• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įsigaliojus naujiems ribojimams pirmadienį ne visuose prekybos centruose buvo tikrinami pirkėjų galimybių pasai. Gyventojai bandė prasmukti į nebūtinų prekių parduotuves be galimybių pasų ir kai kur jiems tai pavyko. Prekybininkai teisinasi apsaugos darbuotojų trūkumu ir nesusikalbėjimu. Anot jų, nei pirkėjams, nei darbuotojams iš pradžių nebuvo aišku, kaip turi būti tikrinami galimybių pasai.

Įsigaliojus naujiems ribojimams pirmadienį ne visuose prekybos centruose buvo tikrinami pirkėjų galimybių pasai. Gyventojai bandė prasmukti į nebūtinų prekių parduotuves be galimybių pasų ir kai kur jiems tai pavyko. Prekybininkai teisinasi apsaugos darbuotojų trūkumu ir nesusikalbėjimu. Anot jų, nei pirkėjams, nei darbuotojams iš pradžių nebuvo aišku, kaip turi būti tikrinami galimybių pasai.

REKLAMA

Rugsėjo 13 d. portalo tv3.lt žurnalistė aplankė keletą parduotuvių, kuriose domėjosi, kaip vyksta galimybių paso tikrinimas.

Kelionę po parduotuves pradėjome Vilniaus Šiaurės miestelyje. Pirmiausia užėjome į kanceliarinių prekių parduotuvę „Pelėdų namai“. Prie durų iš karto pasitiko pardavėja, kuri paprašė parodyti galimybių pasą. Jo darbuotoja nenuskenavo, tačiau, patikrino datą, iki kada galimybių pasas galioja.

Tuo metu parduotuvėje daugiau žmonių nebuvo, tačiau dirbo dvi darbuotojos, kurios buvo pasiruošusios tikrinti klientus.

REKLAMA
REKLAMA

Vėliau užsukome į nedidelę drabužių parduotuvę „Garde Robe“. Joje pardavėja irgi pasiteiravo, ar turime galimybių pasą. Išgirdusi teigiamą atsakymą sakė, kad galimybių pasą privalo nuskenuoti. Dar pasiteiravome, ar nuskenavus pasą parduotuvėje prekes galime jau rinktis be kaukių.

REKLAMA

Pardavėja teigė, kad kaukės rekomenduojamos, tad galime patys nuspręsti, jas dėvėti, ar ne.

Toliau užsukome į gėlių parduotuvę „Fio raio“. Tuo metu pardavėja kalbėjosi telefonu, tad geras 5 minutes parduotuvėje galėjome elgtis kaip norime. Jai pabaigus pokalbį pasiteiravome, ar privalome rodyti galimybių pasą. Ji patikino, kad augalų parduotuvėse galimybių pasas nėra būtinas. Paklausus, ar būtina dėvėti kaukę, pardavėja nebebuvo tokia tikra. Ji sakė, kad nežino, bet greičiausiai kaukę reikia dėvėti.

REKLAMA
REKLAMA

Galimybių pasų niekas netikrino

Po apsilankymo mažose parduotuvėse užėjome į prekybos centrą „Outlet park“. Ant durų pakabintuose plakatuose buvo nurodyta, kad į prekybos centrą galima patekti tik su galimybių pasu. Vis tik toliau stovėjęs apsaugos darbuotojas kalbėjosi su kitu darbuotoju, o galimybių pasų netikrino. Tad į prekybos centrą galėjo patekti visi.

Keletą kartų teiravomės, ar tikrai nereikia parodyti galimybių paso. Tačiau apsauginis nekreipė dėmesio ir toliau kalbėjosi su kolega. Galiausiai klausimą pakartojus 3 kartus, pajutome paraginimą eiti į parduotuves.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Matom, matom tą galimybių pasą, jau galit eiti į vidų“, – sakė šalia apsauginio stovėjęs vyras.

Tačiau galimybių paso niekas nenuskenavo, į datą irgi niekas nepažiūrėjo. Dar paklausėme dėl kaukių. Apsauginis taip pat skubiai paminėjo, kad galime elgtis, kaip tinkami, kaukės nebėra privalomos.

Vis tik prekybos centre dauguma pirkėjų jas dėvėjo.

Toliau užėjome pažiūrėti, kaip galimybių pasas tikrinamas „Senukų“ prekybos centre. Čia buvo susidariusi net nedidelė eilutė. Galimybių pasus tikrino apsaugos darbuotojas ir galimybių paso kontrolierius, tokios jo pareigos buvo nurodytos ant liemenės.

REKLAMA

Darbuotojai stengėsi suktis greitai. Tačiau ne visų klientų pasus pavykdavo greitai nuskenuoti, vis tekdavo didinti ir didinti QR kodą, kol darbuotojui išeidavo jį nuskenuoti. „Senukų“ prekybos centre tiek darbuotojai, tiek pirkėjai apsaugines kaukes dėvėjo.

Siūlė nusiimti kaukes

Toliau užsukome į Žirmūnuose Tuskulėnų gatvėje esančią „Maximą“. Čia koridoriuje pirkėjai buvo skirstomi į 3 srautus. Pirmuoju srautu nusidriekė eilė link vaistinės. Čia galimybių pasų niekas netikrino. Apsipirkti vaistinėse galimybių pasas nėra reikalingas.

REKLAMA

Toliau apsaugos darbuotoja tikrino galimybių pasus tų pirkėjų, kurie ėjo į mažesnes, tame pačiame pastate įsikūrusias ne maisto prekių parduotuves.

Na ir, ko gero, didžiausias srautas žmonių plūdo į pačią „Maximą“. Čia galimybių pasus tikrino jau kita darbuotoja ir pirkėjams vis primindavo, kad šie gali nusiimti kaukę, sakė, kad ji jau nebereikalinga. Tačiau didžioji dalis pirkėjų vis dar buvo atsargūs ir kaukių nusiimti neskubėjo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Piktinosi Vyriausybės tvarka

Vėliau nuėjome į „Humaną“. Vos čia užėjus parduotuvės darbuoja paklausė, ar turime galimybių pasą ir paprašė jį parodyti. Jo pardavėjo neskenavo, tačiau atidžiai skaitė ir skaičiavo, kiek galimybių pasas galioja. Pasiteiravome, ar nereikia ir asmens dokumento parodyti. Išgirdome neigiamą atsakymą. Parduotuvės darbuotoja tikino, kad asmens dokumentus tikrina tik tų klientų, kurie atrodo įtartinai.

Pardavėjos kaukių nedėvėjo, sakė, kad šios yra rekomenduojamos. Nepaisant to, tik labai maža dalis pirkėjų jų nedėvėjo.

REKLAMA

Taip pat ne visi į parduotuvę norėję užeiti žmonės turėjo galimybių pasus. Kai kurie tikino, kad yra pasidarę testus ir piktinosi esama tvarka. Pardavėjoms paprašius parodyti, dokumentus, kurie įrodytų, kad testas neigiamas žmones tikino, kad jų neturi ir burnojo, ant Vyriausybės sprendimų.

Trūksta apsaugos darbuotojų?

Prekybos centrų atstovai pasakojo, kad šiandien ryte dar buvo neaišku tiek darbuotojams, tiek pirkėjams, kaip vyks galimybių pasų patikra. Todėl ir nepavyko išvengti nesusipratimų.

REKLAMA

Prekybos centro „Outlet Park“ rinkodaros vadovas Edgaras Valickas teigė, kad prekybos centre yra atrakinti tik du įėjimai. Šalia jų apsaugos darbuotojai tikrina galimybių pasus.

„Negaliu pakomentuoti, kaip apsaugos darbuotojai elgėsi jūsų vizito metu. Gali būti, kad ryte tikrai buvo nesusipratimų. Mums ir apsaugos darbuotojų trūksta, todėl ir sumažinome įėjimų skaičių.

Tačiau dabar, jau po pietų, dar kartą jiems pravedėme instruktažą dėl galimybės pasų tikrinimo. Taip pat per kameras irgi stebime, kaip vyksta tikrinimas. Ir jis tikrai vyksta sklandžiai. Taip, kaip numatyta Vyriausybės nutarime“, – tikino E. Valickas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat prekybos centro atstovas teigė, kad kaukės nėra privalomos.

„Apsauga nebevaiko iš parduotuvės žmonių, kurie nedėvi kaukių, žmonės gali būti ir be jų. Tačiau mes rekomenduojame, taip pat ir parduotuvėje iškabintuose plakatuose primename, kad kaukes rekomenduojame vis tik dėvėti.

Atskirų parduotuvių darbuotojai patys sprendžia, būti su kaukėmis ar be jų. Tačiau kiek žiūrėjai, visi jas dėvi“, – sakė E. Valickas.

Pirkėjai dažniausiai klausia dėl kaukių dėvėjimo

Tuo metu prekybos centro „Maxima“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė teigė, kad laikantis Vyriausybės nustatytų ribojimų ir tvarkos, į prekybos centrus, kurių plotas yra didesnis nei 1500 kv. m., gali būti įleidžiami tik galimybių pasus ar kitus jiems prilyginamus dokumentus turintys pirkėjai.

REKLAMA

„Į šį plotą įsiskaičiuoja prekybos parduotuvės plotas ir visi nuomininkai, t. y. mažesnės parduotuvėlės, vaistinė ir pan. Jeigu prekybos centre veikianti vaistinė neturi atskiro įėjimo, tokiu atveju jos klientams galioja tokios pat taisyklės.

Išimtys nėra taikomos. Tiesa, buvo atvejų, kai žmonės ėjo iš vaistinės išsiimti galimybių paso, turėdami pilnos vakcinacijos faktą patvirtinantį dokumentą. Šis dokumentas, laikantis Vyriausybės nustatytos tvarkos, yra prilyginamas galimybių pasui“, – pažymėjo E. Dapkienė.

REKLAMA

Toliau kalbėdama apie kaukes prekybos tinklo atstovė teigė, kad kaukių dėvėjimas parduotuvėse, kur privalomi galimybių pasas ar jam prilyginami dokumentai, lieka rekomendacija.

„Tai reiškia, kad žmonės patys gali nuspręsti, kaip jiems elgtis. Savo ruožtu, mes prašome pirkėjų likti sąmoningais, elgtis atsakingai ir dėvėti veido kaukes. Su „Tuskulėnų Maximos“ parduotuve susisiekėme ir darbuotojai sakė, kad patys pirkėjai klausia, kaip jiems elgtis.

Tokiu atveju būdavo sakoma, kad kaukės dėvėjimas – nebėra privalomas“, – teigė E. Dapkienė.

REKLAMA
REKLAMA

Atsakomybė už reikalavimų nesilaikymą

Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad už reikalavimų nesilaikymą administracinė atsakomybė taikoma paslaugos tiekėjui. Galimas baudos dydis – nuo 1,5 tūkst. iki 6 tūkst. eurų.

Nuo rugsėjo 13 d. visos kontaktinės paslaugos teikiamos ir ūkinės veiklos vykdomos, renginiai organizuojami (išskyrus numatytas išimtis) tik asmenims, kurie atitinka galimybių paso kriterijus.

Kontaktiniu būdu aptarnaujami tik asmenys, galintys parodyti galimybių pasą.

Be galimybių paso galioja ir kiti dokumentai, įrodantys vakcinacijos, persirgimo, atlikto PGR tyrimo arba greitojo antigeno testo neigiamus rezultato, antikūnų tyrimo neigiamo rezultato, antikūnų tyrimo neigiamo rezultato faktą įrodantys dokumentai.

Lietuva yra turbut vienintele salis ,ivedusi tokius beprotiskus apribojimus.Kokia situ ribojimu prasme.Kerstas ir noras bet kokia kaina nubausti nepasiskiepijusius.O ar tikrai jauniems zmonems reiktu skiepytis.Dabar jaunimui neleidziama mokytis jei nepasiskiepijes.Sita vyriausybe yra visiskas nesusipratimas
Kodėl daug žmonių nenori skiepytis, o todėl kad vyriausybė tiek Lietuvos piliečiams yra pridirbusi, plius patys vadovaujasi dvigubais standartais. Nepasitikėjimas yra. Paklauskite žmonių gatvėje ar pasitiki pvz. Gentvilu, tai gal iš 100 žmonių gal kokie 2 atsirastų kurie pasitiki, bet ir tie turbūt būtų bendra partiečiai.
atlieka seklių darbą,kad galėtų rašinėti nesąmones.Gal pavyks pagauti ką nors iš opozicijos kokį Gražulį ar Širinskienę,populiarus pasidarė ir Celofanas,neliečiami liko tik valdantieji.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų