Ilgametė patirtis ir į darbą įdėta energija atsiperka su kaupu – Kęstučio ūkis, kuriame tvarkytis padeda 3 samdyti darbininkai, yra sėkmingas, modernus bei atnaujintas, pasinaudojus parama, suteikta pagal Europos Sąjungos (ES) finansuojamos Lietuvos kaimo plėtros programos (KPP) priemones.
Kaime nuo pat mažumės
Kęstutis Daugėla į žemės ūkio darbus rimtai įsitraukė būdamas 17 metų – mirus ūkininkavusiam tėvui, 8 hektarų plotas nukrito ant mamos su dviem sūnumis pečių. Bėgant metams, šią nedidelę teritoriją Daugėlos smarkiai išplėtė pirkdami bei nuomodamiesi žemę: „Teko įdėti nemažai darbo, bet pamažu aštuonis hektarus pavertėme į dvylika, iš dvylikos – į dvidešimt ir taip toliau”, – su pasididžiavimu pasakoja ūkininkas. Jau prieš kurį laiką Kęstutis su metais vyresniu broliu ėmė dirbti atskirai, tad šiuo metu jam priklauso 450 hektarų, o broliui – apie 130 hektarų dydžio plotas.
Didesniajame ūkyje auga įvairios grūdinės bei ankštinės kultūros – kviečiai, rapsai, žirniai, tuo tarpu mažesniajame vystomas daržininkystės verslas. Produkciją broliai parduoda vietos supirkėjams.
Sprendimo likti kaime ir dirbti nuosavame ūkyje K. Daugėla sako niekada nesigailėjęs. „Kartais, be abejo, kyla minčių užsiimti kažkuo kitu, parduoti žemę ir nusipirkti butą Tenerifėje, tačiau taip padaryti mums tikriausiai nelemta. Kaime laiko čia praleisti jaunystės metai, atiduotos jėgos, investuoti pinigai“, – juokauja ūkininkas.
Nenustoja tobulinti ūkio
Nutaręs atnaujinti įrangą, pirmąjį projektą Kęstutis Daugėla parašė prieš daugiau nei dešimtmetį. Tąkart už gautą paramą pakeitė dalį senos, lūžtančios ūkio technikos. Po šio sekė keli kiti projektai – visi buvo patvirtinti. Naujausi ūkininko pirkiniai įsigyti gavus paramą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 programos priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas”.
Pagal ją, pernai, ūkiui suteikus daugiau nei 175 tūkst. eurų, jame atsirado savaeigis purkštuvas, skutiklis, trąšų barstytuvas, grūdų saugojimo bokštas. Taip pat nupirktas inovatyvus tikslaus ūkininkavimo sistemos programos atnaujinimas, leidžiantis kaupti išsamesnę informaciją apie augalus bei reguliuoti jų augimą, purškiant trąšas pagal konkrečius kiekvienos rūšies poreikius.
Nors K. Daugėlos technikos sąrašas nemenkas, tačiau jame yra toli gražu ne visi norimi prietaisai. Šiuo metu ūkiui trūksta naujo traktoriaus ir grūdinės sėjamosios, dar vieno grūdų saugojimo bokšto. Į tolesnius veiklaus ūkininko ateities planus įeina ir dirbtuvių renovacija. Atsižvelgdamas į tai, ūkininkas ketina teikti ir daugiau paraiškų paramai gauti: „Tikrai planuoju rašyti dar projektų. Parama man daug padėjo modernizuojant ūkį, džiaugiuosi šia galimybe,” – neslepia Kęstutis.
Priimamos naujos paraiškos
Iki spalio 31 d. vis dar priimamos paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas”. Paraiškas teikti gali fiziniai asmenys, turintys savo vardu registruotą ūkininko ūkį ir žemės ūkio valdą, arba įmonės, užsiimančios ūkine veikla ir savo vardu įregistravusios žemės ūkio valdą. Paraiškos turėtų būti teikiamos elektroniniu būdu, naudojantis Žemės ūkio ministerijos informacine sistema (ŽŪMIS).
Pagal minėtą KPP veiklos sritį paprastai finansuojama iki 40 proc. augalininkystės sektoriuje vykdomo projekto išlaidų, gyvulininkystės, sodininkystės, uogininkystės ir daržininkystės sektoriuose – iki 50 proc. projekto išlaidų.. Pripažintiems žemės ūkio kooperatyvams, įgyvendinantiems kolektyvines investicijas, parama gali būti padidinta papildomais 20 proc. Didžiausia paramos suma vienam pareiškėjui 2014–2020 laikotarpiu negali viršyti 400 000 eurų. Iš viso šiam paraiškų rinkimo etapui paramai investicijoms į materialųjį turtą numatyta skirti 30 000 000 eurų paramos lėšų.
Daugiau informacijos apie Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 programą bei pagal ją remiamas priemones galima sužinoti Žemės ūkio ministerijos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros interneto svetainėse (www.zum.lrv.lt, www.nma.lt).