• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Spalio viduryje buvo paskelbta 2012 m. Pasaulinė mokėjimų ataskaita (World Payments Report 2012). Ją parengė viena didžiausių pasaulyje tarptautinė vadybos konsultavimo ir profesionalių paslaugų kompanija „Cap Gemini“, Europos finansų vadybos ir rinkodaros asociacija (EFMA) bei Karališkasis Škotijos bankas (The Royal Bank of Scotland).

Spalio viduryje buvo paskelbta 2012 m. Pasaulinė mokėjimų ataskaita (World Payments Report 2012). Ją parengė viena didžiausių pasaulyje tarptautinė vadybos konsultavimo ir profesionalių paslaugų kompanija „Cap Gemini“, Europos finansų vadybos ir rinkodaros asociacija (EFMA) bei Karališkasis Škotijos bankas (The Royal Bank of Scotland).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šią ataskaitą tarptautiniai finansų ekspertai rengia jau aštuntus metus. Šiuo metu EFMA įvairiose Europos valstybėse vykdo seriją ataskaitos pristatymų – su ekspertų iš „Cap Gemini“ if RBS komentarais.

REKLAMA

Ypač daug dėmesio šių metų ataskaitoje skiriama mokėjimams negrynaisiais pinigais (non-cash payments).

Tarptautiniai ekspertai, apibrėždami šių ir ateinančių metų pasaulines tendencijas, naudojosi 2010 ir 2011 metų duomenimis.

Ataskaitoje konstatuojama, kad pasaulyje atsiskaitymai negrynaisiais auga daugiau nei 7 procentais per metus. Kai kuriais duomenimis pernai mokėjimų negrynaisiais padaugėjo daugiau nei 8 procentais. Ypač sparčiai atsiskaitymai negrynaisiais auga besivystančiose rinkose, tokiose kaip Rusija ir Kinija. Tačiau ir vadinamosiose išsivysčiusiose valstybėse atsiskaitymai negrynaisiais augo beveik 5 procentais, o tai viršija bendrojo vidaus produkto augimą tose šalyse. Be to, atsiskaitymai negrynaisiais išsivysčiusiose šalyse sudaro maždaug 80 proc. visų atsiskaitymų negrynaisiais pasaulyje.

REKLAMA
REKLAMA

Didžiausius atsiskaitymų negrynaisiais srautus vis dar generuoja mokėjimo kortelės (kreditinės ir debetinės) – 2010-aisiais – beveik 56 proc. visų atsiskaitymų negrynaisiais.

Tačiau sparčiausiai auga atsiskaitymai internetu (e-mokėjimai ir vadinamoji f-prekyba (atsiskaitymai per socialinius tinklus, tokius kaip Facebook)) ir mobiliaisiais įrenginiais (m-mokėjimai). 2009—2013 metais elektroniniai ir mobilieji atsiskaitymai augo po 20 proc. kasmet. Prognozuojama, kad ateinančiais, 2013-aisiais, metais tokių mokėjimų skaičius visame pasaulyje pasieks 31,4 milijardo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai kurie analitikai teigia, jog atsiskaitymai mobiliaisiais įrenginiais (m-mokėjimai) per šiuos metus išaugs beveik 53 proc. ir ateinančiais metais pasieks 17 milijardų.

„Nuolat atsiranda naujų atsiskaitymo būdų ir technologijų – mokėjimų sritis su elektronikos pažanga vystosi labai sparčiai. Žmonės nori vis daugiau patogumo – kad būtų galima atsiskaityti viena kortele ar tiesiog mobiliuoju telefonu. Šias galimybes atvėrė įteisinti elektroniniai pinigai“, – sako pirmosios Lietuvoje licencijuotos elektroninių pinigų įstaigos „EVP International“ generalinis direktorius Kostas Noreika.

REKLAMA

Pasaulinėje mokėjimų ataskaitoje teigiama, kad 2010-aisiais visame pasaulyje e- ir m-atsiskaitymų kiekis siekė 22,5 milijardo, o 2011 metais – 28,3 milijardo.

Mokėjimų analitikai prognozuoja, kad e- ir m-mokėjimų segmentai augs labai smarkiai ir plačiai, nes vartotojai vis mieliau priima alternatyvius atsiskaitymo būdus bei technologijas. Pabrėžiama, kad nors e- ir m- mokėjimų skaičius bendrame finansinių tranzakcijų kontekste vis dar yra nedidelis, jis auga labai sparčiai. Ypač tai pastebima m-mokėjimų srityje, kurioje mobiliųjų tinklų operatoriai ir mobiliųjų programėlių (aplikacijų) parduotuvės aptarnauja ženklų skaičių tranzakcijų, kuriais paprastai gali aptarnauti bankai.

REKLAMA

„Visame pasaulyje bankai bendradarbiauja su su novatoriškų sprendimų diegėjais, vykdo bendrus projektus. Ypač stengiamasi bendradarbiauti m-mokėjimų srityje. Tačiau Lietuvoje ir Baltijos šalyse kol kas jaučiama savotiška stagnacija. Pavyzdžiui, “EVP International„ turi parengusi technologinius sprendimus, leidžiančius bankams vykdyti m-mokėjimus, tačiau mūsų rinkoje veikiantys bankai, regis, dar nėra subrendę tokioms permainoms. M-mokėjimų sprendimus kompanijos kol kas turi įsigyvendinti kiekviena atskirai, ką šiandien ir veikiame“, – sako K.Noreika.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasaulinėje mokėjimų ataskaitoje teigiama, kad būtent alternatyvūs atsiskaitymų kanalai kursto e- ir m-mokėjimų augimą. Tai taip pat atspindi tendenciją, kad įprasti fiziniai pardavėjai prekybą vis labiau plečia ir internetinėje erdvėje, drauge su grynai internetiniais pardavėjais augindami e-prekybą.

Daugeliu atveju inovacijų skatinama e-prekyba, drauge su fizinėmis parduotuvėmis gali pakurstyti poreikį labiau integruoti prekybos sistemą, kad būtų patenkinti vartotojų pageidavimai.

REKLAMA

„Vartotojai nori patogumo, operatyvumo ir saugumo. Nesvarbu, ar tai paprastas pervedimas, ar atsiskaitymas mobiliojo telefono žinute. Dėl to kuriame naujus būdus, tokius kaip savo sąskaitos valdymas mobiliuoju įrengimu, galimybė atsiskaityti prekybos vietoje mobiliuoju telefonu arba tiesiog lojalumo kortele. Netrukus jie taps visiškai įprasti“, – sako mokėjimų sistemą Mokėjimai.lt sukūrusios įmonės „EVP International“ vadovas K.Noreika.

REKLAMA

Pasaulinėje mokėjimų ataskaitoje taip pat pabrėžiama, kad šioje srityje kuriami savotiški hibridiniai mokėjimų instrumentai, sujungiantys kelis mokėjimų kanalus. Savo ruožtu pardavėjai stengiasi, kad pirkėjai galėtų vietoje atsiskaityti internetine bankininkyste, o ne mokėjimų kortele.

„Tai patogiau ir pirkėjui, nes yra saugiau, ir pardavėjui, nes lėšas jis gauna greičiau, o ir nereikia mokėti papildomų mokesčių už atsiskaitymą kortele“, – sako K.Noreika.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo tikslu kai kurios mokėjimo įstaigos jau yra sukūrusios savo savotiškas e-pinigines, kurios jungia ir atsiskaitymus per mobiliuosius įrenginius, ir internetu.

„Lietuvoje tokį sprendimą savo klientams pasiūlėme iškart vos gavę elektroninių pinigų licenciją. Kol kas sulaukiame tik teigiamų atsiliepimų, nors, aišku, ateina ir įvairių pasiūlymų dėl e-piniginės, kurią mes vadiname Mokėjimai.lt sąskaita, patobulinimų“, – savo K.Noreika.

REKLAMA

Ataskaitos išvadose sakoma, kad elektroniniai atsiskaitymai, ypač didėjantis m-mokėjimų skaičius rodo didžiulį mokėjimų potencialią plėstis toli už tradicinės bankininkystės sistemos ribų. Tai ypač skatina mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigos, matančios naujas nišas, kurių reikia vartotojams, ir pritaikančias naujas technologijas tai padaryti.

REKLAMA

Tai pat pabrėžiama, kad kol kas nežinia, kiek mokėjimų būdai plėsis ir kaip vykdyti visų inovatyvių mokėjimų būdų apskaitą bei kontrolę. Tam reikia susitarti dėl standartų ir taisyklių.

„Lietuvoje tai reguliuoja Lietuvos bankas, kuris prižiūri elektroninių pinigų ir mokėjimo įstaigų licencijas. Europoje tai daro Europos centrinis bankas, tačiau mokėjimai apima visą pasaulį, todėl renkantis mokėjimo būdus reikėtų atkreipti dėmesį į mokėjimo paslaugos teikėją ir jo reputaciją“, – sako Mokėjimai.lt sumanytojas K.Noreika.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų