Verslo ginčų advokatų kontoros JUREX vadovaujančioji partnerė, advokatė Jurgita Judickienė teigia, kad valstybine žeme subjektai gali naudotis turėdami arba neturėdami žemės nuomos sutartį. Neretai pasitaiko situacijų, kuomet dėl nesuformuoto žemės sklypo juridiniai subjektai ima taikyti ydingą praktiką, traktuodami, kad nuomos mokestis tokiu atveju neturi būti mokamas.
Praktika suformuota išsprendus kilusį ginčą tarp Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos ir UAB „Eiresta“, kuomet pastaroji ginčijo Vilniaus apygardos teismo sprendimą, įpareigojantį sumokėti skolą už žemės nuomą, nors nuomos sutartis sudaryta nebuvo, o sklypas – nesuformuotas.
„LAT aiškiai pasakė, kad jei naudojiesi valstybine žeme, turi mokėti nuomos mokestį ir privilegijos nėra taikomos. Atsakovas savo poziciją bandė ginti remdamasis nutartimi, nurodančia, kad pareiga mokėti valstybės žemės nuomos mokestį atsiranda suformuotam žemės sklypui. Teismas pripažino ją paviene ir padėjo galutinį tašką formuodamas praktiką, teigiančią, kad už žemės panaudojimą reikia mokėti visiems, nepaisant teisinių pagrindų“, – teigia J. Judickienė.
Anot advokatės, Lietuvoje dar yra likusių nesuformuotų žemės sklypų po pastatais, todėl jais besinaudojantiems gali tekti susimokėti už visą laikotarpį. Minėtoje byloje bendrovė įpareigota sumokėti 7526,30 eur skolą, 611,98 eur delspinigių ir 5 procentų dydžio metines palūkanas už priteistą sumą.
LAT pabrėžia, kad atitinkamos institucijos taip pat turėtų rūpintis valstybine žeme ir stengtis, kad sklypai būtų suformuoti ir įregistruoti Nekilnojamojo turto registre.