Praėjusią savaitę populiariausio pasaulyje sporto padangę užtemdė iki šiol nematyto dydžio debesis. 380 iš anksto sutartų varžybų ir atskleistas milijonus dolerių uždirbusių nešvarių lažybų organizatorių tinklas tėra tik ledkalnio viršūnė, sako Europos tyrėjai.
Europos Sąjungos kriminalinės žvalgybos agentūra Europolas praėjusią savaitę pranešė, kad po agentūros didinamuoju stiklu atsidūrė 380 visame pasaulyje žaistų futbolo varžybų, dėl kurių baigties galimai buvo sutarta iš anksto. Pasak Europolo, nešvarių lažybų organizatoriai kilę iš Singapūro, bet rasta daug ryšių ir su kitomis Azijos valstybėmis, tai pat ir Rusijos mafija. Vis dėlto, tyrėjai mano, jog visa ši apie nešvarias lažybas surinkta informacija gali būti tik ledkalnio viršūnė.
Paperka visame pasaulyje
Tarptautinė Europolo, Vokietijos, Austrijos ir kitų šalių pareigūnų surengta operacija, pavadinta VETO, buvo vykdoma nuo 2011-ųjų iki šių metų. Pasak tyrėjų, sutartos lažybos vyko tarp 2008 ir 2011 metų. Apie 80 iš jų – Europoje, o likę 300 – Afrikoje, Azijoje ir Lotynų Amerikoje. Tarp galimai iš anksto sutartų varžybų patenka ir atrankos varžybos į žiūrimiausią pasaulyje renginį – Pasaulio futbolo čempionatą, taip pat į Europos futbolo čempionatą ir kelios Čempionų lygos rungtynės, kuriose žaidė stipriausi Europos futbolo klubai.
Tarptautinės futbolo federacijos(FIFA) saugumo padalinio vadovas Ralfas Mutschke’as sakė, kad aptiktas nešvarių lažybų tinklas apima 425 papirktus su futbolu susijusius pareigūnus, trenerius ir žaidėjus bei nusikaltėlių tinklą, veikusį 15 pasaulio valstybių. Anot jo, už žaidėjų, trenerių ar teisėjų papirkimą mokamos sumos vienam mačui galėjo siekti iki 100 tūkstančių eurų (345 tūkst. litų).
Tiesa, „Reuters“ kalbintas Singapūro transporto srityje dirbantis Jerome’as, užsiimantis legaliu statymu, pasakojo, kad Europolui paskelbus pirmines šokiruojančias išvadas niekas nepasikeitė. „Žinau, kad nešvarios lažybos vyksta ir dabar. Jų organizatoriai dirba tarsi paskolų rykliai ir toliau užsiima šia veikla, niekas nepasikeitė“, – sakė jis.
Valdo iš Azijos
Pasak Europos tyrėjų, sporto lažyboms išleidžiama suma kasmet siekia apie trilijoną dolerių (2,55 trln. litų), o didžioji dalis šių pinigų atkeliauja iš Azijos valstybių ir yra nukreipta į futbolą.
Azijos lošimų rinka didesnė nei Europos ir Šiaurės Amerikos kartu sudėjus. Viena priežasčių, dėl kurių Azijos nešvarių lažybų organizatoriai dėmesį perkelia į Europą, yra ta, kad savo šalyje jie jau sugriovė daugelį sporto šakų, todėl toliau prasimanyti pinigų siekia griaudami sportą kituose kontinentuose. Tam, kad papirktų žaidėjus ar teisėjus, nusikaltėliai iš Azijos samdo specialius „kurjerius“, kurių darbas – keliauti po pasaulį ir siūlyti surežisuoti rungtynių baigtį, papirkinėti žaidėjus, teisėjus ir trenerius. „Kurjerių“ pasaulyje gali būti apie 20 ar 30.
Dėl Azijos nusikaltėlių įtakos sportui su nešvariomis lažybomis susidūrė ir tokių turtingų šalių kaip Vokietija ar Norvegija žemesnių divizionų sportininkai. Britai, kurie atvirai skelbdavo, kad nešvarios lažybos gali vykti tik kitose šalyse, taip pat pateko į tyrėjų akiratį: Europolas pranešė tirsiantis ir aukščiausioje Anglijos futbolo lygoje „Premiere“ žaidžiančio klubo „Liverpool“ atrankos rungtynes į UEFA taurės turnyrą su Vengrijos Debreceno klubu.
Žurnalistas Declanas Hillas, knygos „Parduotos rungtynės“ („The Fix“) autorius ir šios srities žinovas, rašo, kad nešvarios lažybos neatsiejama sporto dalis dar nuo olimpinių žaidynių pradžios. Tuomet šalia stadionų buvo statomos dievų statulos, už kurias sumokėdavo sportininkai ar treneriai, nuteisti už iš anksto sutartą varžybų baigtį.
Tačiau kodėl pastaruoju metu nešvarių lažybų mastas taip padidėjo? Pasak D. Hillo, tai stipriai susiję su globalizacija, kuriai plečiantis nešvarios lažybos tarsi cunamis griauna viso pasaulio sporto šakas. Skaitmeninės technologijos leidžia statyti kone kiekviename pasaulio kampelyje ir net prasidėjus mačui.
Nesvetima ir Lietuvoje
Duomenų apie tai, kad į Europolo tyrėjų akiratį galėjo patekti Lietuvos futbolo klubai, kol kas nėra, bet nešvarių lažybų skandalai nesvetimi ir Lietuvos futbolo padangėje.
Vienas didžiausių Lietuvos futbolą sukausčiusių skandalų kilo dėl 2007 metais Panevėžio „Ekrano“ ir Oslo „Valerenga“ Čempionų lygos atrankos rungtynių, kai lygiosiomis namuose sužaidę Lietuvos futbolininkai vėliau išvykoje pralaimėjo 6:0. Įtarimų dėl sutartų lažybų kėlė tai, kad būtent už tokį rezultatą lažybų kontorose buvo statomos didelės pinigų sumos, o žaidėjai aikštėje nerodė noro laimėti.
Apie nešvarias lažybas buvo kalbėta ir Vilniaus „Žalgirio“, Alytaus „Dainavos“ bei per kitų futbolo klubų susitikimus, bet konkrečių įrodymų negauta.
Populiariausią Lietuvos sportą – krepšinį – prieš daugiau nei metus taip pat aplankė lažybų skandalas. Nustatyti, kad Palangos „Naglio“ krepšinio komanda buvo įsivėlusi į nešvarias lažybas, padėjo atsaini krepšininkų gynyba, įtartini lažybų statymai prieš rungtynes ir neapdairus krepšininkų elgesys: jie lažybų kontorose buvo pastebėti statantys už priešininkų komandą. Prieš rungtynes intensyviai statyta, kad Palangos „Naglio“ krepšininkai Kauno „Žalgiriui“ pralaimės didesniu nei 30 taškų skirtumu, o statymai, kad bus pralaimėta mažesniu nei 30 taškų skirtumu, sudarė vos kelis procentus, nors baigties koeficientas mažiau nei 30 taškų ir daugiau buvo vienodas.
Tuomet trims pričiuptiems klubo žaidėjams Lietuvos krepšinio lyga, iki tol nesusidūrusi su panašia praktika, skyrė po 3 tūkst. litų baudas ir diskvalifikaciją keleriems metams, tačiau manoma, kad žaidėjai iš lažybų galėjo uždirbti gerokai daugiau.
Faktai: Nešvarios lažybos
Europolo duomenimis, bent dėl 380 per 2008 ir 2011 m. žaistų futbolo mačų visame pasaulyje galėjo būti sutarta iš anksto
Nešvarių lažybų rinką kontroliuoja nusikaltėliai iš Singapūro, Kinijos ir kitų Rytų Azijos valstybių
Legali lažybų rinka kasmet siekia apie 1 trln. JAV dolerių ( 2,55 trln. litų)
Pasaulinės profesionalių futbolininkų federacijos tyrimo duomenimis, maždaug kas devintas (11,9 proc.) Rytų Europoje žaidžiantis futbolininkas yra sulaukęs pasiūlymo dalyvauti iš anksto sutartose rungtynėse