• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šaltuoju sezonu nuo sniego ir ledo tenka valyti ne tik kelius, bet ir pastatus. Pavojingi varvekliai ar sniego luitų nuošliaužos gali būti taip pat pavojingos sveikatai ar net gyvybei. Už jų nešalinimą arba neatsakingą šalinimą gali grėsti kelis šimtus siekiančios baudos.

Šaltuoju sezonu nuo sniego ir ledo tenka valyti ne tik kelius, bet ir pastatus. Pavojingi varvekliai ar sniego luitų nuošliaužos gali būti taip pat pavojingos sveikatai ar net gyvybei. Už jų nešalinimą arba neatsakingą šalinimą gali grėsti kelis šimtus siekiančios baudos.

REKLAMA

Prižiūrėti ir nuo sniego bei ledo valyti pastatus privalo jų savininkai arba administratoriai. Tvarkoma teritorija turi būti saugiai aptverta, o sniegas šalinamas laikantis tam tikrų reglamentų.

Gyventojai, pastebėję pavojingus varveklius ar sniegą, kuris gali būti pavojingas praeiviams ar jų turtui, gali apie tai pranešti namo administratoriui arba savivaldybei.

Jei nepašalinti pavojingi varvekliai ar sniegas sužaloja žmogų, sugadina jų turtą ir pan. už pastatą atsakingi asmenys turi susimokėti baudas ir taip pat atlyginti padarytą žalą.

REKLAMA
REKLAMA

Kas už tai atsakingi?

Vilniaus savivaldybės atstovai nurodė, kad pastatų priežiūra privalo rūpintis jų savininkai ar paskirti administratoriai.

REKLAMA

Šaltuoju metų laiku, kai yra varveklių ir sniego sluoksnių nuo stogo kritimo rizika, savivaldybė yra įpareigojusi statinių prižiūrėtojus pastatų apžiūras vykdyti dažniau, atsižvelgti į statinių konstrukcijų ypatumus.

Klaipėdos savivaldybės administracijos Statybos leidimų ir statinių priežiūros skyriaus vedėjo Gedimino Pociaus teigimu, atskiros tvarkos, susijusios su varveklių ir sniego šalinimu nuo pastatų konstrukcijų, Klaipėdos miesto savivaldybė neturi. Pastatų savininkų ir valdytojų prievolės yra reglamentuotos įstatymais ir statybos techniniais reglamentais.

REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovas įvardijo, kad pavojingi varvekliai ar sniego luitai šalinami laikantis darbo saugos reikalavimų. Tą daryti turi pastatų savininkai ir valdytojai:

„Daugiabučiuose namuose bendro naudojimo objektų valdytojais dažniausiai yra administratoriai arba daugiabučių namų bendrijos, arba jungtinės veiklos sutarties (JVS) įgaliotieji asmenys. Kituose pastatuose – savininkų paskirti atsakingi darbuotojai. Nesudėtingųjų statinių, vieno ir dviejų butų gyvenamųjų namų – jų savininkai.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pastebėjus pavojų reikia pranešti

Klaipėdos savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus Kontrolės ir prevencijos poskyrio vedėjas Linas Lapinskas pabrėžė, kad sniegą, ledą, šlapio ar sušalusio sniego ir ledo masę nuo statinių stogų, stoginių, lietaus vamzdžių, balkonų ir lodžijų privaloma pašalinti saugiai.

Prieš imantis darbų, būtina aptverti pavojingą teritoriją, taip pat stengtis nesugadinti šalia esančių ryšių ar elektros tinklų, saugos įrangos, šviestuvų, radijo ar televizijos antenų, želdinių, statinių fasadų, kito turto.

REKLAMA

Šiuos darbus turi organizuoti bendro naudojimo objektų valdytojai, taip pat ir visų kitų statinių naudotojai (savininkai). Prireikus, galima pasitelkti ir atitinkamą techniką.

Gyventojams, pastebėjusiems tokią problemą (pavojingai atrodančius varveklius, sniego luitus ir pan.), L. Lapinskas pataria pirmiausia informuoti namo administratorių, bendrijos pirmininką ar JVS įgaliotąjį asmenį, t. y. tą subjektą, kuris yra atsakingas imtis veiksmų.

O jei administratorius nesiima veiksmų šalinti sniegą, ledą, tada reikia pranešti savivaldybės administracijai.

REKLAMA

Vilniaus savivaldybė pažymėjo, kad, nuo stogo šalinant sniegą ar varveklius, būtina „Stop“ juosta atitverti teritoriją, taip užkertant kelią skaudžioms nelaimėms: Situaciją stebi ir budintys viešosios tvarkos pareigūnai. Esant pavojingai situacijai, pareigūnai inicijuoja teritorijos aptvėrimą laikina „Stop“ juosta.

Apie pastebėtas stogų pakraščiuose virš šaligatvių ir gatvių kabančias sniego sankaupas ar varveklius gyventojai visuomet gali pranešti savivaldybei. Savivaldybė reaguoja į kiekvieną gyventojų pranešimą, įpareigoja savininkus ir administratorius pašalinti pavojų keliančius varveklius, nusivalyti sniegą nuo stogų.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Baudos siekia 600 eurų

Vilniaus savivaldybės teigimu, už varveklių ir sniego sankaupų ant stogų nevalymą pirmą kartą tai užfiksavus pastatų savininkai ir administratoriams sulaukia įspėjimų, tačiau jei pažeidimas kartojasi arba situacija nesprendžiama – gali būti skiriamos baudos iki 600 eurų.

Atstovai pridūrė, kad jei nuo pastato krentantis sniegas ar varvekliai sužalotų žmones ar apgadintų automobilius ir kitą turtą – atsakomybė ir nuostolių atlyginimas visuomet tenka pastato savininkui ar administratoriui.   L. Lapinskas atkreipė dėmesį, kad reikalavimas šalinti sniegą, ledą, šlapio ar sušalusio sniego ir ledo masę nuo statinių stogų, stoginių, lietaus vamzdžių, balkonų ir lodžijų nuo 2022 m. gruodžio 27 d. yra numatytas Klaipėdos miesto tvarkymo ir švaros taisyklėse.

REKLAMA

„Už šių taisyklių pažeidimą Administracinių nusižengimų kodeksas numato įspėjimą arba baudą nuo 20 iki 140 eurų. Už pakartotinai padarytą tokį pažeidimą gali būti skiriama bauda nuo 140 iki 600 eurų“, – įvardijo pašnekovas.

Pasak L. Lapinsko, Savivaldybės Statybos leidimų ir statinių priežiūros skyrius pagal gautus pranešimus ir atlikdamas naudojimo priežiūrą, sniego, ledo, varveklių nešalinimą vertintų kaip nustatytų statinių techninę priežiūrą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimą.

REKLAMA

Nustatęs pažeidimą ir surinkęs informaciją su įrodymais, skyrius ją perduoda savivaldybės Viešosios tvarkos skyriui dėl administracinės atsakomybės taikymo. Statinių techninę priežiūrą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 60 iki 300 eurų.

Pašnekovas pridūrė, kad baudos skiriamos atsakingiems už tvarkymą asmenims. Vis dėlto Klaipėdoje už sniego, ledo ir kt. nešalinimą baudų dar nėra buvę, nes reikalavimas įsigaliojo tik prieš kiek daugiau nei mėnesį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų