REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Elektros ir dujų kainos išlieka rekordinėse aukštumose, tad vis daugiau ekspertų kalba apie būtinybę didinti pagalbą skurdžiausiai gyvenantiems. Lietuvos energetikos agentūros vadovas Virgilijus Poderys siūlo taikyti norvegišką modelį, pagal kurį kompensuojamas tik tam tikras suvartotas kiekis, nes nepasiturintieji ir suvartoja mažiau energijos.

Elektros ir dujų kainos išlieka rekordinėse aukštumose, tad vis daugiau ekspertų kalba apie būtinybę didinti pagalbą skurdžiausiai gyvenantiems. Lietuvos energetikos agentūros vadovas Virgilijus Poderys siūlo taikyti norvegišką modelį, pagal kurį kompensuojamas tik tam tikras suvartotas kiekis, nes nepasiturintieji ir suvartoja mažiau energijos.

REKLAMA

Pokalbis su V. Poderiu ir energetikos ekspertu prof. Vidmantu Jankausku – naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“.

Ar įmanoma prognozuoti, kiek ilgai energetikos kainos bus tokios aukštos?

V. Jankauskas: Aš visada turiu švelnaus, nedrąsaus optimizmo. Kokios dabar priežastys? Aišku, pagrindinė yra labai aukštos dujų kainos. Bet žiūrėkit, vasarą paprastai būna visi einamieji remontai – remontuojamos linijos, elektrinės, dar vandens Skandinavijoje per mažai. Viskas taip sutampa, kad tas kainas keliame dar.

Dabar atrodo, kad Europa po truputį vykdo savo planus užpildyti dujų saugyklas iki žiemos. Kol kas einama grafiku, kuris netgi lenkia normalių metų grafiką, tai saugyklos yra užpildomos tikrai neblogai. Aišku, labai brangiomis dujomis. Žodžiu, yra ruošiamasi ir tai leidžia tikėtis, kad didesnio kainų augimo jau nebeturėtų būti. Aišku, yra labai sunku griežtai pasakyti, bet turime turėti tam tikro optimizmo.

REKLAMA
REKLAMA

Pone Podery, nors sausis ir atrodo toli, bet jis netruks ateiti. Tada Vyriausybei vėl reikės spręsti, ką daryti toliau – ar kompensuoti žmonėms augančias kainas, ar nekompensuoti. Ką jūs patartumėte?

REKLAMA

V. Poderys: Jeigu kompensuoti, tai kompensuoti nepasiturintiems. Yra įvairių modelių, bet turbūt norvegiškas yra geras, kur yra tam tikras suvartojimo dydis kompensuojamas visiems, bet tas dydis yra toks, kad nepasiturintys tiek elektros ir vartoja. O kas virš to, moka rinkos kainą.

Yra įvairių modelių, bet pagal mane principas turėtų būti toks, kad reikia pradėti nuo nepasiturinčios dalies.

Jūs vis tiek stebite elektros rinkos kainas. Ar jos šią žiemą bus vis dar aukštos?

V. Poderys: Tas stebėjimas nieko neduoda, nes rinkos dalyviai taip pat prekiauja ateities sandoriais – kiek kainuos elektra gruodžio mėnesį, kiek kainuos po metų, po 3, po 5. Jie spekuliuoja, jie spėja. Prieš eidamas pas jus pasižiūrėjau, kokie gi tie sandoriai. Lyginau su Švedijos ketvirta zona su kuria mes susiję ir Vokietija. Bendrai paėmus, gruodžio mėnesiui rinkos konsensusas yra toks, kad bus maždaug -10 procentų nuo dabartinės.

REKLAMA
REKLAMA

Bet tai nieko nereiškia. Jie tiesiog taip mano, taip spėja, jie taip išskaičiuoja. Lygiai taip pat jie prieš 2 metus nenuspėjo šito kilimo 10 kartų.

Bet šitą nuspėti buvo sunku, nes kainos pagrinde kilo dėl dujų, o dujų kainos kilo dėl karo Ukrainoje. Profesoriau, kaip jums atrodo, ar visgi reikėtų kompensuoti kainas visiems žmonėms nuo sausio mėnesio?

V. Jankauskas: Virgilijus paminėjo gerą būdą, kad tie, kurie suvartoja mažiau – moka mažiau, o kurie suvartoja daugiau – moka daugiau. Turtingieji, ar daugiau suvartojantys, remia neturtinguosius. Tai yra lengva schema, kur nereikia kištis valstybei.

Tačiau manau, kad pas mus neišsiversime be Vyriausybės paramos. Bet manau, kad jei dabar parama buvo šiam pusmečiui, tai kitų metų pirmajam pusmečiui, kuris neatrodo daug šviesesnis ir baiminamasi, kad bus šalta žiema, kurios pabaigoje gali būti didelis dujų trūkumas, Vyriausybė turėtų pagalvoti. Aišku, bendras kompensavimas nėra labai teisingas, bet kartu šiek tiek stabdo infliaciją, nuramina visuomenę. Aišku, visada teisingiausia yra remti tuos, kuriuos labiausiai reikia remti.

Visą laidą žiūrėkite straipsnio pradžioje.

Aš jums priminsiu, kad ne vartotojus reikia mokti ir kaltinti, o pasižiūrėti , kodėl vyriausybė nesirūpino Vilniaus kogeneracinės elektrinės užbaigimu. Kodėl nesuprojektuota ir nepradėta maža AE statyba ? Amžinos rietenos tarp politikų ir milijardierių verslininkų. Valstybė nevaldo situacijos, o šimonytė viską verčia "laisvai rinkai" , kai neturi jokio supratimo apie ekonomiką.
Efektyviausias būdas sutvarkyti energetikos problemas - išspirti Simonyte ir jos mulkius is valdzios.
Kas tiesa, tai tiesa. Nekompetingesnės vyriausybės dar nebuvo.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų