„Šalis susiduria su iššūkiais, iš kurių pagrindinis, žinoma, saugumo. Jis daugiaveidis – ne tik karinis saugumas, bet taip pat ir socialinis. Ir privalome į tuos iššūkius teisingai reaguoti“, – antradienį Seimui pristatydamas svarbiausių mokesčių pataisas teigė R. Šadžius.
Pasak ministro, mokesčių pokyčiai užtikrins tvarias ir ilgalaikes biudžeto pajamas.
R. Šadžius, be kita ko, pabrėžė, kad nesiūloma naikinti verslo liudijimų, nes tai įneštų sumaištį.
„Įneštų sumaištį žmonių galvose ir tai galiausiai pakenktų mažiausias pajamas gaunančių žmonių finansinei situacijai“, – teigė R. Šadžius, pristatęs nekilnojamojo turto, pelno, gyventojų pajamų ir kai kurių kitų mokesčių pokyčius numatančias devynių įstatymų pataisas.
Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškųjų šeimų sąjungos frakcijos nariai siūlė stabdyti įstatymų pakeitimų pateikimą iki kito posėdžio, bet Seimas tam nepritarė.
Tačiau R. Šadžiui pavyko pristatyti tik pirmą paketo klausimą – Valstybės gynybos fondo įstatymo pataisas, numatančias, kiek pajamų iš įvairių mokesčių patektų į Gynybos fondą.
Vėliau Seimo pirmininkui Sauliui Skverneliui pasiūlius parlamentarai balsavo, kad kitų paketo įstatymų pataisytų pateikimui būtų daroma pusvalandžio pertrauka.
BNS rašė, kad siekiant kompromiso dėl nekilnojamojo turto mokesčio Vyriausybė praėjusią savaitę pasiūlė Seimui leisti savivaldybėms pačioms nustatyti neapmokestinamą pirmojo būsto vertę, vadinamąsias grindis, o virš jų būtų taikomi 0,1–1 proc. tarifai.
Tuo metu kitas gyventojų NT būtų apmokestinamas nuo 20 tūkst. eurų vertės asmeniui arba 40 tūkst. eurų – dviem bendrasavininkiams. Didesnės vertės turtui būtų taikomi 0,1–1 proc. tarifai.
Taip pat siūlomi trys progresiniai gyventojų pajamų mokesčio tarifai, šalia 20 proc. ir 32 proc. įvedant naują 25 proc. tarifą.
Be to, siūloma 1 proc. punktu iki 17 proc. tarifo padidinti pelno mokestį, apmokestinti visas ne gyvybės draudimo sutartis, išskyrus asmeninių automobilių civilinę atsakomybę, įvesti vadinamąjį cukraus mokestį.
Pakeitimus ketinama priimti iki liepos, kad jie įsigaliotų nuo kitų metų.
Priėmus siūlomą mokesčių pakeitimų paketą, 2026 metais planuojama į valstybės biudžetą papildomai surinkti 278,8 mln. eurų, 2027 metais – 551,9 mln. eurų. Didžiąją dalį šių lėšų žadama skirti krašto apsaugai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!