Poreikį konsultacijoms Asociacijos nariai pajuto tuomet, kai Lietuvoje įsigaliojo naujas prekybos žemės ūkio produktais rinką reguliuojantis įstatymas.
Problema dėl galimos nesąžiningos prekybos yra aktuali visoje Europoje, dėl to nuspręsta imtis priemonių jai užkardyti. 2019 metais Europos Komisijai priėmus direktyvą, visos Europos Sąjungos valstybės narės privalėjo į savo teisinę sistemą perkelti ir taikyti apsaugos nuo nesąžiningos prekybos praktikos minimalųjį Sąjungos standartą ir Lietuvoje nuo 2021 m. lapkričio 1 d. įsigaliojo Nesąžiningos prekybos praktikos draudimo įstatymas, kurį galite rasti čia.
Tiekėjai, kai jų atžvilgiu taikoma nesąžininga praktika, gali kreiptis ne tik konsultacijų, bet ir pagalbos, kad jų pažeistos teisės būtų apgintos.
Kreiptis į Agentūrą konsultacijų yra naudinga ne tik žemės ūkio ir maisto produktų pardavėjams, bet ir pirkėjams, nes dažnu atveju, vertinant praktiką Europos Sąjungos šalyse, atsakomybė už draudžiamų veiksmų atlikimą taikoma būtent jiems.
„Įsigaliojus Nesąžiningos prekybos praktikos draudimo įstatymui ir su juo susipažinus, Grūdų perdirbėjų ir prekybininkų asociacijos nariams kilo klausimų, kaip taikyti vieną ar kitą įstatymo nuostatą, kaip turėtų būti traktuojamas konkretus grūdų supirkimo praktikos atvejis. Tada ir kreipėmės į VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūrą konsultacijų, kaip kontroliuojančios institucijos traktuos reguliaraus ir nereguliaraus grūdų tiekimo atskyrimo klausimus bei kitas minėto teisės akto nuostatas“, – pasakoja Lietuvos grūdų perdirbėjų ir prekybininkų asociacijos vadovė Dalia Ruščiauskienė.
Asociacijos vadovė sako, kad nariai turėjo klausimų dėl įvairių jų versle pasitaikančių situacijų, tad norėjo išsiaiškinti, kaip naujasis įstatymas apibrėžia iki tol buvusias praktikas.
„Nepaisant to, kad įstatymas priimtas neseniai ir gausios įstatymo taikymo praktikos dar nėra, Agentūra, atsižvelgdama į konkrečias pateiktas situacijas bei jų svarbą, stengėsi išaiškinti minėto įstatymo taikymo aplinkybes, kad jos būtų vienodai suprastos tiek kontroliuojančios institucijos, tiek verslo subjektų“, – dėsto D. Ruščiauskienė.
Dėl to su Agentūros atstovais bendrauta buvo ne kartą: tiek susitikus Agentūroje, tiek ir nuotoliniu būdu.
D. Ruščiauskienė džiaugiasi, kad Asociacijos nariai nesibaimino kreiptis į Agentūrą su įvairiausiais klausimais, nes buvo įsitikinę, kad patarimą ar išaiškinimą gaus operatyviai. Tai lemia ir gera jau esama patirtis konsultuojantis su valstybės institucijomis.
„Mūsų Asociacijos nariai dažnu atveju konsultuojasi su institucijomis tiesiogiai, o, esant poreikiui, arba, jei klausimai yra svarbūs daugumai asociacijos narių, tada nariai kreipiasi pagalbos per asociaciją, kuri suorganizuoja susitikimus su institucijomis aktualiomis sektoriui temomis“, – komentavo ji.
Vis tik pašnekovė pasidžiaugė, kad prekybos grūdais rinkoje sąžiningas ir konkurencingas sąlygas leidžia sukurti ir pakankamai stipri rinka, vis tik keičiantis teisiniam reguliavimui, patarimai iš Agentūros – itin naudingi.
„Grūdų sektoriuje tarp grūdų pirkėjų yra didelė konkurencija, todėl kiekvienas grūdų pardavėjas gali rinktis pirkėją, tuo pačiu pasirinkdamas ir užsitikrindamas tinkamiausias grūdų pardavimo sąlygas. Prevencinė Agentūros veikla – konsultacijos, metodinė pagalba, gali padėti išvengti nesusipratimų keičiantis teisės aktų reikalavimams“, – apibendrino D. Ruščiauskienė.
Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros direktoriaus pavaduotoja Žadvilė Abelienė primena, kad Agentūros tikslas pirmiausia yra teikti konsultacijas ir bet kokią kitą reikalingą pagalbą žemės ūkio rinkos dalyviams.
„Siekis yra konsultuoti ir padėti, o ne kuo daugiau bausti ir nustatyti pažeidėjus“, – sakė Ž. Abelienė.
Nors verslo rizika yra neatsiejama bet kokios ekonominės veiklos dalis, tačiau žemės ūkio produktų gamybai būdingas itin didelis nepastovumas, o nepastovumą dar labiau didina tai, kad šios srities pagaminami produktai yra daugiau ar mažiau gendantys ir sezoninio pobūdžio.
Tad pastebima, kad nesąžiningos prekybos praktika gali daryti neigiamą poveikį žemės ūkio bendruomenės gyvenimo lygiui. Agentūros tikslas yra padėti užtikrinti lygiavertes ekonominės veiklos sąlygas tiek žemės ūkio produktų tiekėjams, tiek pardavėjams, kad Lietuvoje žemės ūkio bendruomenės gyvenimo lygis nenukentėtų, o praktikos, kuri gali daryti neigiamą poveikį žemės ūkio bendruomenės gyvenimo lygiui, atvejų būtų kuo mažiau.
Turintys klausimų ar įtariantys galimai nesąžiningą veiklą raginami kreiptis į agentūrą konsultacijai.
Konsultacijos teikiamos internetu, nuorodą galite rasti čia ir telefonu +370 52 649035.