REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pensininkai skundžiasi, kad jiems patiems reikia stebėti, sekti informaciją ir prašyti „Sodros“, kad jų pensijos būtų perskaičiuotos. Viena pensininkė pasakoja, kad po perskaičiavimo jos pensija padidėjo 30 eurų. „Sodra“ aiškina, kad senatvės ir neįgalumo pensijos didinamos skirtingai. O žmogus gali gauti tik vieną iš jų, tą kurią pasirenka. O renkasi dažniausia tą, kuri yra didesnė. Vėliau jeigu nori keisti pensiją, reikia ją perskaičiuoti.

Pensininkai skundžiasi, kad jiems patiems reikia stebėti, sekti informaciją ir prašyti „Sodros“, kad jų pensijos būtų perskaičiuotos. Viena pensininkė pasakoja, kad po perskaičiavimo jos pensija padidėjo 30 eurų. „Sodra“ aiškina, kad senatvės ir neįgalumo pensijos didinamos skirtingai. O žmogus gali gauti tik vieną iš jų, tą kurią pasirenka. O renkasi dažniausia tą, kuri yra didesnė. Vėliau jeigu nori keisti pensiją, reikia ją perskaičiuoti.

REKLAMA

Pensininkė Elena (tikrieji vardas ir pavardė redakcijai yra žinomi) pasakojo, kad dar nebuvo sulaukusi pensinio amžiaus, kai dėl sveikatos problemų jai buvo paskirta invalidumo pensija.

„Vėliau praėjus keletui metų, kai sulaukiau pensinio amžiaus, pasirinkau ne senatvės, o neįgalumo pensiją, nes ši buvo šiek tiek didesnė.

REKLAMA
REKLAMA

Dar vėliau išgirdau naujienas apie pensijų kėlimą. Tačiau didino tik senatvės pensijas, o ne neįgalumo. Tad kreipiausi į „Sodrą“, kad perskaičiuotų man senatvės pensiją. Ši man išėjo 30 eurų didesnė. Tad vietoje neįgalumo pasirinkau gauti senatvės pensiją“, – pasakojo moteris.

REKLAMA

Anot jos, pensininkams būtina patiems sekti informaciją ir kreiptis į „Sodrą“ dėl pensijos perskaičiavimo.

„Visoms savo draugėms patariau paprašyti perskaičiuoti jų pensijas. Ir beveik visoms išėjo didesnė pensija. O prašymą perskaičiuoti pensiją galima pateikti ir elektroninių būdu, man tai padaryti nebuvo sunku.

Tačiau matau, kad ne visi žmonės seka informaciją apie pensijas, jie neprašo jų perskaičiuoti, todėl ir gauna mažiau“, – aiškino Elena.

Piktinasi, kad stažas nieko nelemia

Dar viena pensininkė Regina (tikrieji vardas ir pavardė redakcijai žinomi) portalui tv3.lt pasakojo, kad šiuo metu ji gauna neįgalumo pensiją.

REKLAMA
REKLAMA

„Tačiau liepos mėnesį sulauksiu pensinio amžiaus, jau netrukus kreipsiuosi į „Sodra“, kad paskaičiuotų senatvės pensiją. Tikiuosi ši bus didesnė nei neįgalumo. Turiu 35 metų darbo stažą. Visą gyvenimą gavau didesnį nei vidutinį atlyginimą, o mano neįgalumo pensija mažesnė nei tų žmonių, kurie turi 20 ar 25 metų darbo stažą. Mano pensija siekia 352 eurus.

Kreipiausi keletą kartų į „Sodrą“, kad man ją perskaičiuotų, tačiau pensija visada lieka kokia buvusi. Labai keista, kad žmonės, turintys 20 metų darbo stažą, gauna tiek pat, kiek ir aš“, – piktinosi moteris.

Anot jos, ši situacija tik rodo, kad visai neverta stengtis ir dirbti.

„Turbūt galėjau kažkur trumpai padirbti ir būčiau užsidirbusi dabartinei savo pensijai. Labai liūdna, kad stengiausi ir dirbau, o dabar gaunu vos ne mažiau nei tie, kurie nedirbo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mano gaunama suma nesiekia vidutinės pensijos, nors visą gyvenimą užėmiau geras pareigas ir gavau didelį atlygį. Dabar belieka laukti pensinio amžiaus ir tikėtis, gal senatvės pensija bus didesnė už invalidumo“, – skundėsi moteris.

Pensijos indeksuojamos ir atnaujinamos

„Sodros“ atstovė Malgožata Kozič aiškino, kad netekto darbingumo (invalidumo) pensiją gaunantis žmogus, sulaukęs senatvės pensijos amžiaus, gali pasirinkti, kurią pensiją – senatvės ar invalidumo norėtų gauti. Įprastai renkamasi tą, kuri didesnė. Mokama tik viena pensija.

„Socialinio draudimo pensijos kasmet yra didinamos. Jos didėja vidutiniškai tiek, kiek auga ekonomika ir gyventojų darbo užmokesčio fondas. 2021 metais socialinio draudimo pensijos didėjo 9,58 proc. Pensijos indeksuojamos automatiškai, gavėjams nereikia nieko daryti ar kreiptis į „Sodrą“.

REKLAMA

Kai kurių gyventojų pensijos ne tik indeksuojamos nuo kiekvienų metų sausio, tačiau ir atnaujinamos. Šių pokyčių sulaukia tie pensininkai ir neįgalieji, kurie praeitais metais dirbo ir mokėjo pensijų socialinio draudimo įmokas. Daugumai tokių gavėjų pensijos didėja dėl papildomai įgyto stažo ir apskaitos vienetų. Kiek padidėja dirbusio pensininko ar neįgaliojo pensija, priklauso nuo darbo pajamų ir sumokėtų pensijų socialinio draudimo įmokų“, – aiškino specialistė.

Anot jos, vieni metai stažo įgyjami, jeigu per metus žmogus uždirba ir sumoka socialinio draudimo įmokų ne mažiau nei 12 minimalaus mėnesio atlygio (MMA). Jeigu įmokų sumokėta mažiau, atitinkamai įgyjama mažiau stažo, bet daugiau negu metų stažo per metus įgyti negalima.

REKLAMA

„Pensijų apskaitos vienetai yra susieti su vidutiniu darbo užmokesčiu šalyje. Vienas apskaitos vienetas įgyjamas, jeigu per metus žmogus uždirba ir sumoka įmokų nuo 12 vidutinių darbo užmokesčių (VDU). Jeigu sumokama mažiau įmokų atitinkamai įgyjama dalis apskaitos vieneto, jeigu daugiau – tuomet daugiau apskaitos vienetų.

Svarbu žinoti, kad daliai neįgaliųjų, kurie pernai dirbo, pensijos po atnaujinimo gali nepadidėti, arba padidėti mažiau negu vidutiniškai. Taip yra dėl to, kad skiriant neįgalumo pensiją jau būna įskaityti („padovanoti“) netekto darbingumo pensijos apskaitos vienetai iki senatvės pensijos amžiaus.

Tai reiškia, kad yra laikoma, kad žmogus iki senatvės pensijos amžiaus dirbs. Todėl netekto darbingumo pensijos dėl naujinimo padidės tik tuo atveju, jei pensijos gavėjo 2020 metais įgyti apskaitos vienetai, apskaičiuoti pagal 2020 metų pensijų socialinio draudimo įmokų sumą, viršija jau pridėtą netekto darbingumo pensijos apskaitos vienetų skaičių“, – komentavo M. Kozič.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Specialistės teigimu, mažiausias pensijas gaunantys pensininkai ir neįgalumo pensijų gavėjai, netekę 60 procentų ir daugiau darbingumo, taip pat senatvės pensijos amžiaus sulaukę neįgalumo pensijų gavėjai, netekę 45-55 procentų darbingumo, kurių visų gaunamų socialinio draudimo pensijų bei kompensacijų suma per mėnesį nesiekia 260 eurų, gauna mažų pensijų priemokas.

„Jeigu po pensijos naujinimo jų gaunamų išmokų suma vis tiek neperkops 260 eurų, jiems ir toliau bus mokamos priemokos, kad žmogaus, įgijusio būtinąjį stažą, visų gaunamų pensijų suma su priemoka sudarytų 260 eurus“, – sakė „Sodros“ atstovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų