REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Dzūkija daugiabučių renovacijos srityje sparčiai juda į priekį: regionui priskiriama Druskininkų savivaldybė, kurioje modernizuota daugiau nei 36 proc. renovuotinų daugiabučių, yra renovacijos lyderė visoje šalyje. Tuo tarpu Varėnos rajono savivaldybė palaipsniui didina modernizacijos tempus: savivaldybėje renovuotų namų dalis perkopė jau 14 procentų ir toliau auga. Savivaldybių patirtis rodo, kad geriausias kokybiškų modernizacijos darbų garantas – betarpiškas bendradarbiavimas.

Dzūkija daugiabučių renovacijos srityje sparčiai juda į priekį: regionui priskiriama Druskininkų savivaldybė, kurioje modernizuota daugiau nei 36 proc. renovuotinų daugiabučių, yra renovacijos lyderė visoje šalyje. Tuo tarpu Varėnos rajono savivaldybė palaipsniui didina modernizacijos tempus: savivaldybėje renovuotų namų dalis perkopė jau 14 procentų ir toliau auga. Savivaldybių patirtis rodo, kad geriausias kokybiškų modernizacijos darbų garantas – betarpiškas bendradarbiavimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasitelkus Lietuvos renovacijos žemėlapio funkcijas, galima matyti, kad šiuo metu Druskininkų sav. yra vykdomi 31 daugiabučio renovacijos projektai, kurių užbaigimas ženkliai prisidės prie dar aukštesnių renovacijos rodiklių savivaldybėje. Tuo tarpu Varėnos r. sav. šiandien renovuojami 23 daugiabučiai namai. Užbaigus šiuos projektus, Varėnos r. sav. bus modernizuota daugiau nei 21 proc. visų renovuotinų daugiabučių. 

REKLAMA

Taip pat aplikacijoje pateikiami duomenys apie šiuo metu vykdomų renovacijos projektų statusą. Pavyzdžiui, Varėnos r. sav. didžioji dalis projektų (16 daugiabučių) yra pirmajame etape, kuomet suderinami investiciniai planai. Tuo tarpu dar 4-iems renovacijos projektams yra suteiktas finansų įstaigos pritarimas, o likusiems 3-ims – nupirkti rangos darbai. 

REKLAMA
REKLAMA

Svarbus savivaldybių įdirbis  

Daugiabučių modernizacija įsibėgėja sulig daugiau gerųjų renovacijos pavyzdžių ir didesniu informacijos apie renovaciją prieinamumu. Dar pirmaisiais metais, kai buvo pradėta vykdyti daugiabučių modernizacija visos šalies mastu, savivaldybių reikšmė namų atnaujinimo proceso eigai buvo ypatingai didelė: tai gali paliudyti ir Druskininkų sav. patirtis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Druskininkuose renovaciją pradėta dar 2012 metais, Druskininkų savivaldybės iniciatyva. Iš pat pradžių teko labai daug dirbti su daugiabučių namų gyventojais: organizuoti susitikimai, kurių metu savivaldybės specialistai gyventojams suteikė visą būtiną informaciją apie Daugiabučių namų atnaujinimo programos dalyviams teikiamą paramą, namų atnaujinimo naudą. Norėdami kuo aiškiau atsakyti į žmonėms labiausiai rūpimus klausimus – kokios priemonės bus įgyvendintos, kiek jos taupys energijos, kiek jų įdiegimas kainuos kiekvienam butui – parengėme informatyvius daugiabučių namų atnaujinimo investicinius planus“, – pasakoja Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas.

REKLAMA

Jis priduria, kad taip pat buvo suorganizuota pažintinė ekskursija, kurios metu druskininkiečiai galėjo betarpiškai pabendrauti su neseniai moderniausiomis technologijomis atnaujintų daugiabučių gyventojais kituose regionuose, užduoti jiems rūpimus klausimus bei išgirsti atsakymus iš pirmų lūpų.

„Tai, kad Druskininkai yra viena sparčiausiai atsinaujinančių savivaldybių, lėmė daug veiksnių, bet svarbiausia – savivaldos, namų administratorių ir gyventojų bendradarbiavimas“, – pažymi R. Malinauskas.

REKLAMA

Tuo tarpu Varėnos r. sav. pirmieji daugiabučių renovacijos etapai buvo kupini iššūkių, kadangi gyventojams stigo informacijos apie namų modernizacijos procesą bei realių pavyzdžių, demonstruojančių faktinius sutaupymus ir realią renovacijos naudą. 

„Pradžia buvo sudėtinga. Renovaciją teko išjudinti netgi skiriant papildomą savivaldybės paramą, t.y. pirmiesiems modernizuojamiems daugiabučiams namams buvo skiriama net 70 proc. parama: 30 proc. savivaldybės parama, 15 proc. valstybės parama ir papildoma 25 proc. parama iš Klimato kaitos specialios programos lėšų. Tačiau ir tokia didelė parama pradžioje sudomino tik kelis daugiabučius. Visgi pirmųjų renovuotų daugiabučių kokybiškai atlikti darbai ir faktiniai sutaupymai motyvavo kitus gyventojus aktyviau jungtis prie daugiabučių renovacijos“, – pasakoja Varėnos r. sav.  administracijos Turto valdymo skyriaus vedėjas Egidijus Zaleskis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot E. Zaleskio, šiandien žmonių požiūris į renovaciją yra pasikeitęs: jie patys domisi daugiabučių modernizavimo programos sąlygomis, vertina atnaujintų namų estetiškumą, supranta, kad renovacija padės ne tik sumažinti išlaidas šildymui, bet ir padidins gyvenimo komfortą, prisidės prie gražesnės miesto aplinkos.

Didins kvartalinės renovacijos mastus

Druskininkų savivaldybės mero R. Malinausko teigimu, nors renovacijos pradžioje kiekvienas renovuotas namas atrodė didelis laimėjimas, šiuo metu Druskininkuose daugiausiai dėmesio skiriama kvartalinei renovacijai.  

REKLAMA

Dar 2018 m. Druskininkų savivaldybės taryba pritarė Kvartalų energinio efektyvumo didinimo programos projektui, kuriame suformuoti 6 daugiabučių namų kvartalai: Senamiesčio, Centro, Gardino ir Ateities Druskininkų mieste bei Leipalingio ir Viečiūnų seniūnijų kvartalai.

„Šiandien savivaldybė labai daug dėmesio skiria viešųjų erdvių, esančių šalia renovuotų daugiabučių, atnaujinimui. Tokiose kvartalo dalyse stengiamasi kuo greičiau sutvarkyti šaligatvius, praplatinti įvažiavimus ir atnaujinti automobilių stovėjimo aikštelės, taip pat sutvarkyti kiemų apšvietimą. Kitaip tariant, vadovaujamasi kvartalinės renovacijos principais“, – sako R. Malinauskas.

REKLAMA

Taip pat renovacijos žemėlapyje galima rasti informaciją apie Varėnos r. sav. suformuotą Varėnos miesto centrinį daugiabučių namų kvartalą, kuriame daugiabučių modernizacijos darbai apima 2019-2024 m. laikotarpį. 

„Šiame kvartale intensyviai atnaujinami ne tik pastatai, bet ir visa viešoji infrastruktūra – šaligatviai, vaikų žaidimų aukštelės, taip pat įrengtos naujos pusiau požeminės atliekų surinkimo aikštelės, pasivaikščiojimo takai, sutvarkytas parkas. Artimiausiu metu planuojama atnaujinti privažiavimus ir automobilių stovėjimo aikšteles prie modernizuotų daugiabučių namų“, – pasakoja E. Zaleskis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis priduria, kad gyventojai daugiau laiko praleidžia atnaujintose erdvėse, todėl maksimalius renovacijos rezultatus galima pasiekti tik įvykdžius kompleksinį kvartalo sutvarkymą.

Šiuo straipsnių ciklu siekiama supažindinti Lietuvos gyventojus su interaktyvaus renovacijos žemėlapio galimybėmis, kuriame pateikti svarbiausi modernizacijos rodikliai atspindi ne tik energetinius renovuoto pastato pokyčius, bet ir indėlį į aplinkosaugą, svarų vaidmenį kuriant gyventojų gerovę bei stiprinant visos šalies ekonominį konkurencingumą. Skirtinga renovacijos pažanga keturiuose Lietuvos regionuose – Aukštaitijoje, Dzūkijoje, Suvalkijoje ir Žemaitijoje – parodo toliau kryptingai augančius daugiabučių modernizacijos mastus šalyje bei skatina savivaldybes ir gyventojus dar aktyviau jungtis prie Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos, kuri ilgalaikėje perspektyvoje atneš didelius pokyčius tiek energetinio efektyvumo, tiek klimato kaitos mažinimo įsipareigojimų vykdymo srityse. 

Su interaktyviu Lietuvos daugiabučių renovacijos žemėlapiu galite susipažinti šiuo adresu: https://map.betalt.lt

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų