Nubaudė už šampūno reklamą – skatina vartoti alkoholį?

Praėjusiais metais viešose vietose buvo pasirodžiusios ironiškos reklamos apie nealkoholinį šampūną. Dėl šios reklamos Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD) pripažino, kad  „Vilniaus degtinė“ pažeidė Alkoholio kontrolės įstatymą ir skyrė įmonei beveik 1600 eurų baudą.

NTADK nutarime nurodoma, kad atlikto tyrimo metu nustatyta, kad „Vilniaus degtinės“ užsakymu Vilniaus gatvėse pateikti plakatai, kuriuose pavaizduotas bėgantis vyras, „Nealkoholinio šampūno“ buteliukas ir užrašai: „Jau greitai dar pigesnio alkoholio bėgsime į Lenkiją“, „Tik 42,2 km nuo Kalvarijos (LT) yra Suvalkai (PL), kur stiprusis alkoholis nuo kovo 1 d. kainuos daug pigiau, nes Lietuvoje akcizas jam bus 50 proc. didesnis“ skatina vartotojus vykti įsigyti alkoholinius gėrimus į kaimyninę Lenkiją.  

„Vilniaus degtinė“ generalinis direktorius Rokas Mituzas teigia, kad NTAKD išvadoje įvardijama – bauda įmonei skirta ne už komercinių tikslų siekimą, bet vykdomos akcizų politikos kritiką.

„Niekada negalvojome, kad politinės satyros plakatą su faktais apie akcizus, tačiau be produkto, registracijos, laiko ir vietos NTAKD sugebės prilyginti alkoholio vartojimą skatinančiai akcijai.

Mūsų partneriams aiškiai įvardinta, kad šią kampaniją reikia sustabdyti, nes reiškiame kritiką valdančiųjų vykdomai akcizų politikai. Jaučiame, kad dėl reiškiamo kritiško požiūrio į departamento veiklą, mus bus siekiama nubausti už bet ką. Šia reklama siekėme tik atkreipti dėmesį į nuo kovo pirmos išaugsiantį alkoturizmą“, – situaciją komentavo R. Mituzas.

„Vilniaus degtinės“ pranešime teigiama, kad įmonė yra nusiteikusi skųsti šį sprendimą, kadangi tokiame NTAKD nutarime įžiūrimas ne tik klaidingas įstatymo suvokimas, bet ir pavojinga tendencija, kai valstybinė institucija priskiria sau jai nepriskirtas funkcijas.

„Humoro jausmas tikrai neprivaloma savybė nei institucijai, nei konkrečiam valdininkui. Tačiau sveikas protas būtų pageidautinas atributas. Dabar departamentas sau suteikė teisę bausti visus, kurie mąsto kitaip.

REKLAMA

Šio sprendimo logiką patikrinsime departamentui apskundę Europos Komisiją, kuri irgi viešai skelbia informaciją apie akcizus ES šalyse. Gaila, kad NTAKD iš kontroliuojančios ir konsultuojančios įstaigos pavirto susidorojimo su nepatinkančiu verslu įrankiu“, – apie susiklosčiusią situaciją kalbėjo „Vilniaus degtinės“ teisininkas Kęstutis Dapkevičius.

Diskutuoti gali visi

Verslininkas Liudvikas Andriulis savo feisbuko paskyroje taip pat išsakė savo nuomonę dėl šios susidariusios situacijos ir piktinosi NTADK sprendimu skirti įmonei 1600 eurų baudą.

„Už neegzistuojančio nealkoholinio šampūno reklamą. Už tai, kad įmonė drįso pasišaipyti iš valstybės politikos. Už kritiką, už satyrą – kad žinotų savo vietą ir tylėtų. Simbolinę tokią, bet vis tiek. Nesityčiosit čia iš valstiečių akcizų politikos, velnio lašų gamintojai“, – rašė verslininkas.

Jis teigia, kad alkoholio akcizų politika gali patikti arba ne, tačiau diskutuoti gali visi, tarp jų ir gamintojai, nepaisant to, kad diskusija vyksta satyrinės kritikos forma.

„Alkoholio NKVD nėra Tiesios ir Žodžio ministerija, galinti dalinti baudas už kritiką ar nuomonę – ypač, kai reklamuojamas nealkoholinis šampūnas“, – teigia L. Andriulis.

Jis pabrėžia, kad „Vilniaus degtinės“ kova šiuo atveju yra teisinga: „jie kovoja prieš paprastąją gamintojų diskriminaciją. Alui galima turėti identiškas alkoholines ir nealkoholines pakuotes, o Čepkeliams ne.“

Portalui tv3.lt NTAKD atsiuntė tokį komentarą:

„Departamentas nekvestionuoja Įmonės teisės kritikuoti valdžios priimamus sprendimus. Tačiau Įmonė, kaip alkoholio verslo atstovas, skleisdamas informaciją viešai turi elgtis ypatingai atsakingai, kad pateikiama informacija nepažeistų Įstatymo ribojimų. 

Taip pat norėtume atkreipti Jūsų dėmesį, jog Jūsų paklausime nurodytoje skleidžiamoje informacijoje yra neatitikimai. Departamentas anksčiau nurodytą sankciją skyrė ne už „Nealkoholinio šampūno“ reklamą, o už tai, kad Įmonė atkreipė vartotojų dėmesį ir informavo juos apie galimybę įsigyti alkoholio pigiau, tuo pačiu ir daugiau alkoholinių gėrimų Lenkijoje bei skatino vartotojus vykti įsigyti alkoholinius gėrimus į šią šalį.

REKLAMA

Departamento vertinimu tokiu būdu UAB „Vilniaus degtinė“ laikoma pažeidusi Įstatymo 28 str. 1 d. 4 p., kuriuo įmonėms, Europos juridiniams asmenims ir jų filialams Lietuvos Respublikoje draudžiama organizuoti žaidimus, akcijas, konkursus ar loterijas, kurie skatintų įsigyti ir (ar) vartoti alkoholinius gėrimus.

Departamento priimtas nutarimas šiuo metu nėra įsigaliojęs, įmonė per 30 d. nuo jo gavimo turi teisę, nutarimu priimtą Departamento sprendimą, skųsti Vilniaus apygardos administraciniam teismui.“


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų