REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulyje po „Lehman Brothers“, po Fukušimos nerasite nė vieno banko, nė vieno privataus investuotojo ar valstybinės įstaigos, kurie investuotų į naują atominę jėgainę, nesvarbu, ar Lietuvoje, ar bet kur kitur Europoje.

REKLAMA
REKLAMA

Taip griežtai Lietuvos perspektyvas pasistatyti Visagino atominę elektrinę (VAE) vertina Žaliųjų frakcijos narys ir Europos Parlamento (EP) pranešėjas dėl energetikos efektyvumo direktyvos Claude'as Turmesas.

REKLAMA

Viename savo pranešimų esate pabrėžęs, kad vargu ar europiečiai nori gauti energijos, gaminamos itin taršiose iškastinio kuro arba nesaugiose atominėse jėgainėse. Kodėl?

Kasdien vis daugiau gyventojų, kurie nori būti pasiturinčia vidurine klase, perka naujų prietaisų. Planetos resursams spaudimas didėja kasdien ir nesumažės, nes kasdien perkamiems prietaisams reikės vis daugiau elektros energijos. Prieš kelerius metus buvo paskelbtas dokumentas, kurio autoriai prognozavo, kad ateityje klimatas atšils 2 laipsniais ir daugiausia dėl pasaulio pramonės plėtros.

REKLAMA
REKLAMA

Turite suprasti tai, ką vokiečiai vadina „Schweinezyklus“: kas 40–45 metus privaloma investuoti į jėgainių atnaujinimą. Visa Europa yra kaip tik tokio ciklo pabaigoje. Maždaug per dešimtmetį privalėsime atnaujinti visas jėgaines ir kartu elektros tinklus. Lietuva – ne išimtis. Tai darys didelę įtaką elektros energijos kainoms. Vienintelis būdas mažinti išlaidas ir kovoti su energijos nepritekliumi yra sukurti energiją taupančių paslaugų rinką. Energijos, jos transportavimo infrastruktūra gali gyvuoti maždaug 50 metų ir 2050 metais šiandieninės iškastinį kurą elektros gamybai naudojančios jėgainės bus beviltiškai pasenusios. Jeigu valstybė nori sumažinti taršą, šiandien ji nebegali leisti statyti tokių jėgainių, nes kaip ji galės jas uždaryti? Kapitalizmo atstovams rūpi privati nuosavybė, todėl jeigu jūs esate jėgainės savininkas, ja rūpinatės ir į ją investuojate, beveik neįmanoma, kad jūs ją uždarysite.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau atominė energija vadinama švariausia pasaulyje, o nelaimių – ne tiek ir daug. Atrodo, galėtume statyti švarias ir saugias jėgaines...

Bene didžiausias įvykis atominėje pramonėje buvo Fukušimos elektrinės gedimas. TEPCO buvo didžiausia pasaulyje elektros kompanija, kuri šiandien bankrutuoja, o išgelbėti ją bandoma

Japonijos mokesčių mokėtojų pinigais. Kai kurie ekspertai tvirtina, kad tai jiems kainuos 40–45 mlrd. eurų (138–155 mlrd. litų).

Jeigu mes kalbame, kokios rizikingos yra atominės jėgainės, turite suprasti, kad atominę elektrinę statančiam žmogui reikia investuoti mažiausiai 5–7 mlrd. eurų (17–24 mlrd. litų). Ir mažiausiai 10 metų nesitikėti, kad nors vienas euras grįš atgal.

REKLAMA

Dujomis veikiančios elektrinės yra tai, į ką verta investuoti. Tai reliatyviai pigu. Koją kiša tik neaiškios dujų kainos, tačiau investuotojas, statantis tokią jėgainę, grąžą gauna jau po 2 metų. Manau, kad liberalizavus energijos rinką Europoje daugiau nebus pastatyta nė vienos atominės jėgainės.

Vadinasi, netikite ir tuo, kad Lietuvoje bus pastatyta Visagino atominė elektrinė?

Netikėsiu tuo tol, kol nepamatysiu jėgainės statyboms skirtų pinigų. Iki to momento visos kalbos apie statybas yra paprasčiausia spekuliacija.

REKLAMA

Štai Japonija neseniai nusprendė atnaujinti dviejų atominių reaktorių veiklą. Atomas Japonijoje nepageidaujamas, tačiau jei šios šalies politikai nori prisiimti tokią riziką savo biudžetui – tebūnie. Nė vienas privatus investuotojas ar bankas nepasirašys už tokią riziką. Pavyzdžiui, Didžioji Britanija galėjo turėti dar bent kelias atomines jėgaines, tačiau didelės kompanijos atsižvelgdamos į Fukušimos nelaimę nusprendė projektų neplėtoti.

Atkreipkite dėmesį, kad tokio dalyko kaip Lietuvos energijos rinka nebėra. Kaip nebėra tokio dalyko kaip, pavyzdžiui, Belgijos energijos rinka. Investuotojai jau šiandien supranta, kad Lietuvos energijos rinka yra dalis Baltijos šalių energijos rinkos, dalis „Nord Pool“ rinkos. Kuo greičiau integruositės, tuo greičiau investuotojams nereikės baimintis mažų rinkų ir tuo greičiau jūsų žmonės galės gauti pigesnės energijos. Lietuvos energijos rinka buvo vakar. Šiandien jūs esate dalis „Nord Pool“ ir su kiekvienu nutiestu laidu jūsų reikšmė didės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Lietuva energetikos srityje yra priklausoma nuo Rusijos...

Šiandien jei gaminate energiją Europoje, privalote pirkti taršos leidimus iš ETS (ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema), tačiau jeigu turite jėgainę už penkių kilometrų nuo Lietuvos sienos su Rusija, taršos leidimų jums nereikia. Mes bandome įgyvendinti pakeitimus, kad visi, kurie eksportuoja energiją į ES, privalėtų pirkti taršos leidimus – net Rusijos kompanijos.

Ir turėtume būti itin atsargūs, kai kalbame apie nesaugią branduolinę energiją iš Rusijos. Turėtume Rusijai pasakyti, kad po Fukušimos tragedijos ES turi minimalius standartus ir jeigu Rusija jų negali užtikrinti, ji nebegali pardavinėti ES savo energijos. Tai sunki diskusija, tačiau čia Europa turi balsą, nes yra viena didžiausių elektros energijos rinkų pasaulyje.

REKLAMA

CV: Claude'as Turmesas

Gimė 1960 m. lapkričio 26 d. Liuksemburge

1995–1997 m. buvo judėjimo „Žemės draugai“ Europoje sekretorius

Nuo 1999 m. – Europos Parlamento narys

1989–1990 m. įgijo Europos aplinkosaugos mokslo diplomą

Yra Žaliųjų frakcijos narys

Straipsnis publikuotas savaitraštyje „Ekonomika.lt“, (nr.25(87), liepos 2-15 d.), rubrikoje „Išskirtinis interviu“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų