Asmens bankrotai Europoje: kurioje vietoje esame?

Nuo pernai kovo, kai Lietuvoje buvo leista bankrutuoti privatiems asmenims, pradėti gyvenimą iš naujo panoro 227 gyventojai. Kol kas tik vienas asmuo bankroto procedūrą sėkmingai baigė. Nors bankrutuojančiųjų daugėja, lietuviams dar toli netgi iki kitų Baltijos šalių, teigia Verband der Vereine Creditreform (Vokietija) specialistai.

„Asmens bankroto įstatymai įvairiose Europos valstybėse labai skiriasi, - sako UAB Creditreform Lietuva, atstovaujančios Verband der Vereine Creditreform, direktorius Saulius Žilinskas, - todėl bankrutuojančių asmenų skaičiai vienoje ar kitoje šalyje labiau atspindi ne tiek ekonomikos būklę, kiek tai, ar atitinkamoje šalyje lengva ir paprasta bankrutuoti. Įtakos turi ir visuomenės nuomonė apie bankrutuojančius. Štai mūsų kolegos iš Creditreform Polska aiškina, kad nors Lenkijoje asmenys gali bankrutuoti jau nuo 2009 metų, tai nėra populiaru. Todėl kasmet čia bankrutuojančiais pasiskelbia tik apie 200-300 privačių asmenų.“

Be to, šalių, kur privataus bankroto procedūra paprastesnė, statistiką labai iškreipia ir taip vadinami „bankroto emigrantai“. Faktas, kad tarp 118 653 bankrutuojančiųjų Didžiojoje Britanijoje pernai metais būta ir lietuvių. Tiesa, paskutinius trejus metus privačių bankrotų skaičius šioje šalyje kasmet susitraukia po 8-10 proc. Bet labiausiai paskelbtų nemokiais asmenų sumažėjo Ispanijoje, kur bankrutuoti ir šiaip labai sudėtinga. Pernai metais tokių bankrotų priskaičiuota 726, arba net 22 proc. mažiau nei užpernai. Dešimčiai tūkstančių Ispanijos gyventojų tenka tik 0,2 privataus bankroto, kai Jungtinėje Karalystėje šis skaičius siekia net 18,8, Vokietijoje – 11,3, Austrijoje - 12,3, Švedijoje – 10,1, o Šveicarijoje – 8,6. Gan neįprasta, kad Šveicarijoje privačių asmenų bankrotų gausėja – o augimo tempai (+3,5 proc.) didžiausi Vakarų Europoje.

REKLAMA

Tačiau Vakarus gerokai lenkia Vidurio ir Rytų Europos valstybės. Vien Čekijoje dešimčiai tūkstančių gyventojų teko net 25 asmeniniai bankrotai, o augimas, lyginant su 2012 m., sudarė daugiau kaip 10 proc. Čekams ant kulnų lipa mūsų kaimynai latviai. Pernai čia bankrotais pasiskelbė net 75 proc. daugiau asmenų nei užpernai, o dešimčiai tūkstančių Latvijos gyventojų jau tenka daugiau kaip septyni privatūs bankrotai. Estijoje šis rodiklis siekia 3,8, o per metus fizinių asmenų, pasiskelbusių nemokiais, padaugėjo 36,6 proc. Tik vienintelėje Slovakijoje bankrutuojančių sumažėjo beveik trečdaliu.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų