REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Knygas brangina „Alma littera“ galybė?

Stipriausias knygų verslo žaidėjas grupė „Alma littera“ (AL) rinkoje tvarkosi taip, kad daliai reikšmingų leidyklų ir premijuotų autorių nebeliko vietos knygynų tinklo „Pegasas“ lentynose.

Stipriausias knygų verslo žaidėjas grupė „Alma littera“ (AL) rinkoje tvarkosi taip, kad daliai reikšmingų leidyklų ir premijuotų autorių nebeliko vietos knygynų tinklo „Pegasas“ lentynose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kas nesutinka su įmonių grupės sąlygomis, teieško kitų prekybos būdų arba pūdo knygas sandėliuose. Panašiai atsitiko Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklai (LRSL), kurios išleistų kūrinių jau metai nėra viename iš dviejų didžiausių tinklinių knygynų.

REKLAMA

Anksčiau LRSL parengtos knygos vyraudavo metų knygos rinkimų penketukuose ir kūrybiškiausios knygos dvyliktukuose. Tačiau pastarieji metai rodo, kad šios leidyklos svoris menksta. Pati leidykla neneigia, kad yra stumiama iš rinkos.

Jau metai – už borto

Palangiškė rašytoja Elena Karnauskaitė – viena iš tų, kurios knygų reikia gerai paieškoti, net naujausios – poezijos rinkinio „Užpustomi“. „Savo knygą radau, bet ne ten, kur tikėjausi. Paprastai žmonės jų ieško didžiausiuose prekybos centruose, didžiausiuose knygynuose, o toks Klaipėdoje yra „Pegasas“ prekybos centre „Akropolis“. Neradusi susirūpinau, kodėl“, – Žinių radijo „Aktualiajai kultūrai“ sakė ji.

REKLAMA
REKLAMA

Poetės knygas leidžiančios LRSL direktorė Giedrė Šorienė paaiškina, kodėl: „Kol kas vyksta derybos“. Jau metus. Ko nesuskaičiuoja abi šalys? „Čia viskas suskaičiuota. Mes tariamės dėl sąlygų. Ne visos jų siūlomos sąlygos mums priimtinos, dėl to procesas užtruko“, – teigia didelėje dalyje šalies lentynų „nebetelpančios“ leidyklos vadovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot AL grupės atstovės Agnės Dvarionienės, sutartį leidykloms, tarp jų ir LRSL, teko perrašyti pasikeitus už knygų platinimą atsakingam juridiniam asmeniui, kai šią funkciją pernai pavasarį iš antrinės grupės įmonės „Šviesa“ perėmė kita antrinė bendrovė „AL sprendimai“. „Į mūsų prašymą platinti LRSL knygas mes kol kas turime neigiamą atsakymą“, – teigė A. Dvarionienė.

REKLAMA

„Itin apribojama konkurencija“

Pasak E. Karnauskaitės, neradus savo knygos prekyboje, autoriui kyla nuoskauda. „O knygynai, manau, turėtų būti suinteresuoti ne tik savo pelnu, bet ir prestižu“, – įsitikinusi poetė. Bet žinomos ekonomistės Rūtos Vainienės manymu, tokia padėtis yra natūrali.

„Kas pasakė, kad tavo parduotuvėje už kampo turi būti visas asortimentas? Tai būtų absurdiškas reikalavimas. Jeigu kokiame nors Balbieriškyje apskritai nėra knygyno ir žmogus išvis negali įsigyti jokių knygų, tai gal „Pegasas“ miestelyje privalo ir knygyną atidaryti?“ – sakė ekonomistė.

REKLAMA

Tačiau ne viskas taip paprasta. Su „Alma littera“ ir „Pegasais“ rūpesčių turinčios Lietuvos mažų ir vidutinių leidėjų asociacijos prezidentas Sigitas Ladukas neabejoja, kad problemą sudaro tai, jog didžiausias ir galingiausias leidėjas turi didžiulį savo knygynų tinklą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų