Brokerio paslaugos: ar verta mokėti ir kokios alternatyvos?

Įsigyjant nekilnojamąjį turtą (NT) ar ieškant būsto nuomai tenka susidurti su brokerių paslaugomis. Pastarosios apmokestinamos gana ne pigiai. Visgi nuomonių pasitaiko įvairių – vieni tikina, kad kreiptis ir naudotis jų teikiamomis paslaugomis verta, kiti siekia visais įmanomais būdais apeiti.

Nekilnojamas turtas (nuotr. Fotolia.com)

tv3.lt portalo skaitytojai pasidalino savo nuomone ir istorijomis, kuomet susidūrė su brokeriais. Štai skaitytoja Greta brokerių paslaugomis naudojosi net 5 kartus ieškodama buto nuomai.

„Pirmas susidūrimas įvyko dar pirmame kurse, kai nelabai žinojome kas ir kaip vyksta. Buto šeimininkas pasakė, kad sutartis yra pasirašoma su brokerių agentūra, kuriai jis perduos pinigus. Nors mes brokerių net akyse nebuvome matę. Visgi ten gyvenome tik 2 mėn, nes šeimininkas bandė mus apgaudinėti dėl pinigų. Mums išsikraustant sužinojome, kad jo minėta agentūra yra fiktyvi, niekur neregistruota ir tik logotipą susikūrusi bei pasirašiusi įstatus. Todėl ir sutarties nutraukimas su šeimininku buvo visiškai niekinis, o pinigų taip ir neatgavome“, – apie pirmąją pamoką renkantis būstą pasakoja skaitytoja.

Tačiau tuo istorijos nesibaigė. Antruoju kartu susitikimas su brokeriais buvo sėkmingesnis. Nesklandumų nekilo, brokeriai patikino, kad jei bus kokių nesklandumų, jie padės išspręsti konfliktą. Tiesa, už tarpininkavimą reikėjo mokėti ne nuomininkams, o patys savininkai sumokėjo. Tačiau nemalonios staigmenos nesibaigė. Keičiant butus teko susidurti ir su brokeriais, kurie patys sužlugdė sandorius.

REKLAMA

„Kur eidavome apžiūrėti buto be brokerių, dažniausiai būdavo klaikūs butai, didelės sumos, nes savininkai nesuprasdavo kaip ir kas turėtų būti. Savo sąlygas sugalvodavo. Bet būtent tada turėjome kuriozinę situaciją – kartu su drauge išsirinkome butą, kurį aprodė brokerė su savininke. Mes savininkei pasakėme, kad norime gyventi nuo rudens, todėl klausėme ar galėtume už vasarą nemokėti pinigų. Ji sutiko. Tačiau brokerė pasakė, kad taip negalima daryti, liepė šeimininkei su mūsų pasiūlymu nesutikti. Šeimininkė jautėsi pasimetusi, mes supykome, o brokerė nusprendė, kad iš vis neleis mums nuomotis ir mus išvarė. Negalėjome patikėti, kaip taip galima ir už ką mes jai būtume 500 lt mokėję“, – pasakoja moteris.

Be to, skaitytoja pasakoja radusi butą, kurio šeimininkės draugė apsimetė brokere. Tačiau paprašius parodyti sutartį, to nepadarė, tad pinigų Greta nesumokėjo.

„Dabartinį butą irgi radome per brokerę. Bet su ja gerai sutariame, tad surado mums butą pagal mūsų norus, siūlė ir ieškojo variantų, todėl ir pinigų nebuvo gaila“, – sako ji.

Taigi skaitytoja padaro išvadą, kad visų pirma, žmogus turėtų nesileisti apgaunamas ir mokėti už nieką.

J. Belanoška: reikia kreiptis į sertifikuotus brokerius

UAB „Inreal“ komercijos vadovas Julius Belanoška teigia, kad profesionalus ir sertifikuotas brokeris gali užtikrinti saugumą.

NT pardavimas ir sandoris nėra tik nuėjimas nusipirkti pieno ar batus, nerizikuojant niekuo. Pas mus gal įprasta, kad pastatysi namą ir pats susiremontuosi, nors kiekvieną kartą su tuo susidūrus realiai spjaunama ir sakoma, kad geriau kitą kartą keipsiuos į profesionalą, sutaupysiu ir laiko, ir pinigų, ir nervų. Lygiai tas pats su brokeriu, sutaupai ir laiko, ir jėgų. Geriau skiri tą laiką savo tiesioginiam darbui ir ten uždirbi pinigus negu kažkur eikvoji bandant kitą profesiją. Brokeris tas žmogus, kuris mažiausiai aštuonias valandas per dieną dirba, žino kas efektyvu, kaip pateikti pasiūlymą, kaip bendrauti ir pan.“, – sako J. Belanoška.

REKLAMA

Jis įsitikinęs, kad žmogui pačiam tvarkant dokumentus yra nemažai galimybių įsivelti klaidoms. Dokumentus reikia tvarkyti su bankais, hipotekomis, notarų biurais. J. Belanoška taip pat primena, kad reikia išmanyti ir mokestinę bazę, nes brokeris užtikrina skaidrų bendradarbiavimą. Komentuodamas brokerių paimamą mokestį, pašnekovas pabrėžia, kad tai – derybų klausimas.

„Komisinis yra labai individualu kaip bet kuri paslauga, pavyzdžiui, automobilio taisymas. Sumoki tiek, kiek sutari. Jei įkainis per didelis, galima kažkur kitur važiuoti taisyti. Bandoma ieškoti bendro kompromiso. Aišku, niekada nesinori dirbti kaip kokiai labdaringai organizacijai nemokamai. Mes gyvename iš šio darbo“, – sako jis.

J. Belanoška informuoja, kad komisinis mokestis dažniausiai būna procentas nuo parduoto turto. Dėl to ir patys brokeriai yra suinteresuoti parduoti turtą didesne kaina, atstovauti savininko interesą.

Pasak jo, procentas gali būti įvairus: 2–4.

„Standartinis šiaip būna apie 3 proc. nuo galutinės pardavimo kainos. Labai pigiam turtui taikomi didesni procentai. Tačiau jei klientas didelis, matai sandorių tęstinumą galimi ir kiti proc.“, – sako jis.

Siūlo alternatyvą brokeriams

Šiais metais veiklą pradėjo internetinis portalas numa.lt, kuris siūlo alternatyvą skelbimų portalams ir NT agentūroms.

„Pirmu atveju – viską turi atlikti pats, ar būtum savininkas ar nuomininkas, nes portalas tik padeda rasti skelbimus, antru atveju – reikia rūpintis žymiai mažiau dalykų, bet paslaugų kaina nėra adekvati už atliekamų NT agento veiksmų paprastumą. Todėl siūlome trečią inovatyvų paslaugų variantą – savininkui nereikia rūpintis fotografijų kokybe, nes jomis pasirūpina mūsų profesionalai, mes patys savo kaštais talpiname skelbimus į skelbimų portalus, po to padedame suderinti gyvų apžiūrų laikus bei parengti profesionalią nuomos sutartį. O už paslaugas prašome sumokėti tik sėkmingo sandorio atveju ir tai 5–6 kartus mažiau nei tradicinis agentas“, – komentuoja Valdybos pirmininkas Kipras Krasauskas.

REKLAMA

Šiuo metu paslaugų kaina yra 80 EUR per abi sandorio šalis, o savininkas renkasi, kaip tą mokestį dalinasi su nuomininku.

Pašnekovo nuomone, už paprastas ir eilines NT agentų paslaugas, t.y. nufotografavimą, skelbimo patalpinimą į NT portalus, buto aprodymo laikų suderinimą, įprastos nuomos sutarties parengimą ir t.t., butų savininkai bei nuomininkai gerokai permoka.

„Jeigu kalbame apie standartinių butų Vilniaus mieste atvejus, kurių paklausa bei pasiūla visuomet yra panaši, tai abi sandorio pusės šiuo metu Vilniuje sumoka NT agentui apie 500–700 EUR (vieno mėnesio nuomos kaina už paslaugas iš savininko (apie 300–500 EUR vidutinės–aukštesnės klasės butui) ir 200 EUR tarpininkavimo mokestis iš nuomininko), nors brokeris atliko pasikartojančius veiksmus, kuriuos jis atlieka kiekvieno buto tarpininkavimo atveju“, – įsitikinęs portalo atstovas.

Pasak jo, suteiktų paslaugų vertė yra gerokai mažesnė nei prašoma sumokėti paslaugų kaina. Visgi pripažįstama, kuomet NT agentas dirba su unikaliais NT objektais, kurie yra prabangūs, specifiniai ar dėl kitų priežasčių sunkiai randa savo pirkėją, tuomet yra įdedama daugiau darbo ir sumokama suma atrodo logiška.

„Tačiau tokių atvejų yra žymiai mažiau nei įprastinių. Patys esame ne kartą sumokėję už paslaugas NT agentams ir klausdavome savęs, ar sumokėta suma buvo verta gautos paslaugos kokybei bei vertei“, – sako vyras.

Portalas gyvuoja 3 mėnesius, per kuriuos jau patikrinti klientų poreikiai. Šiuo metu paslauga dar tobulinama, bandoma atsisakyti perteklinių sistemos dalių, skaitmenizuoti daugiau procesų.

REKLAMA

Kol kas portale siūlomos tik nuomos paslaugos, bet ateityje planuojama išbandyti ir pirkimo–pardavimo rinką.

Kitos skaitytojų istorijos: nuo patikimumo iki apgavysčių

Savo istorija su tv3.lt portalo skaitytojais dalinasi ne vien Greta. Štai Andrius ieškojo buto pirkimui. Jis tikina, brokerio paslaugos buvo vertos kiekvieno cento, nes sutaupė ir laiko ir nervų. Anot jo, ši paslauga ilgainiui atsiperka.

„Jei kyla klausimas skambini, kad ir savaitgalį ir viską išsiaiškini. Nereikia rūpintis derybų klausimais, dėliotis tvarkaraščio kada pateikti dokumentus notarui, turto vertintojui, kadastrams, bankui. Jei nuolat keiti butus, viską žinai ir perki grynaisiais, galbūt ir nereikia brokerio paslaugų. Bet statistiškai butas keičiamas kas 10 metų, per tą laiką gali atsirasti naujų dalykų. Pavyzdžiui, nežinojau, kad sandarus įstiklintas balkonas priskaičiuojamas prie bendros buto kvadratūros ir turto vertės, taip išloši imant paskolą“, – pasakoja vyras.

Andrius taip pat pasakoja, kad butą parduodantis savininkas nesinaudojo brokerio paslaugomis ir dėl to galūt net prarado didesnį sandorį.

„Reikia susiplanuoti, kad turėsi dirbti sekretore artimiausias dvi savaites, prasideda brokerių skambinimai, kurie siūlo savo paslaugas, nes visi nori apžiūrėti butą ir padėti parduoti, net jei parašai kad nelystų, vis tiek visi lenda. Tas savininkas daugiau net neatsiliepdavo į skambučius ir galbūt prarado didesnį pasiūlymą“, – sako jis.

Skaitytoja Milda pasakoja naudojusis brokerių paslaugomis nuomojant butą. Už tarpininkavimą sumokėjo 200 eurų, tačiau žino, kad iškilus nesklandumams gali kreiptis ne tik į buto šeimininkus, et ir brokerį. Visgi mergina tvirtina, kad mėgintų apsieiti be šių paslaugų, tačiau nežino kaip.

REKLAMA

O štai pašnekovas Marius turi kartesnę patirtį. Pavyzdžiui, nuomojantis butą buvo prašoma sumokėti pinigus prieš sudarant sutartį.


Rašyti komentarą...
K
Kestas
2019-01-08 20:06:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ar apsimoka samdyt brokeri buto pirkimui per banka?
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų