Daugiau kaip 17 procentų Lietuvos ploto užima saugomos teritorijos. Per įvairius šalies regionus driekiasi penki nacionaliniai parkai, trisdešimt regioninių parkų, draustiniai, rezervatai. Juose ne tik saugomos gamtos ir kultūros vertybės, bet kartu sudaromos sąlygos su jomis susipažinti gamtos mylėtojams.
2007–2013 metų ES finansavimo laikotarpiu Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Apsaugos ministerijos įgyvendina ilgalaikį, trijų etapų projektą „Saugomų teritorijų tvarkymas“. Finansavimas skirtas iš Europos regioninės plėtros fondo pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programos priemonę „Biologinės įvairovės ir kraštovaizdžio apsauga“. Įvairiems darbams atlikti skirta apie 160 mln. litų.
Pasinaudojant ES parama saugomose teritorijose tvarkomi piliakalniai, sutvirtinamos atodangos, tiesiami pažintiniai takai, įrengiamos apžvalgos aikštelės ir bokštai, informaciniai stendai, nuorodos, privažiavimai prie lankytinų vietų, steigiami lankytojų centrai su įspūdingomis ekspozicijomis. Visa tai daroma, kad unikalius gamtos ir kultūros paveldo objektus keliautojams būtų patogiau pasiekti ir kad teritorijos nebūtų lankomos chaotiškai − lankytojų srautai būtų tikslingai nukreipiami ir nedaroma žala gamtai.
Įgyvendinant projektą daugiau kaip 70 tvarkomų objektų pritaikoma neįgaliesiems. Štai pernai už daugiau kaip 1,3 mln. litų atnaujinta ir sutvarkyta Pūčkorių atodanga Pavilnių regioniniame parke prie Vilniaus. Nors dabar, šiltėjant orams žaluma tik vos vos skleidžiasi, bet čia savaitgaliais jau suvažiuoja nemaži būreliai žmonių. Atodangos teritorija pritaikyta dideliam lankytojų skaičiui. Sumontuotos lankytojų srautus reguliuojančios terasos, laiptai, nuovažos (vadinamieji „pandusai“), įrengtos aikštelės su pavėsinėmis. Sukurtos sąlygos šį pažintinį objektą lankyti neįgaliesiems. Parkavimo aikštelėje jiems suprojektuotos vietos. Atodangos apžvalgos aikštelė nuo kelio pakilusi maždaug 15−18 metrų. Neįgaliems skirta serpantininė nuovaža tęsiasi apie 200 metrų. Šioje atkarpoje įrengta daugiau kaip 10 poilsio aikštelių. Iš abiejų neįgaliųjų poreikiams skirtos nuovažos pusių įrengti patogūs turėklai. Nuo kelio pusės jie aukštesni, nuo kalno – žemesni, kad vežimėlyje sėdinčiam žmogui netrukdytų grožėtis nuo aukščiausios ir įspūdingiausios Lietuvos atodangos atsiveriančia Vilnios upės slėnio panorama.
Paslaptingiausias ir gražiausias vietas neįgalieji gali apžiūrėti ir kituose parkuose: Dzūkijos nacionaliniame parke jų laukia apžvalgos aikštelė prie šaltinio „Ūlos akis“, Aukštadvario regioniniame parke – Velnio duobė, Asvejos regioniniame parke – Dubingių piliavietės pažintinis takas, Kauno marių regioniniame parke – pažintinis takas Arlaviškių botaniniame draustinyje, Parnidžio kopos apžvalgos aikštelė, specialūs takai į pajūrį Kuršių nerijos regioniniame parke, daugelis kitų gamtos ir kultūros paveldo perlų įvairiose Lietuvos vietose.
Aplinkos ministerija www.am.lt ir ES struktūrinė parama www.esparama.lt.
Užsakymo nr. 4444