• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Gyvenime yra etapų, kai buto nuoma ir reguliarus kraustymasis iš vienos vietos į kitą neatrodo labai varginantis. Pavyzdžiui, studijų metu, kai šeima dar nėra gausi, neturima daug daiktų, o ir dėl energijos bei laiko atsargų, kuriuos reikėtų skirti šiam procesui, nekyla jokių problemų. Tačiau, keičiantis šeimos situacijai, kasdieniams poreikiams ir ilgalaikiams planams ima kirbėti klausimas – ar nuosavo būsto įsigijimas nebūtų protingesnis sprendimas?

Gyvenime yra etapų, kai buto nuoma ir reguliarus kraustymasis iš vienos vietos į kitą neatrodo labai varginantis. Pavyzdžiui, studijų metu, kai šeima dar nėra gausi, neturima daug daiktų, o ir dėl energijos bei laiko atsargų, kuriuos reikėtų skirti šiam procesui, nekyla jokių problemų. Tačiau, keičiantis šeimos situacijai, kasdieniams poreikiams ir ilgalaikiams planams ima kirbėti klausimas – ar nuosavo būsto įsigijimas nebūtų protingesnis sprendimas?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nekilnojamojo turto pirkimas – į ką labiausiai reikia atkreipti dėmesį?

Namo arba buto pardavimas bei pirkimas reikalauja daug nervų ir laiko. Kviečiame susipažinti su keliais punktais, kuriuos apsvarstyti yra būtina prieš priimant tokius svarbius sprendimus.

REKLAMA

Įsipareigojimai – abiem atvejais

Nuomojantis gyvenamąjį plotą, ilgainiui lengviau suprasti, kad nesame surišti su viena vieta. Bet ar taip įmanoma išvengti atsakomybės? Pavyzdžiui, nuomotojas, kuris nuomoja butą, iš jūsų, kaip nuomininko, taip pat gali tikėtis tam tikro elgesio modelio. Nuomos sutartyje yra numatytas konkretus jūsų susitarimas – dėl mokesčio už nuomą ir komunalines paslaugas, gyvenamojo ploto priežiūros ir kt. Paprastai reikia derinti beveik kiekvieną žingsnį, susijusį su interjeru ar remonto darbais. Taip pat reikia nepamiršti, kad nuomotojo nuomonė daugeliu klausimų gali būti labai skirtinga. Taip pat svarbu suprasti – ar jums ir jūsų šeimai tinka, kad savininkas gali bet kada apsigalvoti (nepratęsti ar nutraukti nuomos sutartį) ir paprašyti pasiieškoti kitos gyvenamosios vietos?

REKLAMA
REKLAMA

Įsigijus nuosavą nekilnojamąjį turtą, daugelis aukščiau paminėtų problemų atkrenta, atsiranda stabilumas, saugumas ir laisvė priimti savarankiškus sprendimus. Viliojanti perspektyva, ar ne? Tačiau, net ir toks rimtas sprendimas – buto ar namo pirkimas – yra susijęs su tam tikra atsakomybe ir įsipareigojimais. Ilgą laiką turėsite mokėti mėnesinę įmoką už būstą (kad jis palaipsniui pereitų jūsų nuosavybėn), komunalinius mokesčius, nekilnojamojo turto mokestį, taip pat jūsų laukia būsto įrengimo, apželdinimo, remonto darbai ir kitos investicijos. Palyginimui, nuomojamame būste už remonto išlaidas, nekilnojamojo turto mokestį ir gyvenamojo ploto priežiūros darbus paprastai atsako savininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pusiausvyra tarp norų ir galimybių

Mintis, kad kiekvieną mėnesį pinigai gali būti skiriami ne kam nors kitam, o jūsų pačių būstui, neabejotinai vilioja. Tai būtų ilgalaikė investicija į ateitį. Tačiau tam, kad sprendimas pirkti nekilnojamąjį turtą būtų tikrai pasvertas ir nekiltų nereikalingų sunkumų, žingsnis po žingsnio sutelksime dėmesį į keletą svarbių aspektų, kurie leis nubrėžti aiškesnę ribą tarp to, ko norima, kas yra tinkama ir kas įmanoma.

REKLAMA

Ištekliai. Ar turite stabilias ir reguliarias mėnesines pajamas, apmokamą darbą, kad galėtumėte įvykdyti ilgalaikius finansinius įsipareigojimus?

Gyvenimo būdas. Jei esate aktyvus keliautojas, kuriam reguliariai patinka ką nors keisti savo gyvenime, įskaitant gyvenamąją vietą, pagalvokite – ar tokie ilgalaikiai finansiniai įsipareigojimai, susiję su konkrečia vieta, netaps tik bereikalinga našta? Net jei nekilnojamąjį turtą nuspręsite kam nors išnuomoti, jo priežiūra vis tiek guls ant jūsų (kaip savininko) pečių.

REKLAMA

Tuo pat metu suprantamos kintančios šio laikmečio tendencijos, kai pokyčiai yra labai natūrali gyvenimo dalis. Todėl reikia paminėti, kad nors finansiniai įsipareigojimai, įsigyjant savo nekilnojamąjį turtą, gali būti sudaryti keliems dešimtmečiams, šis faktas neatima galimybės apsispręsti dėl tolesnio nekilnojamojo turto likimo. Ne vienas pirkėjas po kurio laiko parduoda butą ar savo naujai įsigytą namą (taip pat ir už didesnę sumą, likutį pasilikdamas sau), taip atsikratydamas įsipareigojimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vizija. Ar turite aiškią norimo būsto viziją? Kur jis bus, kaip jis atrodys ir kiek laiko planuojate jame gyventi? Ar turite supratimą, kokie yra dabar butų, namų projektai ir išlaidos? Kol atsakymai į šiuos klausimus yra migloti, geriau laikytis posakio – septynis kartus pamatuok, tik tada kirpk.

Kita vertus, vizijai išsikristalizavus ir apžiūrėjus norimą įsigyti nekilnojamąjį turtą, rekomenduojama atlikti aplinkos ir infrastruktūros tyrimus, paklausti vietos valdžios apie artimiausiu metu planuojamus pokyčius, pavyzdžiui, statybas ir t. t.

REKLAMA

Būtinos gero pirkimo sąlygos. Renkantis tinkamą įsigyti nekilnojamąjį turtą, taip pat turėtumėte apsvarstyti: ar yra patogi, saugi ir poreikius atitinkanti vieta, aplinka ir infrastruktūra; ar turėsite savo privažiavimą; ar aiškus teritorijos planas ir naudojimo tikslai; ar pirkimo kaina atitinka biudžeto galimybes; ar nekilnojamojo turto vertinimas atitinka rinkos kainą; ar priimtina pastato ir nekilnojamojo turto techninė būklė (rekomenduojama vykti apžiūrėti kartu su statybos inžinieriumi); ar įrengtos reikalingos komunikacijos; ar nekilnojamasis turtas nėra kam nors išnuomotas; ar priimtinos nekilnojamojo turto valdymo sutarties sąlygos; ar žemė po nekilnojamuoju turtu tampa jūsų nuosavybe; ar nekilnojamajam turtui nėra užkrauta kokia nors mokestinė našta.

REKLAMA

Padėtis nekilnojamojo turto rinkoje. Norėdami įsitikinti, kas jūsų atveju būtų naudingiau – nusipirkti ar išsinuomoti pasirinktą būstą, reikia stebėti situaciją rinkoje. Be to, reikia nepamiršti, kad situacija rinkoje dažnai keičiasi, kaip ir ekonominė padėtis šalyje bei palūkanų normos. Prieš nuspręsdami pirkti namą ar butą, atlikite skaičiavimus ir bandykite suprasti – ar sugebėtumėte prisitaikyti prie pokyčių, pavyzdžiui, padidinus mėnesinę įmoką už nekilnojamąjį turtą? Apskaičiuoti bus lengviau, jei naudosite specialiai tam parengtas skaičiuokles, pavyzdžiui, „Luminor“ banko svetainėje www.luminor.lt ir kt.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kriterijai, kad viskas pavyktų

Jei priėjote prie išvados, kad būsto pirkimas neabejotinai įeina į artimiausių metų planus: norint, kad finansų įstaiga būtų pasirengusi prisiimti ilgalaikius įsipareigojimus su jumis, yra keletas veiksnių, ties kuriais sutelksime ypatingą dėmesį. Jie yra:

Stabilios pajamos

Jūsų amžius

Pasirinkto būsto kokybė ir nekilnojamojo turto įvertinimas

Kitų paskolų (ne bankinių) nebuvimas. Bankas turi teisę prašyti pateikti sąskaitos išrašą už praėjusius šešis mėnesius. Jei įtartinos mokėjimo tendencijos nėra pastebimos, o išrašas patvirtina, kad esate sąžiningas finansinių įsipareigojimų vykdytojas, nerimauti nėra pagrindo – niekas smulkmeniškai nesigilins į jūsų kasdienius pirkinius.

REKLAMA

Pradinio įnašo poreikis. Nors vidutiniškai jis sudaro 10-15 proc. nekilnojamojo turto kainos, jis taip pat gali sudaryti nuo 5 iki 50 proc.. Jei tokių santaupų nėra, yra galimybė bankui pasiūlyti papildomą užstatą (pavyzdžiui, senesnį nekilnojamąjį turtą). Tačiau, visada galima sąžiningai taupyti! Kiekvieną mėnesį atidedant tam tikrą sumą (panašią į mėnesio įmoką), po poros metų bus aišku, kiek iš tikrųjų esate pasirengęs tokiam atsakingam žingsniui kaip nekilnojamojo turto pirkimas.

REKLAMA

Dokumentų rengimo lėšos. Mažiausiai 2 proc. pirkimo sumos reikės skirti dokumentams rengti (tokia yra valstybės rinkliava). Taip pat reikia atsižvelgti į bankų ir notarų paslaugų poreikį. Ar esate pasirengę mokėti tokias papildomas išlaidas?

 

Jei perskaičius šį straipsnį jūsų noras įsigyti nuosavą būstą tik auga, būtinai užsiregistruokite dėl konsultacijos pas atitinkamą specialistą. „Luminor“ banko ekspertai siūlo konsultacijas dėl būsto nemokamai, taip pat nuotoliniu būdu. Be to, jaunoms ir daugiavaikėms šeimoms, taip pat jauniems specialistams yra prieinamos specialios paramos programos su žymiai sumažintu pradiniu įnašu. Sekite informaciją, nes programų pasiūlymai periodiškai keičiasi. Įgyvendinkite savo svajones!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų