REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo metų pradžios „Sodra“ į papildomą pensijos kaupimą įtraukė visus gyventojus, kurie anksčiau to nedarė ar buvo sustabdę kaupimą. Gyventojai suskubo atsisakyti kaupimo. Nepaisant to, be savo sutikimo jie ir vėl įtraukiami ir privalo atiduoti dalį savo algos. Net ir tuo atveju, kai iki pensijos liko visai nedaug ir papildomas kaupimas vargiai apsimokės.

Nuo metų pradžios „Sodra“ į papildomą pensijos kaupimą įtraukė visus gyventojus, kurie anksčiau to nedarė ar buvo sustabdę kaupimą. Gyventojai suskubo atsisakyti kaupimo. Nepaisant to, be savo sutikimo jie ir vėl įtraukiami ir privalo atiduoti dalį savo algos. Net ir tuo atveju, kai iki pensijos liko visai nedaug ir papildomas kaupimas vargiai apsimokės.

REKLAMA

Kaip žinoma, priklausomai nuo pensijos kaupimo būdo, kas mėnesį nuo gyventojo darbo užmokesčio „Sodra“ nuskaičiuoja 2,7 arba 3 proc. ir juos perveda į pensijų fondą. Pvz., jei žmogaus alga yra 1000 eurų neatskaičius mokesčių, dėl kaupimo nuo jos nuskaičiuojami 27 arba 30 eurų.

Už šiuos pinigus perkami vertybiniai popieriai. Per ilgą laiką jų vertė gali padidėti. Tačiau trumpuoju laikotarpiu, ypač kai investuojama į mažiausiai rizikingus vertybinius popierius, žmogui kaupimas gali visiškai neapsimokėti dėl infliacijos ir fondų valdytojams mokamų mokesčių.

REKLAMA
REKLAMA

Nepaisant to, „Sodra“ į kaupimą prievarta įtraukia ir tuos, kuriems iki pensijos liko visai nedaug.

Papiktino, kaip elgiamasi su mama

Vienoje iš socialiniame tinklo „Facebook“ viešų grupių vilnietis neseniai itin pasipiktino antrosios pakopos pensijų kaupimo ar, tiksliau, jo atsisakymo, tvarka. 

REKLAMA

„Kažkoks cirkas vyksta su ta antra pakopa. Buvo žadėta, kad automatinis įtraukimas galios tik asmenims iki 40 metų. Mano mama buvo sustabdžiusi kaupimą ir jai iki pensijos liko mažiau nei trys metai. 

Ir dabar ji man skambina išsigandusi, kad ją tuoj įtrauks į kaupimą, todėl reikia skubėti atsisakyti kaupimo. „Sodra“ informaciją yra išsiuntusi į visų kaupiančių paskyras, kuriomis niekas nesinaudoja“, – piktinosi vyras. 

Jo įsitikinimu, nėra normalu apgaudinėti žmones, komunikuoti vieną informaciją, o daryti visai ką kitą. 

REKLAMA
REKLAMA

„Apgaule siekiame įtraukti visus gyventojus į II pensijų pakopos kaupimą. Gerai, kad mano mama kažkur sužinojo ir man pasakė, kad tokios nesąmonės vyksta. Tad abu kartu prisijungėme prie tos „Sodros“ paskyros ir atsisakėme šitos nesąmonės. 

Bet kiek žmonių apie tai nežino? Galų gale vyresni žmonės nemoka prisijungti prie tos „Sodros“ sistemos ir nežino, kaip atsisakyti kaupimo. Taip buvo mano mamos ir tėčio atveju. Daugybės vyresnių giminaičių atsidūrė panašioje situacijoje“, – pasakojo vyras. 

Jo teigimu, nereikėtų toleruoti tokio „Sodros“ elgesio, esą juo tik stengiamasi naudotis žmonių finansiniu ir kompiuteriniu neišprusimu. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jau pavargau už save, savo tėvus nuolat rašyti prašymus ir vis atsisakyti to suknisto pensijų kaupimo. Dabar atėjo tokie laikai, kad susitikę su giminaičiais ne tiesiog bendraujame, bet jungiamės prie jų elektroninės bankininkystės ir atsisakome II pakopos pensijų kaupimo. 

Kam žmogui kaupti pinigus II penijų pakopoje, jeigu apkritai iki pensijos liko tik du metai. Tai tik rodo „Sodros“ finansinį neišprusimą“, – skundėsi vyras. 

Į kaupimą įtraukė visus

Pasak „Sodros“, šiemet ji jau informavo, kad, be įprastai įtraukiamų į kaupimą antroje pakopoje žmonių, pranešimus gavo ir tie žmonės, kurie jau yra kaupimo dalyviai, tačiau 2019 metais neterminuotai sustabdė įmokų mokėjimą. 

REKLAMA

„Į pensijų kaupimą antroje pakopoje įtraukiami žmonės, kurie iki šiol niekada nekaupė pensijai ir tie, kurie 2019 metais atsisakė dalyvauti pensijų kaupime. Įstatymas numato, kad žmonės įtraukiami į kaupimą kas trejus metus, kol jiems sukaks 40 metų.  

Šiais metais pranešimus apie siūlomą automatinį įmokų atnaujinimą gavo ir tie gyventojai, kurie 2019 metais neterminuotai sustabdė pensijų kaupimą. Jie nėra naujai įtraukiami į pensijų kaupimą – šitie žmonės jau buvo kaupimo dalyviai, todėl pasiūlymas atnaujinti įmokas jiems siunčiamas nepriklausomai nuo jų amžiaus“, – komentavo „Sodra“.

„Sodros“ teigimu, šių metų pradžioje į kaupimą buvo įtraukti 89 tūkstančiai gyventojų, iki šios dienos 36 tūkstančiai atsisakė dalyvauti kaupime. Pranešimai apie galimą įmokų atnaujinimą išsiųsti 175 tūkstančiams gyventojų, 80 tūkstančių atsisakė įmokų atnaujinimo. 

REKLAMA

„Nuo liepos 1 d. jų įmokų pervedimas bus atnaujinamas automatiškai, jei iki birželio 30 d. jie neatsisakys įmokų pervedimo atnaujinimo. Atsisakius įmokų pervedimo atnaujinimo šiais metais, ši procedūra bus kartojama dar du kartus kas trejus metus, nepriklausomai nuo įmokas sustabdžiusio asmens amžiaus. 

Įtrauktieji į pensijų kaupimą asmenys arba asmenys, kuriems automatiniu būdu siūloma atnaujinti pensijų įmokų pervedimą, savo asmeninėje „Sodros“ paskyroje mato prašymą. Prašymas yra beveik užpildytas, žmogui tereikia paspausti mygtuką ir atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime. Paspaudus mygtuką, prašymas dingsta iš asmeninės paskyros, o žmogui siunčiama automatinė žinutė patvirtinantį jo atsisakymą“, – paaiškino „Sodra“. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos specialistų, žmogus, dalyvaujantis pensijų kaupime, gali laikinai stabdyti įmokų pervedimą, t. y., per visą kaupimo laikotarpį padaryti iki 12 mėnesių pertrauką. 

„Ši pertrauka gali būti dalijama po keletą mėnesių, svarbu, kad bendra trukmė nebūtų mažesnė nei mėnuo ir neviršytų vienerių metų. Dėl įmokų pervedimo stabdymo reikia kreiptis į pensijų kaupimo bendrovę, kurioje asmuo sudarė pensijų kaupimo sutartį“, – sakė „Sodra“. 

Nebeįtraukia tik kaupimą nutraukusius, bet ne sustabdžiusius žmones 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija komentavo, kad 2018 m. buvo pakeistos pensijų kaupimo sąlygos – įmokų mokėjimo tvarka, išmokų mokėjimo tvarka. 

REKLAMA

„Todėl pirmąjį 2019 m. pusmetį buvo nustatytas pereinamasis laikotarpis, per kurį  anksčiau pradėję kaupti dalyviai turėjo tris pasirinkimus:  

- tęsti kaupimą naujomis sąlygomis (šiems asmenims nieko daryti nereikėjo); 

- visiškai nutraukti pensijų kaupimą ir grąžinti pinigus į Sodrą; 

- stabdyti įmokų mokėjimą, toliau liekant kaupimo dalyviais. 

Jeigu 2019 m. žmogus nutraukė  pensijų kaupimo sutartį, pakartotinis įtraukimas jam netaikomas“, – pasakojo ministerija. 

Ministerijos teigimu, jeigu žmogus 2019 metais ne nutraukė, bet sustabdė įmokų mokėjimą, jam taikoma kitokia tvarka. 

REKLAMA

„Toks gyventojas tris kartus, kas 3 metus, įtraukiamas pakartotinai į kaupimą. Šių žmonių įtraukimas vykdomas nepriklausomai nuo amžiaus. Gyventojai gali atnaujinti dalyvavimą kaupime bet kada savo iniciatyva, jei to pageidauja. 

Susistabdę kaupimą asmenys tebėra pensijų kaupimo dalyviai – jų lėšos yra pensijų fonde, jos investuojamos. Jie, kaip ir visi dalyviai, gali keisti pensijų fondo valdytoją ir patį fondą. Todėl dalyviams įtraukimu primenamas šis faktas ir primenama apie galimybę kaupimą atnaujinti. Dalyvavimas pensijų kaupime pasibaigia tik sulaukus pensinio amžiaus, išėjus į išankstinę pensiją arba žmogui mirus“, – vardijo ministerija.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Asmenų informavimas apie įtraukimą 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija komentavo, kad svarbiausias informacijos teikimo kanalas – elektroninė gyventojų aptarnavimo sistema (EGAS). 

„Pirmas pranešimas apie įtraukimą dalyviams per EGAS siunčiamas sausio mėnesį. Jei asmuo EGAS sistemoje laiško neatidarė iki vasario 1 d., siunčiamas pakartotinis pranešimas per EGAS sistemą (iki kovo 31 d.). 

Jei nebuvo atidarytas ir papildomas laiškas, balandžio mėnesį siunčiamas registruotas laiškas gyventojų registre esančios gyvenamosios  vietos adresu arba faktinės gyvenamosios vietos, jei pats asmuo yra „Sodrai“ apie tai pranešęs. Jei asmuo pats kreipiasi į „Sodros“ administravimo įstaigas, jam kartu suteikiama informacija ir apie įtraukimą į pensijų kaupimą“, – sakė ministerija 

Anot jos, jei asmuo nepageidauja atnaujinti pensijų įmokų mokėjimo, savo atsisakymą jis gali pateikti per EGAS sistemą arba nuvykęs į artimiausią „Sodros“ administravimo įstaigą. Rezervuotis atvykimo laiką galima internetu arba telefonu.  

asmuo,reikalaujantis grąžint jo per prie
asmuo,reikalaujantis grąžint jo per prie
Sodrai.Jūs nesidangstykit tuo debilišku įstatymu ir nekartokit jo vaidindami,kad tai teisinga.Tai paprasčiausias sukčiavimas ir vagystė.Ne jums norodinėt žmonėms,ką jie turi daryt su savo pinigais.Vien ta pensijų istorija parodo visišką valdžios supuvimą.Ponia Šimonyte,turėkit sąžinės
Na tai savivalė ir kaip jau dažnai pasitaiko. Tai prievarta! Tai kokia santvarka šalyje?
Įtraukt, tai įtraukia tau net nenorint. O kai sulauki pensijinio amziaus, atiduot jau neatiduoda, jei sukaupiai virš 5000 eur. Gausi po 20 eur kas mėnesį 25 metus . Ir ne kitaip. Čia toks įstatymas priimtas 2019 metais. Ir jis veikia atbuline data, nes kai sudarinėjom sutartis to nebuvo numatyta. Stebuklų šalis!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų