• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugelis pastebi, kad pastaruoju metu kainos parduotuvėse auga kur kas sparčiau nei jų pajamos. Ypač sunku pragyventi vyresniems žmonėms, gaunantiems pensiją. Gyventojai skaičiuoja, kad visą gyvenimą dirbę dabar turi tenkintis vos 300–400 eurų pensija, iš kurios pragyventi beveik neįmanoma.

Daugelis pastebi, kad pastaruoju metu kainos parduotuvėse auga kur kas sparčiau nei jų pajamos. Ypač sunku pragyventi vyresniems žmonėms, gaunantiems pensiją. Gyventojai skaičiuoja, kad visą gyvenimą dirbę dabar turi tenkintis vos 300–400 eurų pensija, iš kurios pragyventi beveik neįmanoma.

REKLAMA

Todėl kai kurie pensininkai jau prašo, kad „Sodra“ jiems iš naujo perskaičiuotų seniau paskirtą pensiją.

Štai 90 metų sulaukusi pensininkė Genovaitė pasakojo, kad visą gyvenimą dirbo bibliotekininke.

„Sukaupiau 32 metų stažą, o mano pensiją siekia 350 eurų. Tikriausiai „Sodra“ skaičiuodama man pensiją prie stažo pridėjo nulį ir dar truputį, taip ir išėjo 350 eurų suma“, – juokavo moteris.

Ji tikino, kad pensijos pragyvenimui užtenka.

„Juk man nieko nebereikia, be to, padeda vaikai. Tačiau viena iš šios sumos tikriausiai nepragyvenčiau, juk vien malkos kiek kainuoja, o kur dar maistas, elektra ir kitos išlaidos.

REKLAMA
REKLAMA

Vienišiems pensininkams, kurie nebeturi artimųjų tikrai sunku“, – sakė moteris.

Tuo metu kita pensininkė pasakojo, kad sukaupė dar didesnį 42 metų stažą, tačiau jos pensija siekia beveik 400 eurų.

REKLAMA

„Negi tokia maža pensiją turi būti sukaupus tiek stažo? Norėčiau kreiptis dėl jos perskaičiavimo, tačiau nežinau, kaip tai padaryti“, – skundėsi moteris.

Nepatenkinti gyventojai gali teikti skundą

„Sodra“ patikino, kad pensijos dydis apskaičiuojamas remiantis turimais duomenimis ir dokumentais, patvirtinančiais socialinio draudimo stažą ir mokėtas įmokas.

„Jei žmogus mano, kad pensija buvo apskaičiuota neteisingai, jis gali „Sodros“ teritorinio skyriaus sprendimą apskųsti „Sodros“ valdybai. Kaip apskaičiuota pensija – už kokį stažą ir už kokį pensijos apskaitos vienetų skaičių – nurodoma sprendime dėl pensijos skyrimo.

REKLAMA
REKLAMA

Jei žmogus po pensijos paskyrimo toliau dirba, jo pensijos dydis kasmet atnaujinamas atsižvelgiant į papildomai įgytą stažą ir pensijos apskaitos vienetus. Kreiptis dėl pensijos naujinimo nereikia, jis atliekamas be prašymo – šiuo metu kaip tik baigiame atnaujinti pensijas už 2022 metus. Sprendime dėl pensijos dydžio naujinimo nurodomas ne tik atnaujintos pensijos dydis, bet ir kaip ji apskaičiuota. Taip pat kaip ir sprendimas dėl skyrimo, sprendimas dėl naujinimo gali būti skundžiamas“, – komentavo „Sodra“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jos specialistų, svarbu atkreipti dėmesį, kad įstatymas nustato apskundimo terminą – sprendimai dėl pensijų gali būti skundžiami per 6 mėn. nuo tos dienos, kurią asmuo sužinojo (ar turėjo sužinoti) apie priimtą sprendimą.

„Apskundimo tvarka ir terminas nurodomi minėtuose sprendimuose. Skundui paduoti nustatytas terminas, praleistas dėl svarbių priežasčių, kurias asmuo pagrindžia atitinkamais dokumentais, gali būti atnaujinamas.

REKLAMA

Skundą galima pateikti prisijungus prie asmeninės paskyros, per E. pristatymo sistemą, elektroniniu paštu. Per E. pristatymo sistemą ar el. paštu teikiamas skundas turi būti pasirašytas kvalifikuotu elektroniniu parašu“, – vardijo „Sodra“.

Pensijos dydis priklauso ne tik nuo stažo

„Sodros“ duomenimis, šiemet po pensijų indeksavimo vidutinė pensija siekia 542 eurų.

„Pensijos dydis yra apskaičiuojamas kiekvienam gavėjui individualiai ir priklauso nuo žmogaus įgyto stažo ir per visą gyvenimą sumokėtų socialinio draudimo įmokų. Kuo daugiau stažo ir apskaitos taškų, tuo didesnė pensija. Taigi, pensijos dydį lemia ne tik išdirbtų metų skaičius, bet ir sumokėtų socialinio draudimo įmokų skaičius.

REKLAMA

Žmogaus, kuris dirbo 35 metus ir mokėjo įmokas nuo minimalaus atlyginimo, ir žmogaus, kuris dirbo 35 metus ir mokėjo įmokas nuo vidutinio darbo užmokesčio dydžio algos, pensijos skirsis“, – pažymėjo „Sodra“.

Anot jos, anksčiau apskaičiuojant senatvės pensijas buvo sudedamos trys dalys – pagrindinė, papildoma ir priedas už stažą.

„Nuo 2018 metų pradžios sistema supaprastinta ir ją sudaro bendroji dalis, kuri apskaičiuojama atsižvelgus į bazinės pensijos rodiklį ir įgyto bei būtinojo stažo santykį, bei individualioji dalis, kuri apskaičiuojama pagal sukauptų apskaitos vienetų (taškų) sumą

Gyventojų iki 2018 metų įgytas stažas liko, o sumokėtos socialinio draudimo įmokos senatvės pensijai buvo perskaičiuotos į taškus. Daugeliu atveju tiems gyventojams, kurie buvo sukaupę 30 metų ir daugiau stažo, pensijos padidėjo. Visos socialinio draudimo pensijos indeksuojamos (padidinamos) nuo kiekvienų metų sausio 1 dienos. Jos auga vidutiniškai tiek, kiek šalyje auga darbo užmokesčio fondas. Po indeksavimo senatvės pensijos dydis visada didėja“, – komentavo „Sodra“.

Sako , skundą galima pateikti pasirašius el parašu ar el paštu. Straipsnyje minimos devyniasdešimtmetės tik tokiu būdu ir teikia skundus, ar ne? Mano manymu, Sodros prievolė yra surasti tokias babytes, pasidomėti jų pensijų dydžiais bei perskaičiavimais ir joms suprantama kalba kalba viską paaiškinti.
Na įvesta tokia skaičiavimo sistema,kad būtų kuo mažesnė ta pensija ,
Apgaulė ir mulkinimas žmonių
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų