Permainingi praėjusios žiemos ir pavasario orai pridarė didelių bėdų sodininkams. Jau aišku, kad šiemet obuolių augintojai patirs nemenkų nuostolių - tikimasi gauti vos 40-60 procentų vidutiniškai surenkamo obuolių derliaus, rašo „Panevėžio rytas“.
Ekspertų teigimu, senosiose Europos Sąjungos narėse derliaus skirtumas, palyginti su praėjusiais metais, nebus labai didelis, tačiau naujosiose vaisių užaugs gerokai mažiau.
Tai rodo, kad perdirbėjų laukia sunkūs metai - jau dabar jie už obuolius pasiryžę mokėti dvigubai.
Pasvalio rajone įsikūrusių sodininkystės ūkių "Aukštikalnių sodai" ir "Naradava" vadovai su nostalgija prisimena praėjusių metų derlių.
213 hektarų plote vaismedžius auginanti bendrovė "Aukštikalnių sodai" dėl gamtos išdaigų šiemet patirs apie milijono litų nuostolį. Prognozuojama, kad šiemet pavyks surinkti apie pusę įprasto obuolių derliaus - 1,5 tūkst. tonos vietoj vidutiniškai gaunamų 3 tūkst. tonų.
Apie 300 hektarų sodo turinčios "Naradavos" bendrovės direktorius Aloyzas Grygalis teigia, kad šį sezoną galima vadinti nederliaus metais. Paprastai "Naradavos" soduose priskinama apie 5 tūkst. tonų obuolių, o šiemet tikimasi surinkti vos trečdalį įprasto obuolių derliaus - iki 2 tūkst. tonų.
Šiemet "Aukštikalnių sodai" perdirbti skirtus obuolius eksportuos tik į užsienį. Lietuvoje jų parduoti neapsimoka, nes lenkai ir vokiečiai gali mokėti net ir dukart daugiau nei pasiūlo mūsų šalies supirkėjai. O valgyti tinkantys obuoliai keliaus į Lietuvos prekybos centrus.
A.Paškevičius apgailestavo, kad jo vadovaujamos bendrovės soduose sunokę ekologiški obuoliai lietuvių nedomina. „Mūsų tautiečiai perka akimis, tad jie renkasi chemiškai apdorotus obuolius, kurie yra dailesni ir blizga.“ – teigė obuolių augintojas
Lietuviški obuoliai, kurių užauginama apie 20 tūkst. tonų, užima tik trečdalį Lietuvos rinkos, kiti obuoliai importuojami.
Lietuvos veislinių sodų asociacijos prezidentė ir Panevėžio rajone esančios Dembavos medelyno bendrovės direktorė Vitalija Kuliešienė sako, kad obuolių augintojai Lietuvoje šiemet tikisi gauti 40-60 proc. įprasto derliaus.
Jos teigimu, Lietuvos rinkoje kainas diktuoja Lenkijos augintojai.
"Esame labai priklausomi nuo kaimynų, tačiau šiemet džiaugiamės didesnėmis rinkos kainomis. Jaučiame ir didelį perdirbėjų susidomėjimą. Dabar už kilogramą obuolių, skirtų perdirbti, mokama daugiau kaip pusę lito, bet kainos turėtų kilti", - sakė V.Kuliešienė.
Jos nuomone, parduotuvėse šiemet pamatysime ne tik lenkiškų, bet ir kiniškų obuolių, tačiau jie nebus pigesni nei lietuviški.