažesnio darbo užmokesčio fondo augimo metais pensijos auga sparčiau dėl gerų kitų 7 metų laikotarpio metų, o spartesnio augimo metais blogesni laikotarpio metai pensijų augimą kiek sulėtina. 

REKLAMA

Įvertinus darbo užmokesčio fondo pokytį 2019–2021 metais ir Finansų ministerijos 2022 m. rugsėjo mėn. prognozes dėl darbo užmokesčio augimo pokyčio 2022–2025 metais, socialinio draudimo pensijos bendroji dalis šiemet dėl indeksavimo augs 9 procentais, individualioji pensijų dalis dar beveik 6 proc. didėja dėl papildomo jos indeksavimo, t. y. individualioji pensijos dalis didėja beveik 15 proc.“ – skaičiavo specialistė. 

 Ji tvirtino, kad jau daug metų pensijų augimas sparčiai lenkė infliacijos tempus. 

„O 2022 metais pensijų augimas, nors ir kiek atsiliko nuo vidutinės metinės infliacijos, bet gerokai viršijo šalies darbo užmokesčio augimo tempą (preliminariais duomenimis, 2022 m. darbo užmokestis  augo 10,6 proc.). 

Pažymėtina, kad jautriausių gyventojų grupių pajamoms nuo infliacijos poveikio skirtas ne tik pensijų didinimas, bet ir kompensacijų už paslaugas, elektrą, piniginės socialinės paramos mechanizmai. Gyventojams teikiamų kompensacijų mastai praėjusiais metais reikšmingai didėjo“, – atkreipė dėmesį I. Buškutė. 

Niekas neprašo jų išmaldos, bet tegul moka tiek, kiek priklauso, t.y. ne 30% nuo sumokėtų mokesčių, o bent jau 50%. Dabar pensininkai, kurie visą gyvenimą dirbo ir sąžiningai mokėjo mokesčius, yra apvagiami.
Šiais metais , nuo Birželio mėn. tikrai, kad reikia dar kartą indeksuoti Pensijas.
Esant nerealioss maisto ir paslaugų kainoms. Būtina indeksuoti, Svarbu, kad pagalvotų apie APSKAITOS VIENETŲ skaičius tiems, kuriems PENSIJOS buvo paskaičiuotas tik už pajamas gautas nuo 1994 metų, o iki 1994 metų tik į stažą - todėl ir APSKAITOS VIENETŲ yra mažai. Todėl būtina atsižvelgti į tai, ir padidinti ir indeksuoti AV skaičių...
Mano Pensija nuo Sausio padidėjo tik 10,72 procentais - stažas beveik 42 metai. Dėl žemų AV Pensija padidėjo tik 45 e.
... Nuo metų vidurio laukiame naujo indeksavimo, nes prie tokių kainų tai tik Egzistavimo palaikymas, bet ne orus Pensininkų gyvenimas
Tai nereikėjo ir dabar kelt pensinikai išmirs sutaupys valstybė pinigu tada galės kurt gerovės valstybe. Kam reikalingi šitid dykaduoniai vieni nuostoliai valdžiai . Tai pinigu išmetimas kaip sakė vienas seimūnas uteniškis .
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
SKAITOMIAUSIOS NAUJIENOS
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų