JAV indeksai per savaitę prarado visą nuo metų pradžios pasiektą vertės prieaugį. Siekdama užbėgi naujai krizei už akių, euro zonos šalių vadovybė po savaitgalio paskelbė apie 1 trln. JAV dolerių dydžio paketą. Akcijos Kinijoje pigo laukiant tolesni paskolų aplinkos griežtinimo. Čekijos mažmeninės prekybos apimtys augo pirmą kartą per pusantrų metų. Žaliavinės naftos kaina kyla pirmą kartą per pastarąsias penkias prekybos sesijas.
JAV
Savaitę pigę JAV akcijos sumenko tiek, kad „nubraukė“ nuo metų pradžios uždirbtą grąžą. Indeksų vertės mažesnės, nei metams prasidėjus, o indeksas Nasdaq jau peržengė korekcijos ribą – smuko daugiau nei 10 proc.
Šią savaitę, kaip tikimasi, „Cisco“ ir „Walt Disney“ skelbs uždirbę geresnius nei ankstesniais metais pelnus. Tačiau kaip jau parodė penktadienį skelbta darbo rinkos ataskaita, investuotojai būtent gerėjančių rodiklių ir puikių finansinių rezultatų ir tikisi, o jų veiksmus šiuo metu lemia kiti veiksniai. Dabar jie seka Graikijos įvykius bei vertina Portugalijos, Ispanijos, Italijos ir Airijos situaciją siekdami nustatyti, arskolos krizė neplinta. Investuotojai atidžiai stebi ir vertina taip pat ir Jungtinėje Karalystėje vykstančius rinkimus.
Penktadienį visi trys JAV akcijų indeksai smuko. Investuotojai vis dar prisiminė ir ypatingai didelius indeksų svyravimus, dėl kurių indeksai per itin trumpą laiką smuko 8-9 proc. ir netrukus vėl „atšoko“. Elektroninių prekybos mašinų programų klaidos lėmė daugiau nei 300 akcijų kainų staigų ir didelį nuosmukį ir indeksų vertės staigiai sumenko. Birža „Nasdaq“ panaikino ne visus klaidingus sandorius. Tarp nepanaikintų yra ir sandoriai „Procter&Gamble“ bei „3M“ akcijomis, kurios per ketvirtadienį smuko atitinkamai 37 proc. ir 22 proc. Dėl šių dviejų akcijų pigimo indeksas Dow Jones prarado 315 punktų, kai iš viso per dieną Dow Jones smuko 345 punktais.
Pirmadienį nebus skelbiama rinkai svarbių ekonominių duomenų.
Vakarų Europa
Akcijų indeksų nuosmukis praėjusią savaitę Vakarų Europos biržose buvo didžiausias nuo 2008 metų lapkričio, kai rinkos ritosi dėl prasidėjusios pasaulinės finansų krizės. Praėjusi savaitė finansų rinkoms buvo nepalanki įsismarkavus investuotojų nuogąstavimams dėl Graikijos skolos ir to, kad šios šalies nemokumo atveju sisteminis efektas gali nuvilnyti ir per visas rinkas. Nesklandumai Graikijoje pasėjo nerimą ir dėl to kiek šiuo metu yra tvirta euro zonos bankinė sistema. Tad investuotojai traukėsi iš akcijų, tuo tarpu Vokietijos 10 metų vyriausybės vertybinio popierių (VVP) pajamingumas susitraukė iki 2,8 proc. kai dar užpraeitą savaitę siekė 3,0 proc.
Siekdama užbėgi naujai krizei euro zonos šalių vadovybė po savaitgalio paskelbė apie 1 trln. JAV dolerių dydžio paketą, kuris bus skirtas pagelbėti šalims jei jos susidurtų su spekuliacinėmis atakomis. Europos centrinis bankas (ECB), anksčiau užsiminęs, kad jokia VVP supirkimo galimybė nebuvo svarstoma dabar paskelbė, kad esant poreikiui VVP bus superkami antrinėje rinkoje.
Nors euro zoną šiuo metu krečia viešųjų finansų krizė, kai kurie makroekonominiai rodikliai rodo apie gerėjančią realaus ekonomikos sektoriaus padėtį. Vokietijos pramonės produkcija kovo mėnesį pašoko net 4 proc., kai ekonomistai prognozavo rik 1,5 proc. padidėjimą. Buvo jaučiamas ne tik augančių Azijos rinkų paklausos, bet ir pasibaigusios žiemos dėl kurios pagyvėjo statybų darbai poveikis.
Kaip rodė ateities sandoriai šį rytą tikimasi, kad biržos atsidariusios turėtų kilti aukštyn dėl tokio numatyto paketo iš euro zonos vyriausybių.
Šią savaitę rinkoje sulauksime ir Vokietijos bei euro zonos I ketv. BVP rezultatų, kurie bus skelbiami šį trečiadienį.
Azija
Japonijos obligacijos pigo antrą dieną iš eilės, pasirodžius naujienoms apie Europos politikų pastangas suvaldyti skolos krizę ir priimtą pagalbos priemonių paketą. Sumažėjus santykinai saugesnių valstybės skolos vertybinių popierių paklausai Japonijos obligacijų emisijos, kuri turi būti išpirkta 2020 metų kovą, pajamingumas augo iki 1,305 proc. Rytoj turėtų būti platinama nauja 2,2 mlrd. jenų 10 metų trukmės vyriausybės obligacijų emisija, kuponas – 1,3 proc.
Sutikdamos tą pačią naujieną, pirmąsyk per 3 dienas augo Japonijos akcijos. Nikkei 225 Stock Average indeksas sesijos metu buvo pašokęs 1,6 proc.
Japonijos centrinis bankas kartu su JAV ir Europos centriniais bankais atnaujino dalyvavimą JAV dolerio apsikeitimo sandoriuose, idant prisidėtų suvaldant Europos skolos krizę. Bankas taip pat paliko nepakeistą bazinę palūkanų normą – 0,1 proc.
Kinijos akcijos šįryt pigo dėl investuotojų lūkesčių apie tolesnį paskolų aplinkos griežtinimą, kuris turėtų šiemet tęstis nes daugėja nuogąstavimų dėl nekilnojamojo turto kainų pernelyg didelio augimo.
Vidurio ir Rytų Europa
Penktadienį, kritus naftos kainai, Rusijos akcijų indeksai smuko daugiau nei 5 proc. Rubliais kotiruojamas indeksas MICEX smuko net 5,61 proc., tačiau šiandiena išorinis fonas Rusijos rinkai yra teigiamas, nafta brangsta, todėl tikėtina, kad šiandien Rusijos akcijų rinkoje dominuos pirkėjai.
Čekijos mažmeninės prekybos apimtys kovą augo pirmą kartą per 18 mėn., kaip spėjama, dėl to, kad ekonomikos atsigavimas iš recesijos vartotojus paskatino daugiau pirkti. Prekybos apimtys augo 3,9 proc., kai vasarį buvo fiksuotas 2,9 proc. mažėjimas. Dauguma naujienų agentūros „Bloomberg“ apklaustų analitikų tikėjosi, kad pardavimų apimtys išliks nepakitę.
Žaliavos
Žaliavinės naftos kaina pirmadienį kyla pirmą kartą per pastarąsias penkias prekybos sesijas. Dėl Graikijos krizės, rizikingų aktyvų kainos smuko paskutines kelias savaites. Po šį savaitgalį Europos politikų atliktų veiksmų, skirtų stabilizuoti skolų krizę regione, naftos kaina gali pasiekti prieš tai buvusį, 80-85 dolerių už barelį lygį.