Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tarptautinės organizacijos seniai priekaištauja, kad palyginti su kitomis šalimis, Lietuva per mažai apmokestina nekilnojamąjį turtą (NT). Tai yra viena iš priežasčių, kodėl mūsų šalyje vyrauja didelė turtinė nelygybė, nuolat trūksta lėšų socialinei, sveikatos apsaugai ar švietimui.

Tarptautinės organizacijos seniai priekaištauja, kad palyginti su kitomis šalimis, Lietuva per mažai apmokestina nekilnojamąjį turtą (NT). Tai yra viena iš priežasčių, kodėl mūsų šalyje vyrauja didelė turtinė nelygybė, nuolat trūksta lėšų socialinei, sveikatos apsaugai ar švietimui.

REKLAMA

Tačiau, panašu, kad ši vyriausybė galų gale ryšis bent pabandyti gyventojų ir verslo NT apmokestinti labiau. Ketvirtadienį naujausius pasiūlymus dėl NT mokesčio pakeitimo pristatė Finansų ministerija.

Ji dar lauks pastabų dėl projekto, tada galutinį mokesčio įstatymo projektą svarstys Vyriausybė. Vėliau jis turėtų keliauti į Seimą.

Skaičiuojama, kad už kiekvieną būstą reikėtų mokėti vidutiniškai po 13,5 euro per metus. Tiksli mokėtino mokesčio suma priklausytų nuo turto vertės.

REKLAMA

Siūloma apmokestinti visą NT

Finansų ministrė Gintarė Skaistė paaiškino, kad NT mokesčio pakeitimai susiję su papildomu savivaldybių finansavimu, jų finansinio savarankiškumo didinimu.

„Siūlymas yra savivaldybes įgalinti daugiau pajamų susirinkti savarankiškai“, – kalbėjo finansų ministrė.

Pasak jos, siūloma, kad savivaldybėms atitektų ne tik už komercinį, bet ir už gyventojų NT mokamą mokestį.

Ministerija planuoja, kad pakeitus NT mokesčio modelį, jo būtų galima surinkti iki dviejų kartų daugiau, nei surenkama dabar – iki daugiau kaip 200 mln. eurų.

REKLAMA
REKLAMA

„Siūloma pereiti prie tradicinio gyventojų NT mokesčio modelio pagal europietišką praktiką“, – sakė G. Skaistė.

Jos teigimu, būtų apmokestinamas kiekvienas NT. Taip pat siūlomos kelios lengvatos. Pavyzdžiui, senjorams, kurie negali sumokėti mokesčio, savivaldybės jį galės pagal prašymą atidėti iki 10 metų arba kol tas turtas bus parduotas.

Pagal ministerijos siūlymą, NT mokesčio tarifas būtų progresinis. Konkrečioje savivaldybėje turto vertės medianos neviršijančiai gyventojų NT daliai būtų taikomas 0,03 proc. tarifas, nuo 1 iki 2 medianų 0,06 proc., o virš 2 medianų – 0,1 proc.

Planuojama, kad pirmą kartą naują mokestį reikėtų mokėti 2025 m. iki tų metų kovo 1 d.

Ministerija skaičiuoja, kad mokestį tektų mokėti 1,2 mln. Lietuvos gyventojų. Vidutinis įmokos dydis už vidutinį būstą būtų 13,5 euro per metus.

Automobilių mokesčio daugiau nei NT

Šiuo metu galiojantis NT mokesčio tarifas – nuo 0,5 proc. iki 3 proc. NT mokestinės vertės. Kiekvieno NT objekto mokestinė vertė periodiškai atnaujinama, o ją skelbia Registrų centras.

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto dabartinė tvarka numato daug išimčių ir lengvatų, tad NT mokestį moka palyginti nedaug gyventojų.

Taip yra dėl to, kad jiems priklausančių gyvenamosios, sodų, garažų, fermų, šiltnamių, ūkio, pagalbinio ūkio, mokslo, religinės, poilsio paskirties statinių (patalpų) ir kt. vertė, neviršijanti 150 tūkst. eurų, yra neapmokestinama.

Paprastai kalbant, jeigu žmogaus turimo NT vertė neviršija 150 tūkst. eurų, mokesčio mokėti nereikia. O jeigu NT vertė yra, pvz., 200 tūkst. eurų, tai apmokestinama tik 50 tūkst. eurų (200 tūkst. minus 150 tūkst. neapmokestinama vertė).

Už tokį NT objektą reikėtų mokėti 250 eurų (50 tūkst. x 0,5 proc.) mokestį per kalendorinius metus.

Tiesa, jeigu toks pats turtas jungtine nuosavybe priklauso sutuoktinių šeimai, tuomet mokesčio taip pat mokėti nereikia, nes laikoma, kad vyro ir žmonos NT verti po 100 tūkst. eurų, tad neapmokestinami.

Mokesčiu taip pat neapmokestinamas gyventojo NT, esantis kapinėse arba naudojamas:

  • socialinei globai ir socialinei priežiūrai;
  • pajamoms iš žemės ūkio veiklos;
  • švietimo darbui;
  • kaip kūrybinės dirbtuvės (studijos) individualiai kūrybinei veiklai.

Be kita ko, įstatyme numatyta 19 išimčių, kada neapmokestinama juridiniams asmenims priklausantis NT.

Per praėjusius metus Lietuvoje surinkta 9,5 mln. eurų NT mokesčio. Tuo metu automobilių registracijos mokesčio surinkta kone 10 kartų daugiau – 91 mln. eurų.

Apmokestinti patį gyvenimą, pragyvenai-moki. Pensijos mažiausios, nors dirbam ilgiausiai, kainos aukščiausios ir t.t. Pensijų fondai-apgavikų fondai.Tikra gerovė.
Kai pinigus švaistyti į visas puses, tai jų netrūksta, o sveikatos apsaugai, švietimui, pensijoms ir kt. savo reikmėms, matote, trūksta. Tokios idiotiškos valdžios Lietuva dar neturėjo.
Kodėl ši vyriausybė nebemato lietuvių, o mato tik teritoriją su globalistiniu lietuvių naikinimu. putleris naikina rusiją, konservatoriai su liberalais naikina lietuvius. Po truputi naikina kalbą, aprauna mokesčiais ir ATA tautai :(
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų