Optimalus kainos ir kokybės santykis šiandien dar aktualesnis nei anksčiau. Šalies baldų gamintojai sumažino gamybą, tačiau bankrutuoti neketina: daugybė šeimų ir ekonominiu sunkmečiu neatsisako minties atnaujinti būsto interjerą. Remdamiesi savo stebėjimais, baldininkai teigia, kad šiais laikais lietuviai linkę baldus atnaujinti maždaug kas dešimt metų. Jeigu įsigyti naujų neišgali, pasikeičia bent apmušalus.
Domisi baldo sandara
Baldus žmonės renkasi ne vien akimis. Gaminio medžiagos, sujungimai ir kitos detalės daug pasako apie daugeliui metų perkamo daikto patvarumą, patogumą, kokybę.
Pažangūs baldininkai minkštiems baldams mažai benaudoja medžio drožlių plokštes. Vietoj jų renkasi medžio masyvą, o kad baldai nebūtų pernelyg sunkūs, jį derina su klijuota fanera. Minkštoji baldų dalis gaminama ne iš standartinio, o už jį daug tankesnio HR porolono – didelio elastingumo putų poliuretano, kuris derinamas su tinkamą komfortą užtikrinančiomis spyruoklėmis. Atlošai dažnai paminkštinami silikono granulių užpildu.
Šiek tiek perdėtas praktiškumas
Dauguma lietuvių ieško tokio baldo, ant kurio šiokiomis dienomis galėtų sėdėti prie televizoriaus, o prireikus tiktų svečią paguldyti. Pasak prityrusio baldininko R.Steponkaus, šias dvi funkcijas idealiai suderinti sunku. Komfortiškai jaučiamės sėdėdami ant saikingai minkšto pagrindo. Miegojimui skirtas paviršius turi būti gerokai minkštesnis. „Sėdimųjų baldų komfortą padeda išgauti padidinto elastingumo porolonas, derinamas su zigzaginėmis spyruoklėmis ir silikono granulėmis. Ant tokių baldų patogiau sėdėti negu ant miegoti pritaikytų baldų“, – aiškina R.Steponkus. Miegamųjų baldų minkštumą bei komfortą užtikrina ne tik elastingas porolonas, bet ir dvigubos spyruoklės. Kampiniai minkšti baldai, pagaminti su abiejų rūšių („Zig zag“ ir „Bonell“) spyruoklėmis, tiks kasdieniniam poilsiui ir svečiui apnakvinti.
Odiniai vis dar madingi
Baldininkai pastebi, kad lietuviai lieka ištikimi odiniams baldams. Jų pardavimas pastaruoju metu nesumažėjo. R.Steponkus mano, kad neblogą statistiką galėjo lemti pirkėjai, atsisakę pagundos rinktis importinę prekę. Lietuvoje pagamintų baldų kaina gerokai patrauklesnė, kokybė – nepriekaištinga.
Odiniai baldai mėgstami dėl puikių dėvėjimosi savybių. Pramoniniu būdu impregnuota oda nereikalauja beveik jokios priežiūros. Pakanka nuvalyti dulkes. Tačiau baldų gamintojai apgailestaudami pastebi, kad kokybišką baldą įsigiję žmonės dažnai net nežvilgteli į gamintojo patarimus, nepaiso rekomendacijos odą kas pusmetį impregnuoti specialiais preparatais, kurie paviršių nuvalo bei impregnuoja. Saulėje stovinčius odinius baldus reikia taip apdoroti dar dažniau – kas tris mėnesius. Neprižiūrima oda praranda blizgesį, išsausėja, pradeda skeldėti. R.Steponkus pataria vengti universalių odinių baldų, juolab kad transformacijos mechanizmas juos pabrangina, o komfortas – nukenčia.
Traukia ir naujovės
Dar prieš kelerius metus Lietuvos baldų rinkoje didžiausią paklausą turėjo neaustiniai, vadinamieji flokiniai audiniai (pliušas, velvetas, veliūras). Vėl grįžo į madą austiniai – šeniliniai baldų apmušalai. Jie taip pavadinti dėl įpintų putlių siūlų, kurie atrodo kaip pūkuoti vikšrai (pranc. „chenille“ – vikšras). Šie putlūs siūlai audiniui suteikia ypatingo minkštumo.
Dulkės nuo tokių apmušalų lengvai nuvalomos dulkių siurbliu, minkštu šepečiu arba kempine. Baldų gamintojai nerekomenduoja naudoti valiklių, kurių sudėtyje yra spirito, mat jis gali pakenkti audinio struktūrai, spalvai. Neverta pamiršti ir to, kad bene didžiausias spalvingo baldų apmušalo priešas yra saulė. Kuo tamsesnis audinys, tuo labiau jis nemėgsta saulės spindulių.
Į pirkėjų poreikius itin atsižvelgiantys baldų gamintojai pastebėjo dar vieną tendenciją. Anksčiau labai populiarius vienspalvius baldų apmušalus vis dažniau nukonkuruoja žaismingesni sprendimai – gėlėti apmušalai, skirtingų audinių ar audinio su oda deriniai. Audinius minkštiems baldams baldininkai įsigyja ne tik Lietuvoje, bet ir vežasi iš Belgijos, Švedijos, Amerikos, Italijos. „Aišku, jų galima visai nebrangiai nupirkti ir Lenkijoje, bet to vengiame, norėdami suteikti garantiją ir išlaikyti kokybę“, – patikina R.Steponkus. Rimti šalies gamintojai paprastai teikia trejų metų garantiją, užtikrina ir pogarantinę priežiūrą. Įmonė, su kuria galima bet kada prireikus atgaivinti ryšį, vartotojų akyse įgyja nemažai papildomų balų.
Irma Dubovičienė