REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vie­nas ža­lių­jų ju­dė­ji­mo Lie­tu­vo­je pra­di­nin­kų, są­jū­die­tis, ma­te­ma­ti­kas Sau­lius La­pie­nis pa­kvie­tė šiauliečius į dis­ku­si­ją apie ato­mi­nę ener­ge­ti­ką. Jo nuo­mo­ne, ato­mi­nis pro­jek­tas Lie­tu­vo­je yra „stu­mia­mas“, ne­pai­sant vi­suo­me­nės nuo­mo­nės.

REKLAMA
REKLAMA

Eko­lo­gi­jos nė­ra ir ne­bus

Sau­lius La­pie­nis dis­ku­si­jo­je klau­sė, ar ato­mi­nei ener­ge­ti­kai nau­do­ja­mas ku­ras – šva­rus? „Nie­ko pa­na­šaus. Ura­no rū­dą iš abo­ri­ge­nų atim­to­se že­mė­se ka­sa Aust­ra­li­ja. Da­lis iš­ka­sa­ma Ka­na­do­je. Abi šios ša­lys yra už­ter­šu­sios ša­lia esan­čias upes, pa­sa­ko­jo moks­li­nin­kas. – Uz­be­kis­ta­ne yra mies­tas, ku­ria­me ka­sa­mas ura­nas. Jis yra ant­ro­je vie­to­je pa­gal ra­dia­ci­jos už­terš­tu­mą po Čer­no­by­lio.“

REKLAMA

S. La­pie­nis ak­cen­ta­vo, kad jo­kie ato­mi­nių elekt­ri­nių ka­mi­nų filt­rai ne­su­lai­ko kai ku­rių ra­dioak­ty­vių izo­to­pų, ku­rie nu­sė­da pen­kių ki­lo­met­rų spin­du­liu. Ki­tas klau­si­mas, kur dė­ti pa­nau­do­tą ku­rą? Jis esąs idea­li me­džia­ga bran­duo­li­nėms bom­boms ga­min­ti.

Lai­ki­nai sau­go­ti pa­nau­do­tą ku­rą kol kas ga­li­ma Vo­kie­ti­jo­je – pen­kias­de­šim­čiai me­tų. Il­ga­sis sau­go­ji­mo pe­rio­das ga­li truk­ti ir 100 tūks­tan­čių me­tų. „Suo­miai jau vyk­do tri­jų am­žių sta­ty­bą. Ją pla­nuo­ja­ma baig­ti ki­to am­žiaus pra­džio­je. Tai bus šios ša­lies ato­mi­nių at­lie­kų il­ga­lai­kė sau­gyk­la. O kur at­lie­kas dė­ti ki­toms vals­ty­bėms?“ – klau­sė moks­li­nin­kas.

REKLAMA
REKLAMA

S. La­pie­nis ak­cen­ta­vo, kad dau­giau nei 430 pa­sau­lio bran­duo­li­nių reak­to­rių ar­tė­ja prie už­da­ry­mo ri­bos.

LEO-2

Ma­te­ma­ti­ko ži­nio­mis, Jung­ti­nės Ame­ri­kos Vals­ti­jos jau 30 me­tų ne­sta­to nė vie­nos ato­mi­nės elekt­ri­nės ir jų ne­fi­nan­suo­ja, to­dėl Pa­sau­lio ban­ko fi­nan­si­nės pa­ra­mos ti­kė­tis ne­ver­ta. ES taip pat ne­re­mia ato­mi­nės ener­ge­ti­kos.

Ki­ni­ja, ku­ri pla­na­vo pa­si­sta­ty­ti 80 ato­mi­nių elekt­ri­nių ir ap­lenk­ti JAV, su­ma­ži­no sa­vo už­mo­jus iki 20 elekt­ri­nių. Tuo pa­čiu pa­jė­gu­mu ga­mi­na vė­jo jė­gai­nes ir sau­lės ba­te­ri­jas. Anot S. La­pie­nio, yra ži­no­ma, kad Ki­ni­ja jau tu­ri pa­ga­mi­nu­si sau­lės ba­te­ri­jų pu­sei pa­sau­lio. Glo­ba­li ener­ge­ti­ka ga­li pa­si­suk­ti ki­ta link­me.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

S. La­pie­nis pri­mi­nė tarp­tau­ti­nių eks­per­tų iš­va­das, jog da­bar ato­mi­nės elekt­ri­nės sta­to­mos ša­ly­se, ku­rio­se yra įsi­ga­lė­ju­si ko­rup­ci­ja: Ru­mu­ni­ja, Bul­ga­ri­ja, Ru­si­ja, Bal­ta­ru­si­ja.

S. La­pie­nio nuo­mo­ne, vi­sa fi­nan­si­nė naš­ta teks Lie­tu­vai: „Ar „Hi­ta­chi“ ir Ja­po­ni­ja mus rems fi­nan­siš­kai? Abe­jo­ju, nes vien lik­vi­da­vus Fu­ku­ši­mos pa­da­ri­nius Ja­po­ni­ja ga­li bank­ru­tuo­ti ke­le­tą kar­tų. Kai­my­ni­nės ša­lys gal­būt pirks elekt­ros ener­gi­ją, ta­čiau nie­kas ne­priims į sa­vo ša­lį sau­go­ti at­lie­kų. Kiek mums tai kai­nuos?“

REKLAMA

Moks­li­nin­kas nau­jos ato­mi­nės elekt­ri­nės pro­je­ktą va­di­na „LEO-2“: „Pel­nus pa­si­da­lins la­bai siau­ras žmo­nių ra­tas, o mil­ži­niš­kas vals­ty­bės sko­las tu­rės mo­kė­ti iš­ti­sos mū­sų kar­tos“.

Sau­gu­mas ne­ga­ran­tuo­tas

S. La­pie­nis pa­ste­bi, kad nie­kas ne­be­kal­ba, jog Ig­na­li­nos AE sto­vi ant tek­to­ni­nio lū­žio. Bal­ta­ru­si­jo­je yra iš­li­kę se­nų laik­raš­čių, ku­riuo­se ap­ra­šo­mas že­mės dre­bė­ji­mas mū­sų pa­sie­ny­je, kai ant ko­jų neiš­si­lai­kė kar­vės bei ki­ti gy­vū­nai.

REKLAMA

Ato­mi­nė elekt­ri­nė ga­li tap­ti ato­mi­ne bom­ba, jei pa­čiai bū­tų nu­trauk­tas elekt­ros tie­ki­mas. Pa­pil­do­mas ap­sau­gi­nis au­ši­ni­mas, ko­kį pla­nuo­ja tu­rė­ti ir bū­si­mo­ji elekt­ri­nė, esąs veiks­min­gas tik 72 va­lan­das po ava­ri­jos. Neat­me­ta­ma ga­li­my­bė, jog su­ge­dus kai ku­riems pa­ly­do­vams, at­sa­kin­giems už pa­sau­li­nio lai­ko skai­čia­vi­mą, su­trik­tų ir ato­mi­nių elekt­ri­nių veik­la. Elekt­ro­ni­ką ga­li iš­ves­ti iš ri­kiuo­tės ir Sau­lės aud­ros. Tai taip pat ga­li bū­ti pra­žū­tin­ga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

S. La­pie­nis pa­to­bu­lin­tą „Hi­ta­chi“ reak­to­rių pa­ly­gi­no su „za­po­ro­žie­čiu“, ku­ria­me įtai­sy­ta GPS na­vi­ga­ci­ja. Jo tei­gi­mu, tai tik elekt­ro­ni­ka pra­tur­tin­tas reak­to­rius.

Bai­mi­na­ma­si ato­mi­nio są­var­ty­no

Diskusijos da­ly­viai pa­si­ra­šė dėl ato­mi­nės elekt­ri­nės sta­ty­bos re­fe­ren­du­mo. Su­si­ti­ki­me da­ly­va­vęs šiau­lie­tis pen­si­nin­kas Juo­zas pa­si­ra­šė „už“. Jo nuo­mo­ne, Lie­tu­va yra ma­ža vals­ty­bė ir to­kio ato­mi­nio gi­gan­to jai ne­rei­kia. Daug pi­giau bū­tų pirk­ti elekt­rą iš kai­my­ni­nių vals­ty­bių, plės­ti at­si­nau­ji­nan­čių šal­ti­nių ener­ge­ti­ką.

REKLAMA

„Ta elekt­ri­nė tik sko­lą mums ant pe­čių už­kraus. Jei iš­rink­si­me pro­tin­gą val­džią, gal ir pa­si­keis jos po­žiū­ris, ta­čiau da­bar vis­kas vyks­ta ne­si­klau­sant vi­suo­me­nės nuo­mo­nės“, – sa­ko Juo­zas.

Šiau­lių uni­ver­si­te­to fi­lo­lo­gė Jū­ra­tė Žu­kaus­kie­nė re­to­riš­kai klau­sė, ko­dėl Eu­ro­pos Są­jun­ga, prieš priim­da­ma Lie­tu­vą į sa­vo drau­gi­ją, pri­myg­ti­nai rei­ka­la­vo už­da­ry­ti ato­mi­nę elekt­ri­nę, o da­bar lai­ko­si neut­ra­lios po­zi­ci­jos?

J. Žu­kaus­kie­nė bai­mi­na­si, kad ša­lia nau­jo­sios elekt­ri­nės bus įreng­ta pa­nau­do­to bran­duo­li­nio ku­ro sau­gyk­la, ku­rio­je bus kau­pia­mos ir ki­tų vals­ty­bių at­lie­kos.

Alvydas JANUŠEVIČIUS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų