naujienų portalas tv3.lt

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Remiantis naujausia ataskaita, 2021 m. JAV ir Kinija savo karinėms reikmėms išleido daugiausiai – joms teko 52 proc. visų pasaulio gynybos išlaidų. Rusija išlaidos prieš jos invaziją į Ukrainą taip pat šoktelėjo, rašo portalas DW.

Remiantis naujausia ataskaita, 2021 m. JAV ir Kinija savo karinėms reikmėms išleido daugiausiai – joms teko 52 proc. visų pasaulio gynybos išlaidų. Rusija išlaidos prieš jos invaziją į Ukrainą taip pat šoktelėjo, rašo portalas DW.

REKLAMA

Pasaulio karinės išlaidos 2021 m. pirmą kartą viršijo 2 trln. dolerių (1,8 trln. eurų) ribą, teigiama Stokholmo tarptautinio taikos tyrimų instituto (SIPRI) paskelbtoje ataskaitoje.

Taikos tyrimų centro duomenimis, bendros pasaulio gynybos išlaidos siekė 2,113 trln. dolerių (1,966 trln. eurų) – 0,7 proc. daugiau nei 2020 m. ir 12 proc. daugiau nei 2012 m.

Tai buvo septinti metai iš eilės, kai karinės išlaidos didėjo.

„Net ir patiriant ekonominius COVID–19 pandemijos padarinius, pasaulio karinės išlaidos pasiekė rekordinį lygį“, – sakė SIPRI Karinių išlaidų ir ginklų gamybos programos vyresnysis tyrėjas Diego Lopes da Silva.

JAV ir Kinija karinėms reikmėms išleidžia daugiausiai

2021 m. tarp penkių daugiausiai savo karinėms reikmėms išleidžiančių šalių buvo Jungtinės Valstijos, Kinija, Indija, Jungtinė Karalystė ir Rusija, kartu joms teko 62 proc. visų išlaidų.

REKLAMA

SIPRI duomenimis, vien JAV ir Kinijai teko 52 proc. visų išlaidų.

Kinijos išlaidos didėjo 27-erius metus iš eilės ir 2021 m. pasiekė 293 mlrd. dolerių. Rusijos išlaidos didėjo trečius metus iš eilės.

REKLAMA

Beje, kovą Seimo sprendimu Lietuvos išlaidos gynybai buvo padidintos iki 2,52 proc. šalies BVP, o tai sudaro maždaug 1,2 mlrd. eurų per metus.

Nors JAV 2021 m. gynybai išleido kur kas daugiau nei bet kuri kita šalis, jos išlaidos, palyginti su ankstesniais metais, sumažėjo. SIPRI teigė, kad šį sumažėjimą iš dalies lėmė bendras JAV išlaidų moksliniams tyrimams ir technologinei plėtrai sumažėjimas, tačiau pridūrė, kad šalis ir toliau daug dėmesio skiria naujos kartos technologijoms kurti.

REKLAMA

Rusijos ir Ukrainos išlaidos padidėjo

Ataskaitoje nustatyta, kad Rusijos išlaidos 2021 m. padidėjo 2,9 proc. ir siekė 65,9 mlrd. dolerių (61,2 mlrd. eurų), arba 4,1 proc. jos BVP.

Rusijos išlaidų didėjimui sąlygas sudarė didesnės Rusijos eksportuojamų naftos produktų kainos. Be to, jos išlaidos padidėjo tuo metu, kai ji ruošėsi įsiveržti į Ukrainą, teigė SIPRI ekspertai.

Nuo 2014 m., kai buvo aneksuotas Krymas, Ukrainos karinės išlaidos padidėjo 72 proc. 2021 m. tam ji išleido 5,9 mlrd. dolerių (5,5 mlrd. eurų), arba 3,2 proc. šalies BVP.

REKLAMA
REKLAMA

Vokietija yra trečia pagal išlaidas Europoje

Bendros karinės išlaidos Europoje 2021 m. sudarė 418 mlrd. dolerių, t. y. 3 proc. daugiau nei 2020 m. ir 19 proc. daugiau nei 2012 m.

Vokietija – trečia pagal išlaidų dydį po Jungtinės Karalystės ir Prancūzijos – 2021 m. karinėms reikmėms išleido 56 mlrd. dolerių (52 mlrd. eurų), t. y. 1,3 proc. šalies BVP.

Išlaidos taip pat padidėjo Azijoje ir Okeanijoje (3,5 proc.), Europoje (3 proc.), o Afrikoje (1,2 proc.)

REKLAMA

Išlaidos sumažėjo Artimuosiuose Rytuose (3,3 proc.) ir Amerikoje (1,2 proc.)

Vienas ryškiausių gynybos išlaidų pokyčių įvyko Irane – pirmą kartą per ketverius metus šalies karinis biudžetas padidėjo ir pasiekė 24,6 mlrd. dolerių (22,9 mlrd. eurų). Finansavimas Islamo revoliucijos gvardijos korpusui, palyginti su 2020 m., išaugo 14 proc.

O viskas galėjo būti skirta skurdo mažinimui, mokslui, švietimui, kovai su nepagydomomis ligomis. Baisu ir gaila žmonijos, kuri nesikeičia nuo pasaulio užgimimo siekiu užgrobti, žudyti, primesti savo valią.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų