REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kava – ne kartoninis puodelis, kurį išgeri ir išmeti, teigia Emanuelis Ryklys, Lietuvos rinkai pasiūlęs savo rankomis gamintos „Crooked Nose & Coffee Stories“ kavos su atskiromis istorijomis.

REKLAMA
REKLAMA

„Norėjosi suasmeninti produktą, prie kurio pats dirbu. Mano nosis kreiva, todėl ir kilo mintis pavadinti jį „Crooked Nose“ (liet. kreiva nosis), – apie tai, kaip atsirado kavos pavadinimas, pasakoja E. Ryklys. – Be to, viskas susiję su kava, tad papildėme prierašu „& Coffee Stories“ (liet. kavos istorijos).“

REKLAMA

Pavadinimas puikiai atspindi dešimt metų reklamos versle pradirbusio E. Ryklio su drauge kuriamo produkto esmę. Prieš porą vasarų palikęs darbą, E. Ryklys labiau susidomėjo kava ir atsisiuntęs rūšinių kavos pupelių pabandė kurti savo kavos mišinius.

„Pradėjome nuo šimto kavos pakelių, – prisimena verslininkas. – Juokinga, bet dabar visai ne gėda pasakyti, kad kavą skrudinau namuose, savo keptuvėje.“ Tačiau vien kavos mišinių gaminimu E. Ryklys neapsiribojo: „Norėjosi darbus suasmeninti. Kava nėra vien tai, ką paskrudini, sumali ir išgeri. Tai – pokalbis. Taip atsirado kava su savomis istorijomis.“

REKLAMA
REKLAMA

Prozinės, skirtingos kavos pakelius puošiančios istorijos atspindi sukurtos kavos nuotaiką. „Tai padeda, – teigia E. Ryklys. – Žmonės kartais nesugeba išsirinkti kavos remdamiesi skoniu, tad jiems padeda istorijos.“ Netrukus kavos istorijas turėtų papildyti specialiai sukurti piešiniai bei puodeliai. Taip pat E. Ryklys rengia pažintines kavos degustacijas.

Rami komercija

„Crooked Nose & Coffee Stories“ veikia pagal individualios veiklos pažymėjimą ir, pasak E. Ryklio, kol kas tai tinkamiausias modelis. „Viskas daroma iš santaupų, mažais žingsniais. Nenoriu imti paskolų. Jaučiu, kad įsitempčiau, negalėčiau daryti tai, kas man patinka, o didžiausiu galvos skausmu taptų paskolos grąžinimas.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

E. Ryklys sako, kad vadovaujasi ramios komercijos principu. „Stengiuosi daug galvoti, kiek investuoju, ko man reikia, bet kartais paleidžiu logikos grandinę ir daug ką darau intuityviai, – teigia jis. – Leidžiu sau klysti, nes iš klaidų galima mokytis. Dažnai įlipu į didelį kalną, nusileidžiu nuo jo ir pamatau, kad šalia buvo takelis.“

Bent jau kol kas E. Ryklio filosofija veikia. Praėjus vieniems metams nuo verslo pradžios, E. Ryklys teigia, kad finansiniai rezultatai nenuvilia, ypač pradžiugino švenčių sezonas. „Yra iš ko toliau dirbti, užsakymų taip pat daugėja. Tai reiškia, kad auga ir pajamos, kurias galima investuoti. Bet, žinoma, turėti pinigų ir iš šalies yra gerai.“

REKLAMA

Pašnekovas juokauja, kad pavyksta ne tik išgyventi, bet ir gyventi: „Nėra taip, kad valgyčiau vien ryžius ar kepčiau bulves.“

Ne platyn, o gilyn

Ateityje „Crooked Nose & Coffee Stories“ ketina tobulinti kavos gaminimo procesą, gerinti produktus. „Visų pirma, norisi ne plėstis, o gilintis, – aiškina verslininkas. – Planuoju važiuoti į Londoną, pasimokyti. Kitas tikslas – atrasti kokybiškesnių kavos mišinių, formulių.“

Didžiausia „Crooked Nose & Coffee Stories“ naujiena – kavos fabrikėlis senamiestyje, kurį planuojama atidaryti per artimiausią mėnesį. Čia bus gaminama, parduodama bei degustuojama kava, galbūt veiks jau anksčiau rengtos vienos dienos kavinės.

REKLAMA

„Iki kavinės dar neužaugome – reikia pasigilinti į kavos gaminimo tradicijas. Norisi, kad kavinė atsirastų laiku, viskas turi vykti tinkamu tempu, – teigia E. Ryklys. – Dabar reikia investuoti į gamybą, tobulinimąsi.“

Dirbti nebereikia

E. Ryklys teigia, kad vienas svarbiausių dalykų pradedant verslą, rasti, kas tau labai patinka. „Viskas yra įmanoma, - tikina jis. – Jei darysi tai, kas patinka ir darysi tai nuoširdžiai, pinigai ateis ir investicijos atsipirks. O jei kažką sukursi ir suprasi, kad tai ne tau, galėsi pradėti galvoti kažką kito. Reikia nebijoti pirmo žingsnio.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pats verslininkas teigia, kad labiausiai pradėdamas nuosavą verslą bijojo ribos tarp darbo ir asmeninio gyvenimo išnykimo, tačiau dabar nejaučia, kad apskritai dirbtų. „Man tas biure labiausiai patikdavo: uždarai duris ir prasideda kitas pasaulis, – pasakoja E. Ryklys. – Taip, tarpo tarp darbo ir asmeninio gyvenimo nebeliko. Tačiau niekada nepagalvojau, kad nebeliks ir darbo. Ši veikla įsiliejo į asmeninį gyvenimą.“

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų